W niedzielę, 10 maja o godzinie 20:00 na antenie programu drugiego Telewizji Polskiej będziemy mogli zobaczyć film Gold, który opisuje historię człowieka, który założył w Kanadzie kopalnię złota i wywołał wielki skandal. Czy produkcja ta jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami? Czy jest książka, którą warto po obejrzeniu filmu przeczytać?
Gold to film Stephena Gaghana, który wyreżyserował niedawno kinową produkcję inspirowaną popularnym bohaterem literackim, doktorem Dolittle. O czym opowiada jego film Gold?
Gold – opis filmu
Kenny Wells (Matthew McConaughey) nie ma farta. Interesy wyraźnie mu nie idą, potrzebuje wyraźnej zmiany kursu, ale brak mu pomysłu na siebie. Ale lubi ryzyko. Nie cierpi nudy. Postanawia więc na tym zrobić pieniądze. Wielkie pieniądze. Dołącza do sławnego odkrywcy, Michaela Acosty (Edgar Ramirez) i razem ruszają w podróż do Indonezji. Nikt nie podziela jego przekonania, że w dżungli tym dwóm facetom uda się znaleźć złoto. A jednak fortuna sprzyja Kenny'emu. Z miernego przedsiębiorcy przeistacza się w prawdziwą gwiazdę. Opływa w luksusy, gra o miliony. Tyle że miliony przyciągają kłopoty. Duże kłopoty. Do gry o nie włączają się indonezyjskie władze, „zawodowi przestępcy" oraz... agenci CIA! Czy Wells poradzi sobie z nimi wszystkimi?
Czytaj także: Zaginiona dziewczyna. Film i książka
Gold – gdzie zobaczyć?
Film Gold można zobaczyć w telewizji – w sobotę, 31 grudnia 2022 o 21:50 na kanale TVP 1 oraz w poniedziałek, 2 stycznia 2023 roku o 5 minut po północy na tej samej antenie.
Gold – czy warto zobaczyć?
Tu zdania są podzielone. Film jest świetnie zagrany (Matthew McConaughey!), ale bardzo nierówny. Historia wpisuje się w schemat „od zera do milionera", miejscami nieco się dłuży. Jednak „gorączka złota" to temat ciekawy – jeśli więc warto poświęcić dwie godziny na Gold, to własnie z uwagi na tę tematykę.
Czytaj także: Howards End – o czym jest serial? Czy warto zobaczyć? Czy istnieje książka?
Gold – czy Kenny Wells żył naprawdę?
Nie, ale fabuła filmu „Gold” oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Pierwowzorem Wellsa był David Walsh – kanadyjski przedsiębiorca, który w latach osiemdziesiątych XX wieku uruchomił kopalnię złota w Indonezji, zbił na niej miliony i wywołał wielki skandal. Film dość wiernie oddaje oryginalną historię.
Gold – czy jest książka?
Nie, film „Gold" nie jest oparty na żadnej książce, to scenariusz oryginalny, oparty na prawdziwej historii. Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się więcej o Davidzie Walshu i „gorączce złota" w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, sięgnijcie po książkę Ścigając marzenia – w pogoni za złotem. Są w niej fragmenty poświęcone Davidowi Walshowi. Jeżeli zaś interesują Was historie podobne do opowieści o Kennym Welsie, możecie zajrzeć do filmowych lub literackich opowieści Wielki Gatsby czy Wielki szort. Nie wiem, czy wiecie, ale w Polsce również zapanowała w pewnym momencie „gorączka złota". Setki ludzi poszukiwały na terenie byłych obozów koncentracyjnych złota pomordowanych Żydów. Opisuje to książka Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota.
Książkę Ścigając marzenia – w pogoni za złotem kupicie w popularnych księgarniach internetowych:
Tagi: filmy przygodowe,