Ekranizacje triumfują podczas gali Złotych Globów!

Data: 2025-01-07 13:37:14 | aktualizacja: 2025-01-07 13:37:36 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Podczas 82. ceremonii wręczenia Złotych Globów wiele nagród przypadło adaptacjom literackim. To doskonale pokazuje, że literatura podbija ekrany kinowe i telewizyjne.

Złote Globy
fot. https://goldenglobes.com/

Serial Shōgun, oparty na powieści Jamesa Clavella z 1975 roku, zdobył nagrodę dla najlepszego serialu dramatycznego, a także wyróżnienia dla aktorów Anny Sawai i Hiroyukiego Sanady za ich znakomite role. Fabuła przenosi widzów do XVII-wiecznej Japonii, ukazując losy angielskiego pilota, który zostaje wplątany w tamtejsze intrygi polityczne i społeczne.

Emilia Pérez, inspirowana francuską powieścią Écoute Borisa Razona, triumfowała, zdobywając cztery nagrody, w tym dla najlepszego filmu w kategorii musical/komedia. Zoe Saldaña została wyróżniona za rolę drugoplanową. Film opowiada o prawniku, który pomaga meksykańskiemu bossowi kartelu w procesie zmiany płci, eksplorując złożone kwestie tożsamości i transformacji.

Musical Wicked, z udziałem Ariany Grande i Cynthii Erivo, otrzymał nagrodę za osiągnięcia kinowe i w box office. Film bazuje na powieści Gregory'ego Maguire'a z 1995 roku, która przedstawia historię Elphaby, przyszłej Złej Czarownicy z Zachodu, oferując nowe spojrzenie na klasyczny świat Oz.

Film Konklawe, z takimi aktorami jak Ralph Fiennes, Stanley Tucci i Isabella Rossellini, zdobył Złoty Glob za najlepszy scenariusz.

Produkcja jest adaptacją powieści Roberta Harrisa z 2016 roku, opowiadającej o tajemnicach i politycznych machinacjach podczas wyboru nowego papieża po śmierci poprzedniej głowy kościoła katolickiego.

Te sukcesy adaptacji literackich na Złotych Globach 2025 podkreślają, jak ważnym źródłem inspiracji dla twórców filmowych i telewizyjnych pozostają książki. Przenoszenie literatury na ekran nie tylko przyciąga widzów, ale także pozwala na zaprezentowanie nowych interpretacji popularnych dzieł.

Co ważne, adaptacje takie jak Shōgun czy Wicked nie tylko zdobyły uznanie krytyków, ale również odniosły sukces komercyjny. Z kolei Konklawe i Emilia Pérez ukazują, jak literatura może inspirować do tworzenia dzieł poruszających aktualne i kontrowersyjne tematy, zachęcając do refleksji nad współczesnym światem.

Literatura nie od dziś stanowi znakomite źródło inspiracji dla filmowców. Triumf kolejnych adaptacji podczas tegorocznej gali Złotych Globów pokazuje, że z pewnością szybko się to nie zmieni. 

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Pajęczyca
Mariusz Leszczyński ;
Pajęczyca
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Pokaż wszystkie recenzje