Co nowego u Greków? Fragment książki „Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy" Marka Węcowskiego

Data: 2023-11-15 13:08:38 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 11 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Katastrofa ekologiczna, światowy krach gospodarczy, pandemia, cierpienie mas uchodźców, okrutna wojna w Europie, kryzys liberalnej demokracji. Ta książka powstała z przekonania, że razem ze starożytnymi Grekami możemy lepiej zrozumieć nasz świat. To z ich cywilizacji wyrosła nasza. Przyjrzyjmy się z bliska ich kulturze, religii, teatrowi, rozrywkom, a także wojnom, polityce, demokracji. Od Homera do Aleksandra Wielkiego. Poznajmy sposoby radzenia sobie Greków z kryzysami i… uczmy się na ich błędach.

Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy - grafika promująca książkę

Do przeczytania książki Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy zaprasza Wydawnictwo Iskry. W ubiegłym tygodniu na naszych łamach mogliście przeczytać premierowy fragment książki Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy. Dziś czas na kolejną odsłonę tej historii: 

Co nowego u Greków, czyli cały świat za nami

GRECY ZUPEŁNIE INACZEJ NIŻ MY POSTRZEGALI miejsce człowieka w czasie. Kiedy myślimy o upływie czasu, mówimy, że coś się zdarzyło, więc jest już „za nami”. To, co jeszcze się nie stało, jest wciąż „przed nami”. Wyobrażamy sobie czas jako drogę, którą stale idziemy naprzód. Grecy myśleli zupełnie inaczej. O zdarzeniach minionych mówili, że są „przed nimi”, a o przyszłych, że są wciąż „za nimi”. To z kolei wyobrażenie doświadczenia życiowego człowieka. Coś, co już się stało, poznaliśmy, widzieliśmy, stoi nam wciąż przed oczami. Jest więc „przed nami”. Rzeczy przyszłe są przed nami ukryte przez bogów. Są więc wciąż „za nami”, nadal niedostępne naszemu wzrokowi, nie widzimy ich, a często nie potrafimy ich sobie nawet wyobrazić.

Ludzie myślący w ten sposób cały świat i swoją rolę w nim rozumieli zupełnie inaczej niż my. Nie dla nich śmiałe, pełne nadziei spojrzenie w przyszłość, przekonanie, że można ją przewidzieć i zaplanować. Przyszłość skrywa mrok, który na chwilę tylko mogą rozświetlić wyrocznie lub znaki od bóstwa. Bogowie jednak ze swej natury wysyłają ludziom sygnały niejasne, a nawet celowo dwuznaczne i mylące. Jak w słynnym przypadku legendarnie bogatego Krezusa, króla Lidów w Azji Mniejszej, który od Apollona w Delfach usłyszał, że jeśli rozpocznie wojnę, „zniszczy wielkie państwo”. Upewniony w swoich planach Krezus zaatakował imperium perskie, czym istotnie zniszczył wielkie państwo – swoje własne. Jego przypadek posłuży w przedostatnim rozdziale do namysłu nad współczesnym imperializmem. Kiedy już w niewoli perskiego władcy Cyrusa zapytał delfickiego boga, dlaczego został przezeń oszukany, wyrocznia miała mu odpowiedzieć, że bóg i tak bardzo mu pomógł, odsuwając, jak długo to było możliwe, klęskę, która Krezusowi tak czy owak była pisana. Z wyroku losu, który Grecy nazywali Mojrą, musiał bowiem ponieść karę za występek swojego odległego przodka, założyciela jego dynastii i uzurpatora władzy królewskiej, Gygesa, zabójcy prawowitego władcy wiele pokoleń wcześniej.

Zwykli Grecy byli przekonani, że czyhające na nich w przyszłości niebezpieczeństwa mają swoje korzenie w równie co przyszłość nieznanej im przeszłości. Powszechnym było pojęcie „winy ojcowskiej”, którą nieświadomie dziedziczymy po przodkach i która naturalnie wymaga kary od bogów. Pomyślmy na przykład o królu Edypie. Chociaż on sam naraził się bóstwom grzeszną pychą, zwaną przez Greków hybris (dalej będzie jeszcze o niej mowa), to swój tragiczny los, ojcobójstwo i małżeństwo z własną matką, z którą spłodził gromadę sióstr i braci, „zawdzięczał” przede wszystkim dawnej zbrodni swojego ojca Lajosa, pierwszego pedofila greckiej mitologii. Lajos miał zgwałcić nieletniego syna swojego przyjaciela, gdy przebywał u niego w gościnie. Z tej perspektywy można powiedzieć, że w oczach Greków nie ma ludzi niewinnych, są tylko tacy, którzy o swoich dziedzicznych grzechach – do czasu – nie wiedzą.

Dzisiaj pamiętamy jeszcze, że kiedyś nie było internetu, więc zdobycie informacji czy nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi na odległość wymagało wiele wysiłku, a przede wszystkim cierpliwości. Potrafimy nawet wyobrazić sobie świat bez elektryczności, kiedy korzystanie z oczywistych dla nas udogodnień cywilizacyjnych było niemożliwe. Tuż za naszą wschodnią granicą duża część Ukraińców i Ukrainek w wyniku zbrodniczych rosyjskich bombardowań musi żyć bez prądu. Dość łatwo nam pomyśleć o czasach bez lodówki i możliwości dłuższego przechowywania żywności. Żeby jednak spróbować zrozumieć starożytnych Greków, musimy wysilić naszą wyobraźnię jeszcze bardziej. Pomyślmy o świecie pozbawionym dwóch oczywistych dla nas wynalazków, bez których nie wyobrażamy sobie nawet najbardziej siermiężnej egzystencji – o świecie bez dostępnych wszystkim narzędzi mierzenia czasu, a do tego bez ulicznych latarń i wszechobecnego dzisiaj sztucznego światła.

Grecy znali zarówno zegary słoneczne, jak i klepsydry (co znaczy dosłownie „złodzieje wody”, od gr. klepto, „kradnę” oraz hydor, „woda”), ale pierwsze działały tylko w słoneczny dzień i spojrzeć na nie można było w jednym konkretnym miejscu na rynku miasta. Drugie zaś pozwalały liczyć tylko krótkie odcinki czasu. Używano ich np. w ateńskich trybunałach, by strony w sprawach sądowych wiedziały, ile mają czasu na wypowiedź. Natomiast bez zegarka na co dzień musimy żyć wyłącznie według wskazówek natury, umawiać się z przyjaciółmi „około południa”, „o świcie” albo „pod wieczór”, a bez sztucznego światła latarń czy jasno oświetlonych domów albo witryn sklepowych wszystkie nasze działania musimy ograniczyć do godzin dziennych. W dodatku dłuższych lub krótszych, bo Grecy i Rzymianie osobno dzielili dzień, a osobno noc na dwanaście godzin, które zatem były sobie nierówne zależnie od pory roku. Po zmroku poruszanie się po pogrążonym w ciemności mieście było po prostu niebezpieczne. Bandyci, złodzieje, a choćby i głębsze dziury w ulicy, zagrażali ludziom nieustannie. Człowieka majętnego można było wówczas poznać m.in. po tym, że nie bał się nocy, bo dysponował służbą mogącą oświetlić mu drogę w ciemności.

Grecki czas był jeszcze pod innym, fundamentalnym względem różny od naszego. Rzymianie, których zaborcze Miasto opanowało cały świat śródziemnomorski i jego kontynentalne zaplecze, narzucili poddanym swojego imperium, a potem jego następcom i ostatecznie nam oraz całemu współczesnemu światu, swoją organizację czasu. Wielu językom germańskim i romańskim przekazali swoje nazwy miesięcy, a nawet niektórych dni tygodnia. Nasz lipiec to angielski July, niemiecki Juli czy francuski juillet, a więc po prostu łaciński Iulius, „miesiąc Juliusza”, czyli Gajusza Juliusza Cezara. Z kolei nasz poniedziałek to Monday, Montag i lundi, czyli późnorzymski Dzień Księżyca, po łacinie luna (ang. moon, niem. Mond). W dodatku to Rzymianie, poprzez swoją organizację roku według corocznej kadencji najwyższych urzędników, dwu konsulów, przekazali nam, skądinąd zupełnie abstrakcyjny, bo niemający żadnego oparcia w astronomii czy zjawiskach przyrody, pomysł, by każdy rok rozpoczynać pierwszego dnia stycznia. Grecy tymczasem, żyjący nie w jednej, ale w wieluset osobnych wspólnotach, funkcjonowali w czasie pozbawionym jakiejkolwiek jedności, bo każdy ich organizm polityczny miał własne nazwy miesięcy. Miesiące nazywano najczęściej od najważniejszych świąt w nich przypadających, np. ateński miesiąc anthesterion to czas, kiedy organizowano wielkie święto Anthesteriów, łączące w sobie elementy festynu młodego wina ze świętem zmarłych. Cóż jednak, kiedy różne greckie miasta obchodziły różne święta? W konsekwencji spora część nazw miesięcy miała wyłącznie lokalny charakter, a wiele z nich w Atenach, sąsiedniej Megarze, w Koryncie czy Sparcie po prostu nazywało się inaczej.

Co gorsza, tym razem podobnie jak Rzymianie, Grecy określali swoje lata nie liczbami porządkowymi jak my, ale imionami najwyższych urzędników. W Rzymie byli to konsulowie. Coś działo się np. w roku, „gdy Cezar i Bibulus byli konsulami” (czyli w naszym 59 roku p.n.e.). W Atenach rok nazywany był imieniem głównego archonta, więc coś zdarzyło się np. „w roku Izagorasa”. W Sparcie podobną funkcję pełnił najważniejszy urzędnik z tamtejszego kolegium eforów. Chrześcijański, żydowski czy muzułmański system er, liczonych umownie od narodzin Chrystusa, stworzenia świata czy hidżry, ucieczki Mahometa z Mekki, uporządkuje czas w linearną, spójną i policzalną całość dopiero wiele stuleci później. Niemniej, dla podkreślenia swojego klasycznego dziedzictwa, jeszcze do niedawna Francuzi opatrywali reprezentacyjne budowle inskrypcjami datowanymi na kolejne lata, „kiedy prezydentem Republiki był X”.

Wyobraźmy więc sobie taki świat, w którym grecki kupiec z Aten musi zawrzeć umowę handlową z partnerem z sąsiedzkiej Megary na Przesmyku Korynckim albo z dalekiej Olbii w dzisiejszej Ukrainie. Powinni oni nie tylko określić datę wspólnego przedsięwzięcia według oznaczenia roku imionami odpowiednich urzędników w swoich miastach, lecz także skoordynować nazwy miesięcy używane w swoich ojczyznach. Nie inaczej postąpią np. Ateńczycy i Spartanie chcący zawrzeć zawieszenie broni. Tzw. pokój Nikiasza podczas wojny peloponeskiej w (naszym) marcu 421 roku p.n.e. „zawarto za eforatu Plejstolasa [w Sparcie], czwartego dnia ostatniej dekady miesiąca artemisjos, a w Atenach za archontatu Alkajosa, szóstego dnia ostatniej dekady miesiąca elafebolion” (Tukidydes, Wojna peloponeska, V 19, 1; przekł. Kazimierza Kumanieckiego).
Grecy żyli w takim właśnie świecie – gdzie czas był niedokładny i umowny, niespójny, cząstkowy i „niekompatybilny” nawet pomiędzy najbliższymi sąsiadami, a większość ludzi po zmroku musiała chować się w domach. Ich doświadczenie czasu, odległości, poczucie bezpieczeństwa, możliwości koordynacji działań były zupełnie inne niż nasze. I w takich właśnie warunkach stworzyli cywilizację, z której zdobyczy czerpiemy do dzisiaj.

Jeden z najbardziej irytujących sposobów mówienia i pisania o starożytności polega na tym, że do antyku nawiązujemy frazesem w rodzaju „już starożytni Grecy/Rzymianie” zrobili, umieli, wymyślili to czy tamto* (*niepotrzebne skreślić). W ten sposób na skróty, czy raczej na siłę, staramy się przybliżyć współczesnym starożytność, ale zamiast tego wpadamy w banał. Antyk, o który chodzi w tej książce, to świat ludzi podobnych do nas, ludzi, od których możemy się wiele nauczyć, ale których wyobrażenia czy systemy wartości były inne od naszych. Czasami nawet szokująco dla nas odmienne. W sytuacjach nieraz podobnych do naszych osobistych doświadczeń, np. w polityce, życiu prywatnym czy rozrywce, ludzie antyku zachowywali się zupełnie inaczej niż my. Niektórzy z nich dramatyczne niekiedy doświadczenia przekuwali w głęboką refleksję na temat człowieka i jego miejsca w świecie, którą znajdujemy u Homera, w ateńskiej tragedii, u greckich filozofów czy historyków. Wielką zagadką naszego związku z Grekami jest właśnie to, że ludzie tak różni od nas, myślący tak odrębnie, w jakiś sposób są dla nas wciąż ciekawi, nadal nas inspirują i skłaniają do refleksji. Żeby poradzić sobie z paradoksem bliskości i zarazem obcości greckiego antyku, musimy przyjrzeć się Grekom w ich „naturalnym środowisku”, a jednocześnie patrzeć na nich z dystansu.

W kolejnych rozdziałach zobaczymy np. ulubione rozrywki Greków, jak arystokratyczna biesiada zwana „współpiciem” (gr. symposion), i spróbujemy m.in. zrozumieć, w jaki sposób całonocne greckie pijaństwo ukształtowało najważniejsze elementy naszego dziedzictwa kulturowego, jak choćby alfabet. Ujrzymy kilka wielkich postaci greckiej kultury w momentach, kiedy myśliciele po raz pierwszy w dziejach cywilizacji zadawali sobie pytania o świat i człowieka podobne do naszych. Przekonamy się, że czasem odpowiadali na nie zupełnie inaczej niż ludzie nowszych epok, ale zawsze w sposób i nas skłaniający do myślenia. W tych nieraz dla nas dziwacznych odpowiedziach będziemy mogli znaleźć zaskakująco aktualne diagnozy naszej współczesności. W ten sposób zobaczymy Greków jednocześnie „przed nami” i „za nami” – w greckim i we współczesnym sensie tych słów.

Książkę Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: fragment,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy
Marek Węcowski 0
Okładka książki - Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Wielka groźna historia wróciła. Katastrofa ekologiczna, światowy krach gospodarczy, pandemia, cierpienie mas uchodźców, okrutna wojna w Europie, kryzys...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje