„Dewajtis” to hit TVP. Jak powstał serial na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny?

Data: 2023-09-28 10:38:11 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Przed kilkoma tygodniami Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu kostiumowego Dewajtis, który powstał na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny. Teraz poznaliśmy sekrety związane z produkcją nowej ekranizacji. 

Kadr z serialu "Dewajtis"
fot. Damian Hornet / materiały prasowe TVP

Od początku września na telewizyjnej Jedynce można oglądać Dewajtis – nowy polski serial kostiumowy, stanowiący adaptację powieści Marii Rodziewiczówny. Mimo że nie jest to pierwsza adaptacja powieści, to wzbudziła ona wiele uwagi mediów. Teraz zaś poznaliśmy smaczki związane z kulisami powstawania serialu.

Dewajtis – prastary dąb istnieje naprawdę?

Przypomnijmy, że w Dewajtis poznajemy bohaterów żyjących w zaściankowo-dworskiej społeczności. Jedną z głównych postaci jest młody Marek Czertwan, który opiekuje się zamkiem polskiego dziedzica, przed laty skazanego na wywózkę. Fabuła powieści przedstawia historia miłości Czertwana, ale również porusza ważną tematykę społeczną, w tym próby radzenia sobie z rzeczywistością po nieudanym powstaniu styczniowym.

Czytaj także: Pierwszy raz - 2 sezon trafił na platformę Netflix

Tytuł serialu nawiązuje do prastarego dębu, który pomaga bohaterom uporać się z trudami życia codziennego i jest symbolem międzypokoleniowej rodziny. Chociaż akcja serialu toczy się na Żmudzi, to jednak produkcja była kręcona w różnych miejscach w Polsce. Jak donosi Super Express, znaczna część zdjęć do serialu powstawać miała m.in. na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz tego filmowcy pojawili się w Muzeum Wsi Radomskiej, Skansenu Kurpiowskiego, Pałacu Glinków w Szczawinie.

Okazuje się, że tytułowym świętym dębem z serialu stało się autentyczne drzewo znajdujące się w miejscowości Nowinki w Zalesiu Górnym pod Warszawą. Plenery w kontekście tego serialu są niezwykle istotne, o czym w magazynie Tele Tydzień wspomniała odpowiadająca za opiekę artystyczną Ilona Łepkowska

W Zalesiu znajduje się nasz najważniejszy obiekt, dąb Dewajtis, który jest drzewem uznanym przez naszych bohaterów za święte. Pod tym dębem dzieją się szalenie ważne i znaczące sceny, rozłożone na całe życie głównego bohatera.

Część akcji serialu Dewajtis toczy się w również w Kownie. Niestety, filmowcy nie dojechali na Litwę, zamiast tego dziewiętnastowieczne Kowno w serialu pozorować mają... Kielce. W serialu zobaczyć można między innymi funkcjonujące w Kielcach Muzeum Zabawek i Zabawy, które w serialu przedstawiono jako budynek dworca kolejowego. Ze strony Urzędu Miasta w Kielcach dowiedzieć można się m.in. że twórcy serialu mieli nagrywać serial także na terenie Pałacyku Zielińskiego – zbudowanym w stylu neogotyckim pałacyku w centrum Kielc. Lokalny oddział Radia „Eska” podaje, że Kielce jako Kowno zobaczymy w serialu już w nadchodzący weekend – w 3 odcinku serialu

Dewajtis – ekranizacja powieści Marii Rodziewiczówny

Nowy serial składa się zaledwie siedmiu odcinków, a serial można oglądać raz w tygodniu: w niedzielne wieczory. Główną rolę w produkcji – postać Marka Czerwtana – zagrał Karol Dziuba. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Michalina Olszańska grająca postać Ireny, Ada Szczepanik jako Marta oraz Małgorzata Pieczyńska w roli Czertwanowej. Powstający w reżyserii Filipa Zylbera oparty jest na powieści autorstwa Marii Rodziewiczówny.

Dewajtis Rodziewiczówny wydany został w 1888 roku. Początkowo historia ta ukazywała się w odcinkach, a następnie została wydana w całości. Opowieść Rodziewiczówny szybko osiągnęła sukces: jeszcze za życia autorki przełożona została na kilkanaście języków. W języku polskim bywała wielokrotnie wznawiana.

Dewajtis - książka

Poniżej możecie znaleźć tę publikację w wielu księgarniach internetowych: 

 

Tagi: ekranizacje książek, serial tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dewajtis
Maria Rodziewiczówna1
Okładka książki - Dewajtis

Piękna opowieść o tym co powinno być w życiu najważniejsze   Żmudź, XIX wiek. Z powodu śmierci ojca Marek Czertwan musi zająć się pozostawionym przez...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje