"Nagi sad" - debiut Wiesława Myśliwskiego oraz "Abaddon, Anioł Zagłady" Ernesto Sabato. Nakładem wydawnictwa Znak ukazują się dwie wybitne współczesne powieści.
Sprostać marzeniom
Nagi sad to przejmująca opowieść o miłości ojca i syna. To miłość wyrażana w milczeniu, domysłach, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu siebie nawzajem. To relacja najbliższych sobie osób, w której syn próbuje sprostać marzeniom ojca.
Bohater wykształcony w mieście, a pochodzący ze wsi, usiłuje na powrót się odnaleźć w świecie swojego dzieciństwa i młodości. W świecie najbliższym natury, a zarazem najprostszych i najgłębszych związków między ludźmi.
Na motywach powieści powstał nagradzany i popularny film pt. Przez dziewięć mostów, który otrzymał m.in. „Złotą Pragę” (Grand Prix na festiwalu telewizyjnym w Pradze) w 1972 roku. Scenariusz filmu napisał sam Wiesław Myśliwski.
„Tom prozy Wiesława Myśliwskiego przykuł mnie od pierwszych zdań do swego tekstu, gęstego od znaczeń; oderwać się od niego nie można. Nie znaczy to, że Nagi sad jest powieścią sensacyjną czy „przygodową”, wręcz przeciwnie: to rzecz nie dla tych, którzy szukają tylko interesującej anegdoty. (…) Wiesław Myśliwski pokazał w swojej pierwszej książce wielorakie umiejętności powieściopisarskie. Objawił się nowy talent” - napisał Julian Przyboś w „Życiu Warszawy” w 1968 roku.
Arcydzieło literatury iberoamerykańskiej ubiegłego wieku.
Nowa, uzupełniona i nieocenzurowana wersja.
Abaddon to portret ludzkości w przededniu Armageddonu. Długą wędrówkę swego „ja” podziemnymi korytarzami apokaliptycznego Buenos Aires Sábato kończy we własnym domu, spotykając się z samym sobą, zagłębionym w fotelu.
Abaddon, anioł zagłady to zapis niepokojów dręczących pisarza, jego obsesji i szaleństw. Jaka jest rola pisarza i literatury w niespokojnych czasach? Wedle Sábato można być tylko „świadkiem, bezsilnym świadkiem”.
Ernesto Sábato (ur. 1911) – argentyński pisarz, eseista i malarz, autor trzech powieści – Tunelu, O bohaterach i grobach oraz Abaddona, anioła zagłady, które odegrały ogromną rolę w literaturze światowej XX wieku. Pracował jako fizyk jądrowy w Paryżu i La Plata, stracił pracę za rządów Perona, po czym w 1948 roku zadebiutował powieścią Tunel, porzucając na zawsze naukę. Laureat nagrody Cervantesa z 1984 roku.
Obie powieści gorąco poleca wortal literacki Granice.pl