David Lodge, wybitny brytyjski pisarz i krytyk literacki, zmarł 1 stycznia 2025 roku w wieku 89 lat. Był znany z satyrycznych powieści ukazujących życie akademickie oraz z przenikliwych analiz literackich.
fot. Ina.frDavid Lodge – życie i edukacja
Urodzony 28 stycznia 1935 roku w Londynie, Lodge studiował literaturę angielską na University College London, gdzie uzyskał tytuł licencjata z wyróżnieniem w 1955 roku. Po odbyciu służby wojskowej kontynuował edukację, zdobywając tytuł magistra w 1959 roku. W latach 1960–1987 wykładał literaturę angielską na Uniwersytecie w Birmingham, a po przejściu na emeryturę został profesorem honorowym tej uczelni.
David Lodge – najbardziej znane książki
W Polsce Lodge jest ceniony za swoje powieści, które często satyrycznie przedstawiają środowisko uniwersyteckie. Do najbardziej znanych należą Zamiana (Changing Places), Mały światek (Small World) oraz Fajna robota (Nice Work). Te trzy książki tworzą trylogię kampusową, ukazującą z humorem i ironią życie akademickie oraz związane z nim absurdy.
Zamiana
Zamiana opowiada o dwóch profesorach literatury, którzy na pół roku zamieniają się miejscami pracy – jeden z nich przenosi się z Uniwersytetu w Birmingham do Kalifornii, a drugi w przeciwnym kierunku. Powieść ta zdobyła uznanie za błyskotliwy humor i trafne obserwacje różnic kulturowych.
Mały światek
Mały światek to kontynuacja Zamiany, przedstawiająca perypetie bohaterów na międzynarodowych konferencjach literackich. Lodge w satyryczny sposób ukazuje rywalizację i ambicje naukowców, a także komiczne sytuacje wynikające z ich spotkań.
Fajna robota
Fajna robota koncentruje się na relacji między profesor literatury a pracownikiem fabryki, których losy splatają się w wyniku programu wymiany doświadczeń między światem akademickim a przemysłowym. Powieść porusza kwestie społeczne i ekonomiczne z charakterystycznym dla Lodge'a humorem.
Inne znane dzieła
Inne popularne w Polsce książki Lodge'a to Terapia (Therapy), w której autor bada ludzkie obsesje i lęki, oraz Autor, autor (Author, Author), będąca biograficzną opowieścią o pisarzu Henrym Jamesie. Lodge zyskał uznanie za umiejętność łączenia głębokiej analizy psychologicznej z lekkim, przystępnym stylem.
Osiągnięcia i nagrody
Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana i doceniana zarówno przez krytyków, jak i czytelników na całym świecie. W 1998 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.
Dziedzictwo literackie
W ostatnich latach David Lodge nie publikował już fikcji. Powstała za to jego autobiografia, niewydana w Polsce. Śmierć Davida Lodge'a to ogromna strata dla świata literatury. Jego przenikliwe spojrzenie na ludzkie zachowania, połączone z wyjątkowym poczuciem humoru, pozostawiło trwały ślad w literaturze współczesnej.
Tagi: literatura,