„Ferdydurke” – sztuka na podstawie awangardowej powieści Gombrowicza

Data: 2022-10-11 11:15:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Już dziś na jednej ze stacji Telewizji Polskiej będziemy mogli zobaczyć wyjątkową adaptację książki Gombrowicza. Jest to jedna z najwybitniejszych ekranizacji tej powieści.

Obrazek w treści „Ferdydurke” – sztuka na podstawie awangardowej powieści Gombrowicza [jpg]
fot. fragment okładki / Wydawnictwo Literackie

Ferdydurke to sztuka teatralna oparta na wybitnym dziele Witolda Gombrowicza o takim samym tytule. Dziś na antenie TVP Kultura 2 telewidzowie będą mogli zobaczyć spektakl z 1985 roku. Został on wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę.

Ferdydurke – opis 

Ferdydurke to spektakl teatralny zrealizowany w ramach  Teatru Telewizji w 1985 roku. Jak się okazuje powieść Gombrowicza przeniesiona na duży ekran świetnie sobie radzi. Sztuka opowiada o Józiu, który w wieku trzydziestu lat trafia do szkoły. Buntuje się przeciwko upupieniu, czy narzucanym mu rolom. Następnie konfrontuje się z mieszczaństwem, którym tylko na pozór rządzi nowoczesność. 

Czytaj także: Ekranizacja powieści Annie Ernaux, noblistki, w tym miesiącu w kinach

Na koniec trafia do domu wujostwa Hurleckich. To właśnie tam największą wartością jest tradycja i dominują rytuały mieszczańskie. Józio często szydzi ze wszystkich i wszystkiego. Chociaż to nie historia Józia jest tu najważniejsza, a to co każdy może z tego dzieła wynieść dla siebie. Zarówno książka, jak i sztuka podejmują istotny temat kształtowania się człowieka i wtłaczania go w różne formy. Jaka jest więc ucieczka przed gębą?

Ferdydurke – obsada

W obsadzie sztuki możemy zobaczyć wielu świetnych aktorów filmowych i teatralnych. W roli Józia wystąpił Jan Peszek. Mężczyzna jest znany z udziału w produkcjach takich jak: Ubu król, Pożegnanie jesieni, czy Pręgi. Ostatnio premierę miała książka Naku*wiam zen, która opowiada o pięknej i trudnej relacji Jana Peszka z córką Marią Peszek.

Czytaj także: Najciekawsze premiery książek w październiku 2022

W pozostałych rolach: Ewa Ciepiela, Elżbieta Willówna, Jerzy Bińczycki, Tadeusz Malak, Andrzej Kozak Jerzy Radziwiłowicz, Jan Frycz, Krzysztof Jędrysek, Rafał Jędrzejczyk, Krzysztof Wojciechowski, Marcin Sosnowski, Paweł Kruszelnicki i inni. 

Ferdydurke – gdzie zobaczyć? 

Spektakl miał swoją premierę w ponad trzydzieści pięć lat temu. Często jest transmitowany w telewizji. Właśnie dziś – 11 października 2022 roku – będzie można się z nim zapoznać. Zostanie wyemitowany o 20:10 na kanale TVP Kultura 2

Czytaj także: Nobliści i cenieni pisarze na festiwalu we Lwowie. Wśród nich Margaret Atwood

Jeśli jednak przegapicie telewizyjną transmisję, to przedstawienie cały czas jest dostępne w Internecie. Można je znaleźć na serwisie streamingowym TVP VOD

Ferdydurke – książka 

Ferdydurke to pierwsza powieść napisana przez Witolda Gombrowicza. Uznaje się ją za jedną z najważniejszych publikacji dwudziestolecia międzywojennego. Co ciekawe do dzisiaj nie ustalono skąd wziął się tytuł. Istnieje kilka hipotez na ten temat. Autor jednak nigdy o tym nie wspominał. Teoretyk literatury i filolog – Michał Głowińsk – stwierdził, że tytuł miał nic nie znaczyć. To właśnie brak znaczenia nadaje mu sensu. 

Książkę Gombrowicza możecie nabyć w popularnych księgarniach:

Tagi: teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ferdydurke
Witold Gombrowicz 13
Okładka książki - Ferdydurke

Forma - zarówno artystyczna co i obyczajowa - to główny temat tej powieści. Prześmiewcze spojrzenie na konwenans, który zaczyna żyć własnym życiem uzależniając...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje