Dom rodzinny Jerzego Pilcha w Wiśle ma zostać odkupiony przez miasto. Choć nieznane są szczegóły związane z zagospodarowaniem budynku, to w dawnym domu pisarza prawdopodobnie powstanie ośrodek kultury.
- Miasto Wisła planuje zakupić dom Jerzego Pilcha.
- Nie wiadomo, jakie dokładnie plany ma miasto na zakupioną nieruchomość.
- Więcej najświeższych informacji ze świata literatury odnajdziesz na Granice.pl.
Miasto Wisła ma zamiar odkupić od córki Jerzego Pilcha dom rodzinny pisarz, w którym dorastał. W posiadłości zorganizowana ma zostać przestrzeń kulturalna, choć wciąż nieznane są szczegóły.
Dom Jerzego Pilcha odkupiony przez gminę
O sprzedaży domu rodziny Pilchów w sobotę poinformowała lokalny dodatek Gazety Wyborczej. Okazuje się, że miasto Wisła planuje zakup domu, w którym autor Pod mocnym aniołem spędził lata młodości.
Przeczytaj także: Kim naprawdę był Jerzy Pilch? Wspomnienie o laureacie Nagrody Nike
Dom zlokalizowany na wiślańskim Parteczniku nie jest zabytkiem, jednak mocno związany jest z popularnym pisarzem. W 2019 roku zmarła matka pisarza, a rok później – na początku pandemii koronawirusa w maju 2020 roku – odszedł sam Jerzy Pilch. Po śmierci artysty nieruchomość przeszła w posiadania Magdaleny Bielskiej, córki Jerzego Pilcha.
W dawnym domu pisarza powstanie ośrodek kultury?
Na ten moment nieznane są dokładne plany, jakie miasto ma wobec domu Pilcha. Jak wskazuje Wyborcza, transakcja pomiędzy obecną właścicielką domu a gminą ma zostać zrealizowana w nadchodzącym czasie. Można spodziewać się jednak, że odkupione miejsce będzie powiązane z twórczością i życiem znanego pisarza.
Przypomnijmy, że w 2021 roku działające z ramienia miasta Wiślańskie Centrum Kultury – przy współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – zorganizowało pierwszą edycję festiwalu literackiego Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha. Wydarzenie odbyło się w dniach 28-30 maja, w pierwszą rocznicę śmierci autora.
W czasie festiwalu zorganizowano m.in. spacer śladami Jerzego Pilcha po Wiśle, warsztaty literackie i debaty o literaturze. Odbył się również wernisaż pleneru malarskiego inspirowany twórczością Pilcha. Prace zobaczyć można było w Muzeum Magicznego Realizmu, które powstało w dawnym domu doktora Juliana Ochorowicza, poety, pisarza i wynalazcy.