Gangi Galicji - czy serial Netfliksa został stworzony na faktach?

Data: 2024-07-02 19:28:21 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jakiś czas temu na Netfliksa trafił hiszpański thriller, który stał się ogromnym hitem w Polsce. Co ciekawe serial został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami!

Kadr z serialu "Gangi Galicji"
fot. materiały prasowe Netflix

Gangi Galicji to thriller z elementami dramatu. Za reżyserię tego hiszpańskiego serialu odpowiada Roger Gual oraz Javier Rodríguez. Scenariusz natomiast został stworzony przez Jorge'a Guerricaechevarrię.

Gangi Galicji – hiszpański serial hitem w Polsce?

Gangi Galicji to hiszpański serial, który niespodziewanie okazał się hitem w Polsce. Przez jakiś czas był on nawet najchętniej oglądanym serialem platformy streamingowej. Jego główną bohaterką jest Ana. Prawniczka właśnie przeprowadziła się do miasteczka Cambados. Chciała ona rozpocząć nowe życie. Jej przybycie jednak nie przechodzi bez echa. Budzi ona zainteresowanie szczególnie w Danielu, który jest synem handlarza narkotyków i głowy lokalnego klanu Padín. 

Przeczytaj także: „Johnny” – film o ks. Kaczkowskim na Netfliksie i w telewizji!

Ana się jednak nie obawia. Ma ona ogromne doświadczenie, zwłaszcza, że pracowała w jednej z najlepszych madryckich kancelarii. Będzie więc chciała wyrównać rachunki z przeszłości, co może się okazać niezwykle niebezpieczne. 

Gangi Galicji – czy na faktach?

Okazuje się, że podczas tworzenia Gangów Galicji Netfliks zainspirował się prawdziwą historią! W 2018 roku w tytułowej Galicji znany baron narkotykowy został wraz z synem Melchiorem zaaresztowany za import kokainy drogą morską. Manuel Charlín Gama w latach 80. był głową rodziny mafijnej. To właśnie on stanowił pierwowzór dla Jose Padina. Daniel był natomiast odpowiednikiem Melchiora.

Chociaż serial dokładnie nie odtwarza poszczególnych wydarzeń, to jednak twórcy zdecydowali się odwzorować najistotniejszą operację policyjną, zwaną Operación Nécora, przeciwko handlarzowi narkotyków. W produkcji widzimy podobną operację, w wyniku której Jose Padin zostaje aresztowany w Cambados. W serialu to Jose Silva, czyli jeden ze współpracowników, pomógł zebrać dowody przeciwko swojemu byłemu szefowi. Przy okazji był on chroniony programem ochrony świadków, jednak Cambados i tak nie było dla niego bezpiecznie. Wyprowadził się on stamtąd i krótko po tym poślubił mamę Any. 

Przeczytaj także: Pierwszy raz - 2 sezon trafił na platformę Netflix

W prawdziwym życiu przeciw baronowi narkotykowemu również wystąpił jego współpracownik, a a dokładniej szef transportu – Manuel Baulo. Został on świadkiem koronnym po tym jak dźgnął Charlína w plecy. To właśnie on dostarczył informacji na temat działania klanu i poszczególnych gangów. Charlín chciał się na nim zemścić i zlecił jego zabójstwo. Mężczyzna niestety został zastrzelony we własnym domu. 

Baron narkotykowy został wtedy skazany na 20 lat, z czego odsiedział tylko 15. Przez osiem lat, do 2018 roku, wiódł spokojne życie. Podczas odsiadek jego biznesy znajdowały się pod pieczą dzieci, czy wnuków. 

Gangi Galicji – czy istnieje pierwowzór Any?

Mężczyzna będący pierwowzorem ojca Any zmarł już w 1994 roku. Miał on dużo mniej szczęścia niż jego serialowy odpowiednik. Okazuje się więc, że postać Any i jej matki są całkowicie fikcyjne. 

Przeczytaj także: "Downton Abbey: Nowa epoka" - sequel popularnego serialu trafił na Netflix!

Fikcyjna jest również, prowadząca w Galicji bar, rodzina Silva. Ta część historii w ogólnie na ma pokrycia w rzeczywistości. Jeśli natomiast chodzi o dalsze losy Charlína, to zmarł on w 2021 roku. Od tego czasu jego dzieci i wnuki nie zwracały na siebie większej uwagi. 

Przeczytaj także:


Tagi: seriale netflix, seriale hiszpańskie, seriale netflix, netflix,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje