Dodają literaturze piękna, wnoszą wytrwałość, cierpliwość i zamiłowanie do szczegółu. Uczą i bawią. Debiutowały ponad dziesięć lat temu i od tej chwili wydają powieści, które czyta cała Polska. Popularność ich książek sprawia, że czytelnictwo w Polsce nie spada.
Katarzyna Bonda, Elżbieta Cherezińska i Katarzyna Michalak to pisarki zajmujące się różnymi formami literackimi. Każda z nich swoją dziedzinę opanowała do perfekcji. Nakłady potwierdzają, że ich pozycja na polskim rynku wydawniczym jest bardzo mocna.
Trzy wielkie kobiety literatury polskiej przedstawia Adrianna Michalewska.
Królowa polskiego kryminału
Katarzyna Bonda zadebiutowała dziesięć lat temu powieścią Sprawa Niny Frank. Opublikowała dziesięć książek. Prowadzi szkołę pisania „Maszyna do pisania”. Katarzyna Bonda to tytan pracy, wciąż w drodze, wciąż w pracy.
W 2016 roku wydała trzeci tom tetralogii „Żywioły” - Lampiony. Cykl od początku był bestsellerowy. Łączny nakład wszystkich książek Katarzyny Bondy przekroczył liczbę miliona egzemplarzy.
W 2016 roku udzieliła kilkuset wywiadów - dla telewizji, prasy, blogerów. Kierowca pisarki potwierdza, że Katarzyna Bonda pracuje w każdej wolnej chwili. Dba o czytelników i o promocję. Jest w tym niedościgniona.
W 2016 roku Bonda uczestniczyła w ponad stu spotkaniach autorskich. Od początku września 2016 do połowy grudnia 2016 czterdzieści razy spotkała się ze swoimi czytelnikami.
W 2017 roku powinna ukaże się ostatnia z czterech części „Żywiołów” - Czerwony pająk.
Prawa autorskie do powieści Katarzyny Bondy zostały sprzedane do dziewięciu krajów.
Pisarka jest związana z wydawnictwem MUZA SA.
Cesarzowa powieści historycznej
Mistrzyni powieści historycznej zadebiutowała w 2005 roku biografią Szewacha Weissa Z jednej strony, z drugiej strony. W swoim dorobku ma już trzynaście książek. Obecnie pracuje nad finałowym tomem trylogii „Odrodzone Królestwo". Po Koronie śniegu i krwi, opowiadającej o drodze Przemysła II do królewskiej korony i Niewidzialnej koronie, w której władzę nad królestwem przejęli Przemyślidzi, czas na opowieść o drodze do tronu Władysława Łokietka.
- Dlaczego Łokietek jest jednym z ulubionych władców? - zadaje pytanie autorka. - Dlaczego to on przeszedł do historii i osadził się w wyobraźni Polaków, a nie Przemysł II? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w przygotowywanej przez Cherezińską powieści. A także, jak zapowiada autorka, zobaczymy całą galerię niezwykłych, historycznych postaci. Wśród nich, jedną z najciekawszych kobiet XIV stulecia - pierwszą Piastównę na polskim tronie, podwójną królową, Elżbietę Ryksę (powieściową Rikissę), córkę Przemysła II, władczynię Polski i Czech.
W TVP2 z inicjatywy Macieja Chmiela trwają prace nad adaptacją powieści Legion , przedstawiającej epopeję Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Żołnierze NSZ toczyli walki z Niemcami i partyzantką sowiecką, następnie (za zgodą tych pierwszych) przeszli na teren Czech, gdzie wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie i połączyli się z armią generała Pattona.
W 2016 wydawnictwo Zysk i S-ka wydało dwie powieści pisarki: Hardą i Królową. Elżbieta Cherezińska nie tylko pisze, ale i udziela wywiadów. W zeszłym roku około pięćdziesięciu i ponad trzydzieści spotkań autorskich.
Powieści Elżbiety Cherezińskiej sprzedają się doskonale. Połączenie historii i miłości przynosi wymierne efekty w postaci imponujących nakładów, które kształtują się następująco:
Korona śniegu i krwi - 64 tys.,
Niewidzialna korona - 46 tys.,
Legion - 61 tys.
Turniej cieni - 34 tys.,
Harda - 59 tys.,
Królowa - 47 tys.
Władczyni serc czytelniczek
Katarzyna Michalak zadebiutowała w 2008 roku powieścią Poczekajka. Od lat jej książki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Łączny nakład wszystkich tekstów przekroczył milion egzemplarzy. Autorka ma na swoim koncie trzydzieści dwie historie, wznawiane i nieustająco rozchwytywane przez odbiorców. W 2016 ukazały się powieści Zemsta (Znak), Leśna Polana (Znak) i Amelia (Wydawnictwo Literackie) oraz wznowienia jedenastu innych powieści w serii „Książki pełne emocji”.
Katarzyna Michalak jest związana z kilkoma wydawnictwami. Autorka nie jeździ na spotkania autorskie, z czytelnikami kontaktuje się przez fanpage i blog. To bardzo lubiana polska pisarka, zaangażowana także w sprawę ochrony zwierząt.
Prawa do powieści Katarzyny Michalak sprzedano do wydawnictw m.in. na Ukrainie, w Rosji i w Wietnamie.
fot. Katarzyny Bondy - copyright: Gosia Turczyńska
fot. Katarzyny Michalak - copyright: Klaudia Rataj
tekst: Adrianna Michalewska