Czy miasto, jego mieszkańcy, mogą stworzyć zbiorową powieść? Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w eksperymencie, w próbie odpowiedzi na to pytanie. Dlatego ogłaszamy KONKURS NA WSPOMNIENIA, RELACJE, ZDJĘCIA dotyczące Bazaru.
Już od ponad 10 lat Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego zbiera do tych dziejów materiały. Inspiratorem tematu był nasz przyjaciel i wykładowca Laboratorium Reportażu Marek Nowakowski. Autorem powieści, jej dyrygentem, reżyserem jest Marek Miller – reporter, założyciel Laboratorium. Relacje bezpośrednich świadków i uczestników wydarzeń zbierali studenci oraz uczniowie praskich liceów. W grudniu 2014 r. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury powstał pierwszy multimedialny szkic powieści. Można się z nim zapoznać na stronach www.bazar-rozyckiego.pl. Tam również zamieszczamy obowiązujący uczestników konkursu REGULAMIN.
Konkurs ma być kolejnym etapem poszukiwania materiału do ostatecznej wersji powieści. Chcemy w ten sposób pozyskać dokumentację, której nie mamy i do której nie bylibyśmy w stanie dotrzeć, a może nawet sobie wyobrazić, że taka istnieje. Stąd prośba, aby każdy przystępujący do konkursu zapoznał się z jej pierwszym szkicem, by nie powtarzać tego, co już mamy. Wydanie książki stanie się ukoronowaniem konkursu, a jednocześnie bazą scenariusza do przyszłego Multiplastykonu – obiektu, w którym środkami filmowymi opowiemy naszą powieść. Mamy nadzieję, że obiekt ten znajdzie się na terenie przyszłego, zrewitalizowanego już Bazaru, stanie się jego atrakcją turystyczną i miejscem edukacji młodego pokolenia. Będąc przekonanymi, że Bazar to nasze istotne korzenie, ważny temat, zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie. Mamy również nadzieję, że nagroda główna pomoże Państwu podjąć decyzję o udziale, a sam konkurs przyczyni się do tego, że na Bazar Różyckiego wróci życie.
Nagroda główna: 20 tys. złotych.
Termin rozpoczęcia konkursu: 1.06.2015.
Termin zakończenia konkursu: 30.09.2015.
Patronat honorowy: Burmistrz dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy, Paweł Lisiecki.
Partnerzy projektu: Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy; Kwartalnik opinii „Nowe Media”; Internetowy tygodnik opinii „Wszystko co najważniejsze”,
Patronat medialny: Tygodnik Angora oraz Radio Kampus.