"Historia magii w Ameryce Północnej" - nowe opowieści ze świata Harry

Data: 2016-03-12 20:19:21 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News -

Chociaż trudno w to uwierzyć, J.K. Rowling napisała swą bestsellerową serię opowiadającą o przygodach Harry'ego Pottera już ponad dwadzieścia lat temu! Teraz mamy okazję powrócić do stworzonego przez nią świata - Rowling opisuje bowiem mało znane dotąd zakątki i fragmenty historii magicznego świata w nowych opowieściach, zamieszczonych w ubiegłym tygodniu serwisie Pottermore.

 

"Historia Magii w Ameryce Północnej" - jak tytuł cyklu wskazuje - opisuje magiczne aspekty historii tego kontynentu. Pierwsza część cyklu imituje pod względem formalnym wyciąg z przystępnie napisanej rozprawy akademickiej i opowiada o okresie XIV-XVII wieku. Druga poświęcona jest okresowi późniejszemu, trzecia - tak zwanemu "Prawu Rappaport", a ostatnia jak na razie - latom dwudziestym XX wieku. Rowling opisuje, jak czarodzieje porozumiewali się z mieszkańcami Ameryki Północnej, zanim jeszcze kontynent został zasiedlony przez Mugoli (tu nazywanych No-Majami). Dowiadujemy się z tej historii, że czarodzieje z różnych kontynentów kontaktowali się ze sobą już od średniowiecza, a w Stanach obdarzeni magicznymi umiejętnościami nie tylko nie ukrywali ich przed Mugolami, ale wręcz byli cenieni w społecznościach, w których żyli, ze względu na umiejętności w zakresie leczenia czy polowania. Dowiadujemy się też więcej o tym, jak ów stan rzeczy uległ zmianie i czarodzieje jeszcze mocniej ukryli się przed Mugolami niż w innych zakątkach świata.  

 

Autorka nawiązuje też do wątków czy koncepcji zaprezentowanych we wcześniejszych książkach, pisząc o animatorzy - czarodziejach i czarownicach, którzy potrafili przemieniać się w zwierzęta. Rowling odwołuje się do istniejącego wśród Indian z plemienia Nawaho mitu, zgodnie z którym niektórzy ludzie posiedli umiejętność zmieniania się w zwierzęta nocą w wyniku zamordowania członka swojej rodziny. Tymczasem w świecie, który opisuje Rowling, animagowie nie musieli dokonywać zbrodni, by zyskać swe moce, ale najczęściej wykorzystywali wrodzone umiejętności magiczne, by służyć plemieniu. Opowieści w rodzaju tych krążących wśród Nawaho były raczej efektem plotek rozsiewanych przez mugolskich lekarzy, którzy czasem udawali, że posiadają magiczne umiejętności i bali się konfrontacji z prawdziwymi czarodziejami. Indiańscy magowie mieli też być zdecydowanie lepsi w tworzeniu eliksirów niż Europejczycy, nie używali za to różdżek. Efektem były ich problemy z rzucaniem uroków i transmutacją - te czary bez użycia różdżek są wyjątkowo trudne.

 

 

Opowiadania publikowane przez Rowling związane są z nadchodzącą premierą pierwszego filmu z trylogii "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Akcja filmów rozgrywać się będzie w latach dwudziestych XX wieku w Nowym Jorku, 70 lat przed rozpoczęciem akcji książek o przygodach Harry'ego Pottera. Filmy opowiadać będą o Newcie Skamandrze, ekspercie w kwestii magicznych stworzeń, autorze podręcznika, z którego Potter korzystał na pierwszym roku nauki w Hogwarcie. Premiera pierwszego z filmów z Eddiem Redmaynem w roli głównej już w listopadzie. Miłośnicy przygód nastoletniego czarodzieja w tym roku zresztą będą mieli więcej powodów do radości - z pewnością nie ominą także premiery książki "Harry Potter nad the Cursed Child" ("Harry Potter i przeklęte dziecko"), zawierającej tekst sztuki teatralnej, której premiera będzie miała miejsce jeszcze w tym roku. By podtrzymać zainteresowanie fanów Rowling z pewnością opublikuje w tym roku jeszcze niejedno opowiadanie - zaglądajcie więc na Pottermore.com. I - koniecznie - ćwiczcie angielski!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje