Czy używane książki roznoszą choroby?

Data: 2019-10-11 07:42:10 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Wypożyczanie książek z biblioteki czy zakup używanych tytułów z antykwariatu wydaje się czymś oczywistym i naturalnym, a czytelnicy nie zastanawiają się nad tym, kto przed nimi trzymał w rękach konkretny tytuł. A jednak – czy książki mogą być niebezpieczne? 

Wirusy na książkach

Kupowanie używanych książek czy wypożyczanie ich z bibliotek jest dość popularne i nic w tym dziwnego – takie praktyki stosuje się od dawna na całym świecie. I nigdy nie stanowiły większego zagrożenia dla życia ludzi. Jednak czy na pewno jest to w stu procentach bezpieczne? 

Jak się okazuje, książki podobnie jak wiele innych produktów, są świetnym nośnikiem materiałów biologicznych oraz wirusów. Z tego powodu książki muszą być utrzymywane w dobrych warunkach, w suchych pomieszczeniach – by popularne powieści nie zostały uzupełnione o grzybicze bakterie

Badaniami na ten temat zajął się w 2013 profesor jednego z uniwersytetów w Belgii, Jan Tytagat. Wraz z grupą badaczy wypożyczył z biblioteki w Antwerpii, jednego z belgijskich miast, popularne i chętnie wypożyczane wówczas książki. Wśród tytułów znalazło się m.in. Pięćdziesiąt twarzy Greya

Badacze przeprowadzili testy, wyniki, jakie zgromadzili nie były dla nich zaskoczeniem. Na wszystkich książkach znaleziono materiały w postaci bakterii, drobnoustrojów lub innych substancji. Co jednak ciekawe, oprócz bakterii opryszczki, na kartach stron znaleziono także śladowe ilości… kokainy

Okazało się, że najwięcej „dodatkowych gratisów” znajdowało się właśnie na egzemplarzu Pięćdziesięciu twarzy Greya. Choć jak przyznaje kierownik grupy badawczej, ilości narkotyku były śladowe, to jednak – ich ilość była wystarczająca, by wykryć ją w przeprowadzonych badaniach. Bakterie opryszczki także nie były zagrożeniem dla czytelników. 

Podobne analizy w 2011 roku przeanalizowali studenci z Brigham Young University, którzy zbadali nie tylko popularne książki z biblioteki, ale także – całą uniwersytecką książnicę. Okazało się, że na najczęściej wypożyczanych tytułach znajdowało się najwięcej kolonii bakterii, na książkach rzadziej wypożyczanych było ich znacznie mniej. Najwięcej niebezpieczeństwa znajdowało się jednak na innych przedmiotach znajdujących się  w bibliotece – głównie na klamkach czy uchwytach. 

Choć według zapewnień naukowców, używane książki raczej nie stanowią dość dużego niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia, to wniosek jest jeden – warto myć ręce po każdym kontakcie z ulubionymi powieściami! 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje