Kurski rozlicza się ze swoją rodziną w nowej książce

Data: 2022-09-12 11:19:08 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

12 października swoją premierę ma najnowsza książka Jarosława Kurskiego – Dziady i dybuki. Dziennikarz przybliży w niej tragiczną historię swojej rodziny. Czego możemy się spodziewać? 

Obrazek w treści Kurski rozlicza się ze swoją rodziną w nowej książce [jpg]
fot. fragment okładki / Wydawnictwo Agora

Jarosław Kurski to polski publicysta i dziennikarz, a prywatnie brat Jacka Kurskiego – byłego już prezesa TVP. Według medialnych zapowiedzi, w swojej najnowszej książce Dziady i dybuki będziemy mieli okazję bliżej poznać prawdziwą historię rodziny Kurskich. Autor ma zmierzyć się z mitami rodzinnymi i prawdą, która do tej pory była wypierana i pomijana przez innych członków rodziny.

Jarosław Kurski rozlicza swoją rodzinę w nowej książce

Obecnie, Jarosław Kurski jest przede wszystkim pierwszym zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w czasach PRL-u działał w opozycji antykomunistycznej. Należał do Ruchu Młodej Polski, był również członkiem redakcji Solidarności — podziemnego pisma Regionu Gdańskiego. Pracował dla hiszpańskiej agencji EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. W latach 1994–1997 prowadził program Rozmowy Jedynki w TVP, a w latach 2006–2007 poranne edycje w radiu Tok FM. Jest również pisarzem: w jego dorobku znajdziemy biografie Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Kurier wolności. Jan Nowak-Jeziorański) oraz Raymonda Arona (Pokój z widokiem na historię), a także książkę Wódz, czyli polityczny portret Lecha Wałęsy. W latach 1989-1990 Kurski był jego rzecznikiem prasowym. W książce przedstawił jednak jego krytyczny obraz.

Czytaj również: Elżbieta II nie żyje. Kim była najdłużej panująca królowa Wielkiej Brytanii?

Tematyka nowej książki Kurskiego może wywoływać wypieki na twarzy. Tajemnicą nie jest, że młodszy brat autora, Jacek Kurski, stoi po przeciwnej stronie politycznej barykady. Czy w nowej książce współtwórca „Wyborczej” opowie także o tym, jak dziś wygląda jego rodzina i jak wyglądają relacje między nim a bratem? Nie wiadomo, pewne jest jednak, że Jarosław Kurski dokona wędrówki w przeszłość.

Dziady i Dybuki – najnowsza książka Jarosława Kurskiego

Zgodnie z zapowiedziami wydawcy, autor swoją nową książką przełamuje zmowę milczenia związaną ze swoją własną rodziną. Kurski przez lata starał się zrekonstruować rodzinną historię, na temat której milczała nawet jego własna matka. Dziady i dybuki przedstawia dzieje rodu rozsianego po całym świecie: od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię. Nie pomijane jest oczywiście miejsce urodzenia autora — Gdańsk. Książka reklamowana jest jako niesamowita powieść detektywistyczna, która wciąga od pierwszych słów. Zachowuje pamięć o żydowskim pochodzeniu oraz opowiada o poszukiwaniu drogi do polskości.

Czytaj również: Nagroda Bookera 2022 – znamy finalistów!

Dybuki to termin funkcjonujący w mistycyzmie i folklorze żydowskim. Tak nazywa się duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało. To również zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dziady natomiast to, pochodzące z folkloru słowiańskiego, określenie na duchy przodków oraz zbiór przedchrześcijańskich obrzędów, rytuałów i zwyczajów, które były im poświęcone. Czy tytułowe dybuki i dziady – duchy żydowskich oraz polskich przodków mają szansę na zgodę?

Książkę Dziady i dybuki Jarosława Kurskiego, wydaną nakładem wydawnictwa Agora, znajdziecie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: premiery książek, trudne relacje rodzinne, literatura polska,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dziady i dybuki
Jarosław Kurski0
Okładka książki - Dziady i dybuki

Legendę łatwo przyswoić, z prawdą żyć na ogół trudniej I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje