Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana organizują cyklicznie redakcje portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl. - Chcemy pokazać, że książka historyczna "nie gryzie", że warto po nią sięgać możliwie często – mówi założyciel portalu Histmag.org, Michał Świgoń. W I półroczu 2012 roku w szranki stanęło 29 tytułów zgłoszonych przez wydawców.
- Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Poziom większości prac był bardzo wysoki i wyrównany. To cieszy - opowiada Sławomir Krempa, redaktor naczelny Granice.pl. Jury ostatecznie wyróżniło książki: Zatruty pokój. 1945 – wojna, która się nie skończyła Gregora Dallasa (Bukowy Las), Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim Marco Patricellego (Wydawnictwo Literackie) i Białe złoto Gilesa Miltona (Oficyna Literacka Noir sur Blanc). W skład jury, poza Świgoniem i Krempą, weszli: dr hab. Jarosław Kłaczkow (prezes toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego), Michał Przeperski (redaktor naczelny portalu Histmag.org), Roman Sidorski (kierownik działu naukowego Histmaga), Małgorzata Gołaszewska (szefowa działu książki historycznej wortalu Granice.pl).
Z kolei największe poparcie internautów otrzymały publikacje: Leningrad. Tragedia oblężonego miasta Anny Reid (Wydawnictwo Literackie), Tajne bronie Hitlera. Ślad polski” Sławomira Kordaczuka i Bogusława Wróbla (Agencja Wydawnicza CB) i Działalność Sióstr od Aniołów w Polsce w latach 1945-1980 Ilony Lewandowskiej (LTW). W plebiscycie oddano 5 tys. głosów.
Zwycięzcy odbiorą pamiątkowe dyplomy podczas Targów Książki Historycznej towarzyszących II Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, 13 września o godz. 16.00 w sali wystawowej Auditorium Maximum UJ w Krakowie.
Kolejna edycja Historii Zebranej rozpocznie się w październiku. Informacje o plebiscycie i opisy zgłoszonych książek można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl/.