Powieści o Harrym Potterze przyczyną kradzieży na cmentarzach? Skradziono zabytkowe tablice

Data: 2023-02-01 14:14:20 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Na zabytkowym szkockim cmentarzu ktoś zdemolował jeden z grobowców i ukradł tablicę, której nie dało się zastąpić. Wśród podejrzeń znalazła się teoria, jakoby za kradzież odpowiadała... fanka opowieści o Harrym Potterze.

Obrazek w treści Powieści o Harrym Potterze przyczyną kradzieży na cmentarzach? Skradziono zabytkowe tablice [jpg]
fot. ilustracyjna / Pexels.com

Cmentarz Greyfriars Kirkyard to ważne miejsce w Edynburgu, które co roku odwiedza wielu turystów. Niektórzy starają się znaleźć pomnik najwierniejszego psa, a inni szukają specyficznych nazwisk na grobach. Co ciekawe, cmentarz ma także kilka wspólnych punktów z serią o Harrym Potterze.

Zabytkowy cmentarz w Edynburgu z tablicą legendarnego psa

Greyfriars Kirkyard to cmentarz znajdujący się na południowym krańcu Starego Miasta w Szkocji. Pierwsze pochówki odbywały się tutaj już pod koniec XVI wieku. Miejsce to jest objęte ochroną i traktuje się je jako zabytek. Na jego obszarze znajduje się kilka ważnych punktów: między innymi Pomnik Męczennika oraz malowidła z początku XVII wieku znajdujące się na murach cmentarza. 

czytaj także: Harry Potter wycofany w Rosji. J.K. Rowling podjęła decyzję

Co ciekawe, cmentarz odwiedzają nie tylko te osoby, których bliscy zostali na nim pochowani. W Greyfriars Kirkyard znajduje się bowiem także pomnik najwierniejszego psa świata: skye terriera Bobby’ego. Czworonóg ponad czternaście lat spędził przy grobie swojego właściciela — stróża nocnego Johna Graya. Postawa psa sprawiła, że Bobby stał się legendą jeszcze za życia, a wiele osób specjalnie dla niego przybywało na cmentarz. Dziś trudno stwierdzić, ile prawdy znajduje się w tej historii, jednak pomnik czworonoga nadal przyciąga turystów, a potarcie jego noska ma przynieść im szczęście.

Fala kradzieży na cmentarzach spowodowana serią o Harrym Potterze?

Z Greyfriars Kirkyard związana jest jeszcze jedna legenda. To właśnie tutaj przed laty przychodzić miała twórczyni popularnego Harry'ego Pottera, sama J.K. Rowling. Na cmentarzu pisarka szukać miała inspiracji do swojego cyklu książek o młodym czarodzieju, korzystając m.in. z nazwisk odkrywanych na nagrobkach.

Niestety, latem ktoś dopuścił się aktu wandalizmu, wskutek którego skradziona została zabytkowa, marmurowa tablica z grobu kupca Jamesa Scotta i jego żony Elizabeth Lockhart. Szybko powstały hipotezy, że to właśnie nazwisko Elizabeth przyciągnęło uwagę złodzieja. W końcu w uniwersum Harry'ego Pottera jedną z istotnych postaci jest czarodziej półkrwi Gilderoy Lockhart.

Może zainteresować cię także...

Edynburska policja nie skłaniała się ku powyższej teorii. Mógł to być tylko akt wandalizmu, bez konkretnego motywu. „Daily Mail” podawał rysopis osoby podejrzewanej o kradzież tablicy — miała być to szczupła, rudowłosa kobieta o amerykańskim akcencie. Kilka dni później dokonano jednak kradzieży kolejnej tablicy — tym razem na cmentarzu Dalry w Szkocji. Opiekun szkockiego cmentarza, Jakob Assarsson, oświadczył:

Nagrobek Elizabeth McDougall z 1899 r., przypominający małą książeczkę z wygrawerowanym tekstem w piaskowcu, został usunięty z jej grobowca w pobliżu głównego wejścia na cmentarz Dalry, Dalry Road, prawdopodobnie w piątek 16 września lub sobotę 17 września.

W powieści o Harrym Potterze nie znajdziemy bohaterki czy bohatera o dokładnie takim nazwisku. W powieści Rowling znalazło się jednak podobnie brzmiące nazwisko McGonagall, które nosiła profesorka Hogwartu — Minerva McGonagall.

Kontrowersje wokół Harry'ego Pottera

To nie jedyne kontrowersje związane ze światem Harry'ego Pottera, jak i jego autorką. Przede wszystkim coraz częściej w ogniu krytyki znajduje się J.K. Rowling, której wypowiedzi część aktywistów internetowych określa jako transfobiczne. Z kolei w wywiadzie przeprowadzonym przez Grahama Nortona w Virgin Radio, pisarka opowiedziała o swoim własnym podejściu do radzenia sobie z hejtem.

Ze współpracy z agencją Rowling zrezygnowało aż czterech pisarzy, a palenie jej książek stało się trendem na TikToku. Autorkę oskarżono również o antysemickie poglądy. Mimo tych wszystkich kontrowersji seria o Harrym Potterze cały czas jest chętnie czytana, a niedawno pierwsze wersje tych książek zostały sprzedane za ponad 200 tys. złotych

Tymczasem w mediach regularnie pojawia się debata na temat jej pierwszych książek i niesionych przez nie wartości. W Polsce głośno zrobiło się przed kilkoma tygodniami, kiedy „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że do śląskich szkół trafić miały broszury ostrzegające przed lekturą książek o Potterze. Twórcy broszury ostrzegali w nich, że opowieści o Potterze mogą okazać się „niebezpieczne” dla dzieci.

 

Tagi: harry potter,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harry Potter i kamień filozoficzny
J.K. Rowling (Robert Galbraith)66
Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęctwa wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy - podobnie jak ich rozpieszczony syn Dudley - traktowali...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje