Fizyka bez trudności. Jak rozwijać zainteresowanie fizyką u dziecka i motywować je do nauki?

Data: 2023-07-25 10:24:40 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Fizyka obok matematyki należy do grupy przedmiotów ścisłych w wąskim tego słowa znaczeniu. Dziedzina ta nie jest łatwa i dla wielu osób – nawet z perspektywy pokaźnego okresu czasu – oceniających, fizyka była powodem niemałych problemów. Z pewnością jednak nauka o zjawiskach zachodzących w otaczającym świecie jest wyjątkowo interesująca i przydatna! Wysoki wynik z egzaminu maturalnego z tego przedmiotu stanowi przepustkę na niemal każdy kierunek studiów inżynierskich. W dzisiejszym artykule przedstawione zostanie, w jaki sposób rozwijać zainteresowanie fizyką u dziecka, żeby nie była to udręka, a przyjemność.

uczące się dzieci wraz z nauczycielem

Ukazywanie oddziaływania fizyki w życiu codziennym

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że fizyka jest obecna w życiu każdego człowieka niemal przez cały czas. Gotowanie wody, grillowanie, czy też spuszczanie wody z wanny to zjawiska fizyczne! Warto uzmysłowić swojemu dziecku, iż fizyka praktycznie kształtuje otaczający nasz świat. W taki oto sposób młodzi adepci będą chcieli poznawać coraz to nowe zjawiska i w końcu zaczną zadawać pytania, dlaczego tak się dzieje! W tym miejscu wręcz koniecznym jest podanie praktycznego przykładu – idąc na basen, po wrzuceniu czegokolwiek do wody, dojdzie do powstania fal. Wytłumaczywszy dziecku, czym są fale, należy zobrazować, iż w podobny sposób rozchodzi się chociażby dźwięk!

Eksperymenty i doświadczenia

Po ukazaniu dziecku oddziaływania fizyki w życiu codziennym, następnym, naturalnym etapem jest przeprowadzanie prostych eksperymentów i doświadczeń. W internecie dostępnych jest mnóstwo wszelkiego rodzaju poradników – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „doświadczenia fizyczne” i w mgnieniu oka wyświetlona zostanie masa przykładów! Warto podać jeden z nich – przygotować należy dwie nakrętki o różnej wadze (masie), dwie kartki papieru i książkę. W pierwszej kolejności zrzucić trzeba dwie nakrętki o różnej masie z tej samej wysokości – nakrętki spadną na ziemię w tym samym momencie. Następnie należy powtórzyć czynność z dwoma kartkami papieru – jednej zgniecionej, a drugiej niezgniecionej. Kartka zgnieciona spadnie szybciej! Ostatnim krokiem jest zrzucenie niezgniecionej kartki i książki – książka spadnie szybciej. Natomiast gdy kartkę położymy na książce, obie spadną jednocześnie! Dzieje się tak, ponieważ każde ciało co do zasady spada z jednakową prędkością – w grę wchodzi jednak tak zwany opór – rozłożona karta tworzy spory opór. Kładąc ją na książkę, opór znika, przez co kartka spadnie na ziemię wraz z książką.

Gry edukacyjne i interaktywne

Niewątpliwie w dzisiejszych czasach w edukacji coraz częściej wykorzystuje się wszelkiego rodzaju zdobycze techniki. Idealnym sposobem na łączenie zabawy z nauką jest wykorzystanie gier edukacyjnych – na rynku są również dostępne gry i aplikacje fizyczne! Zabawa przy takich grach jest o wiele bardziej przydatna niż oglądanie bajek czy też gra w mainstreamowe produkcje – poza uatrakcyjnieniem czasu wolnego, dziecko nabywa konkretną wiedzę, której nie omieszka wykorzystać w przyszłości!

Poznawanie odkryć naukowych

Wraz z coraz to większym zainteresowaniem dziecka fizyką, zacznie zadawać pytania o to, kiedy dane zjawiska zostały odkryte. Warto wtedy przedstawić garść informacji historycznych! Newton, Kepler, Galileusz, Faraday, czy też Kopernik to osobistości, które dziecko powinno koniecznie poznać! Warto przeczytać co nieco o nich i pozostałych słynnych odkrywcach, aby móc przekazać pociesze dokładne informacje, kto, co i w jaki sposób odkrył.

Podsumowanie

Niejako skutkiem zastosowania powyższych etapów służących zafascynowaniu dziecka fizyką powinna być samodzielna nauka i chęć zdobywania coraz to nowej wiedzy. Na dalszych etapach edukacji ciężko będzie rodzicom nadążyć za materiałem i na bieżąco przeprowadzać wszelkie eksperymenty w domu. Dlatego tak ważne jest zaszczepienie w dziecku fascynacji tą dziedziną nauki, aby samo dążyło do perfekcji. Warto również ten proces zaczynać jak najwcześniej – młodsze dziecko szybciej chłoną wiedzę. Natomiast w przypadku chęci przygotowania się do egzaminów lub sprawdzianów, polecić należy Szkołę BUKI, dostępną pod adresem https://bukischool.com.pl/korepetycje/fizyka. Doświadczeni korepetytorzy zarówno służą pomocą uczniom, którzy mają jakikolwiek problem z nauką fizyki, jak i tym, którzy z własnej woli chcą być jeszcze lepsi w tej dziedzinie.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje