Pod choinkę dostałeś książkę, którą już masz? Sprawdź, co zrobić

Data: 2019-12-24 19:58:51 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Obdarowywanie mola książkowego nową książką w ramach prezentu jest udanym zagraniem, choć istnieje duże ryzyko, że zapalony czytelnik posiada już tę konkretną książkę. Co zrobić, gdy w prezencie otrzymamy posiadaną już książkę?

 ksiazka

Chyba każdemu zdarzyło się mieć na swoim regale zdublowany egzemplarz. Jak się okazuje, oddanie zbędnego tytułu do biblioteki, chociaż szlachetna, to nie jedyna opcja, jaka nam pozostaje.

W okresie świąt może zdarzyć się, że otrzymamy kolejny raz ten sam tytuł. By nie urazić drugiej osoby, tytuł należy przyjąć. Jednak co zrobić z nim później?

Sprzedaż w Internecie

To dość prosta i możliwe najkorzystniejsza pod względem finansowym opcja. Obecnie istnieje wiele portali aukcyjnych i serwisów, na których w łatwy sposób można sprzedać zbędne nam rzeczy.

Jedną ze stron stworzonych specjalnie z myślą o sprzedaży własnych książek jest skupszop.pl. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że książki sprzedaje się właścicielowi witryny, a nie poszczególnym jego użytkownikom (jak ma to miejsce np. na Allegro czy eBayu). Wystarczy zeskanować książki oraz zdecydować się na sprzedaż, a SkupSzop zapewni nawet odebranie tytułów przez kuriera spod waszych drzwi. Niestety, minusem tego rozwiązania jest dość niska kwota, jaką otrzymuje się za sprzedaż jednostkowych tytułów.

Najpowszechniejszą opcją jest zaoferowanie książki na aukcji na wspomnianym serwisie Allegro.pl. Niestety, w tym wypadku należy liczyć się z tym, że w najbliższym czasie – ze względu na dużą konkurencyjność – możemy spotkać się z małym zainteresowaniem naszej oferty ze strony kupujących.

Praktycznie bezkosztowa dla sprzedających jest też opcja oferty sprzedaży na znanych portalach społecznościowych. Na Facebooku istnieją między innymi grupy, których jedynym celem jest sprzedaż książek – nowych i używanych. Na grupach tych często zapisane jest kilkanaście tysięcy osób z całej Polski.

Wymiana książkowa

Coraz więcej osób bierze udział także w wymianach książkowych. Część z nich organizowanych jest przez organizacje – np. Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi czy Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Na wymianach całkowicie za darmo oddać można swoją książkę, a w zamian odebrać inną, która interesuje nas nieco bardziej lub której nie posiadamy jeszcze na swoim regale. Warto poszukać informacji o wymianach na stronach urzędów miasta, bibliotek czy lokalnych księgarń.

Oprócz tego można skorzystać także z bookcrossingu, czyli półeczek na książki zlokalizowanych w miejscach publicznych. Chociaż czasem budki z książkami świecą pustkami, to jednak – warto tam zajrzeć, może uda się upolować perełkę! O tym, gdzie w Polsce znajdują się takie miejsca, pisaliśmy w naszym artykule.

Jeśli jednak w waszej okolicy brak jest takich akcji, może warto pomyśleć o stworzeniu… własnej? Półki bookcrossingowe z całą pewnością sprawdzą się świetnie w waszych miejscach pracy, gdzie współpracownicy mogą dzielić się wymienionymi książkami. Dzięki temu w łatwy sposób zaktualizujecie wasze biblioteczki, a jednocześnie – będziecie pewni, że pracownicza półeczka nigdy nie będzie pusta!

Wymiana za pomocą aplikacji

Wraz z rozwojem technologii, rozwija się także podejście do wymiany książek. Stąd też w sieci pojawia się coraz więcej stron umożliwiających wymianę książek przez Internet pomiędzy poszczególnymi użytkownikami z całej Polski.

Można także pobrać dedykowane programy ze sklepów z aplikacjami na popularnych platformach mobilnych - np. NextPleaseApp.

Grupy typu „Oddam książki w dobre ręce” także cieszą się sporą popularnością na portalach społecznościowych.

Przekazanie dalej w prezencie

Jeśli jednak na naszym regale znajdziemy miejsce na dodatkowy egzemplarz, książkę można odłożyć i przekazać dalej w prezencie przy innej okazji. Książki są bowiem zawsze dobrym prezentem – nawet jeśli posiadamy już identyczną w swojej biblioteczce!

Coraz popularniejsze stają się także tak zwane regifting party. Na czym polega ta zabawa? Przede wszystkim – po świętach spotykamy się w gronie znajomych, a każdy przynosi ze sobą nietrafiony prezent. Podczas przyjacielskiego kawowego spotkania wzajemnie wymieniamy się ze sobą prezentami, tym samym dając im możliwość drugiego życia.

Przekazanie na cele dobroczynne

Książkę przekazać można także na cele dobroczynne. Wiele księgarń czy bibliotek organizuje często zbiórki książek dla szpitali czy domów dziecka. Część z akcji organizowana jest z ramienia Fundacji Zaczytani.org. Warto zapytać lokalne miejsca kultury, czy obecnie w pobliżu prowadzona jest podobna akcja.

Czytaj także: Ławki w formie książek? Tak, to u nas.

Książki nowe często przyjmują także biblioteki publiczne w formie darów od czytelników. Za taki gest co prawda nie otrzymamy nowych książek, ale możemy liczyć na wdzięczność bibliotekarek!

A jakie Wy macie sposoby na zdublowane książki? Podzielcie się nimi w komentarzach!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje