„Dewajtis” to hit TVP. Jak powstał serial na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny?

Data: 2023-09-28 10:38:11 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Przed kilkoma tygodniami Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu kostiumowego Dewajtis, który powstał na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny. Teraz poznaliśmy sekrety związane z produkcją nowej ekranizacji. 

Kadr z serialu "Dewajtis"
fot. Damian Hornet / materiały prasowe TVP

Od początku września na telewizyjnej Jedynce można oglądać Dewajtis – nowy polski serial kostiumowy, stanowiący adaptację powieści Marii Rodziewiczówny. Mimo że nie jest to pierwsza adaptacja powieści, to wzbudziła ona wiele uwagi mediów. Teraz zaś poznaliśmy smaczki związane z kulisami powstawania serialu.

Dewajtis – prastary dąb istnieje naprawdę?

Przypomnijmy, że w Dewajtis poznajemy bohaterów żyjących w zaściankowo-dworskiej społeczności. Jedną z głównych postaci jest młody Marek Czertwan, który opiekuje się zamkiem polskiego dziedzica, przed laty skazanego na wywózkę. Fabuła powieści przedstawia historia miłości Czertwana, ale również porusza ważną tematykę społeczną, w tym próby radzenia sobie z rzeczywistością po nieudanym powstaniu styczniowym.

Czytaj także: Pierwszy raz - 2 sezon trafił na platformę Netflix

Tytuł serialu nawiązuje do prastarego dębu, który pomaga bohaterom uporać się z trudami życia codziennego i jest symbolem międzypokoleniowej rodziny. Chociaż akcja serialu toczy się na Żmudzi, to jednak produkcja była kręcona w różnych miejscach w Polsce. Jak donosi Super Express, znaczna część zdjęć do serialu powstawać miała m.in. na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz tego filmowcy pojawili się w Muzeum Wsi Radomskiej, Skansenu Kurpiowskiego, Pałacu Glinków w Szczawinie.

Okazuje się, że tytułowym świętym dębem z serialu stało się autentyczne drzewo znajdujące się w miejscowości Nowinki w Zalesiu Górnym pod Warszawą. Plenery w kontekście tego serialu są niezwykle istotne, o czym w magazynie Tele Tydzień wspomniała odpowiadająca za opiekę artystyczną Ilona Łepkowska

W Zalesiu znajduje się nasz najważniejszy obiekt, dąb Dewajtis, który jest drzewem uznanym przez naszych bohaterów za święte. Pod tym dębem dzieją się szalenie ważne i znaczące sceny, rozłożone na całe życie głównego bohatera.

Część akcji serialu Dewajtis toczy się w również w Kownie. Niestety, filmowcy nie dojechali na Litwę, zamiast tego dziewiętnastowieczne Kowno w serialu pozorować mają... Kielce. W serialu zobaczyć można między innymi funkcjonujące w Kielcach Muzeum Zabawek i Zabawy, które w serialu przedstawiono jako budynek dworca kolejowego. Ze strony Urzędu Miasta w Kielcach dowiedzieć można się m.in. że twórcy serialu mieli nagrywać serial także na terenie Pałacyku Zielińskiego – zbudowanym w stylu neogotyckim pałacyku w centrum Kielc. Lokalny oddział Radia „Eska” podaje, że Kielce jako Kowno zobaczymy w serialu już w nadchodzący weekend – w 3 odcinku serialu

Dewajtis – ekranizacja powieści Marii Rodziewiczówny

Nowy serial składa się zaledwie siedmiu odcinków, a serial można oglądać raz w tygodniu: w niedzielne wieczory. Główną rolę w produkcji – postać Marka Czerwtana – zagrał Karol Dziuba. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Michalina Olszańska grająca postać Ireny, Ada Szczepanik jako Marta oraz Małgorzata Pieczyńska w roli Czertwanowej. Powstający w reżyserii Filipa Zylbera oparty jest na powieści autorstwa Marii Rodziewiczówny.

Dewajtis Rodziewiczówny wydany został w 1888 roku. Początkowo historia ta ukazywała się w odcinkach, a następnie została wydana w całości. Opowieść Rodziewiczówny szybko osiągnęła sukces: jeszcze za życia autorki przełożona została na kilkanaście języków. W języku polskim bywała wielokrotnie wznawiana.

Dewajtis - książka

Poniżej możecie znaleźć tę publikację w wielu księgarniach internetowych: 

 

Tagi: ekranizacje książek, serial tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dewajtis
Maria Rodziewiczówna1
Okładka książki - Dewajtis

Piękna opowieść o tym co powinno być w życiu najważniejsze   Żmudź, XIX wiek. Z powodu śmierci ojca Marek Czertwan musi zająć się pozostawionym przez...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje