Brytyjscy wydawcy chcą uratować biblioteki

Data: 2019-03-27 06:51:49 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Brytyjscy wydawcy chcą uratować biblioteki

Nie tylko w Polsce widoczne są problemy na rynku książki. Ze spadającym wskaźnikiem poziomu czytelnictwa borykają się także inne państwa, a masowe zamknięcia bibliotek to jeden z tematów poruszanych w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii.

Chociaż sprawa bibliotek nie wzbudza tak wielkich kontrowersji, jak chociażby Brexit, to jednak – o zaangażowaniu brytyjskich wydawców słychać w mediach, mają oni bowiem plan na zmienienie obecnej sytuacji bibliotek publicznych.

Jak podaje portal The Bookseller, wydawcy z wysp lobbować będą nowe przepisy, zmieniające działalność bibliotek publicznych. Obecnie biblioteki w Wielkiej Brytanii otrzymują małe wsparcie, przez co poszerza się „kryzys biblioteczny”, a tym samym – spada liczba czytelników.

 

Przeczytaj także: Wciąż tylko 37% Polaków czyta książki! Wyniki najnowszych badań Biblioteki Narodowej

Wiele lokalnych samorządów dokonuje cięć budżetowych wobec bibliotek publicznych, przez co wiele z nich zostaje zlikwidowana. Inny problem w bibliotekach widzi zaś Tim Coates, były dyrektor zarządzający sieci księgarskiej Waterstones (odpowiednik naszego Empika).

W rozmowie z The Bookseller, Coates przyznaje, że największą bolączką bibliotek jest brak aktualnych, nowych tytułów, które zainteresowałyby współczesnych czytelników. Z całą pewnością powiązane jest to z brakiem funduszy, ale także – polityką biznesową między samorządami a księgarniami czy wydawcami.

Coates w swojej wypowiedzi wielokrotnie podkreślił także, jak wielkie znacznie w promocji czytelnictwa mają biblioteki publiczne. Na przykład pozytywnego oddziaływania bibliotek Coates wskazuje działalność bibliotek w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Nowy program pod tytułem „Nation of Readers” ma tworzyć korzystne warunki współpracy pomiędzy wydawcami a bibliotekami. Dzięki temu wzrośnie nie tylko sprzedaż książek, ale także różnorodność w księgozbiorach bibliotek publicznych.

Czy sądzicie, że w Polsce także przydałby się taki program?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje