Polska właśnie mierzy się z poważnymi konsekwencjami powodzi w całym kraju. Zalane zostały mieszkania, sklepy, muzea, czy też... biblioteki. Ośrodki kultury odwołują wydarzenia kulturalne.
fot. materiały poglądowe / PixabayPołudniowa Polska właśnie walczy z powodziami. Ewakuowanych zostało mnóstwo osób, doszło do licznych podtopień. Alerty RCB codziennie są rozsyłane do tysięcy osób. Jaka jest więc sytuacja bibliotek?
Zalane biblioteki w całym kraju
Na terenach zalanych znajdują się nie tylko mieszkania, ale też biblioteki, czy muzea. Możliwe, że zniszczeniom ulegnie wiele ośrodków kultury. W sieci już pojawia się coraz więcej zbiórek na rzecz poszkodowanych.
Biuro Literackie na swoim facebookowym profilu poinformowało o tym, co dzieje się w Stroniu Śląskim. Przez sześć lat organizowali tam oni wyjątkowy festiwal. W poście czytamy między innymi:
Dzisiaj w południe nie wytrzymała tama i niewyobrażalne ilości wody popłynęły na miasto, zabierając i niszcząc po drodze kolejne budynki. Runął komisariat policji, w którym wcześniej przez wiele lat funkcjonowała miejska biblioteka. Zniszczony został dom handlowy przy ulicy Nadbrzeżnej.
Biuro Literackie wspomina również o tym, że właśnie w Stroniu Śląskim na przełomie marca i kwietnia miało się odbyć spotkanie finalistek i finalistów 20. edycji Połowu. Na ten moment jednak ciężko stwierdzić, czy wydarzenie w ogóle dojdzie do skutku.
W kolejnym z postów wspominają oni o tym, że planują uchronić zbiórkę właśnie na rzecz organizacji kultury działających w Stroniu Śląskim. Piszą także o innej, już działającej zbiórce.
Niemal całkowicie zalane są Głuchołazy. Woda zabrała most i wdarła się do miasta, a ludzie zostali ewakuowani. Dwa dni temu na Facebooku Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach, został zamieszczony post mówiący o tym, że biblioteka pozostanie nieczynna. Na ten moment nie wiadomo jak duże są straty w tym konkretnym miejscu.
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zamieściła natomiast komunikat mówiący o tym jakie biblioteki będą nieczynne do odwołania. Post możecie przeczytać poniżej:
Pomocy bibliotekom chce udzielić Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Na swojej stronie zamieścili oni apel z prośbą o przekazanie informacji dotyczących stanu bibliotek z miejsc dosięgniętych przez klęskę. Proszą oni o udzielenie szczegółowych informacji na ten temat. Na stronie czytamy jeszcze:
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) pozostaje w stałym kontakcie z lokalnymi strukturami w celu bieżącego zbierania danych o poszkodowanych instytucjach. W miarę napływu informacji będziemy publikować listę bibliotek dotkniętych kataklizmem oraz określać zakres niezbędnej pomocy.
Powódź tysiąclecia znów we Wrocławiu?
We Wrocławiu od niedzieli obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Poziom Odry jest niebezpiecznie wysoki. Z tego powodu Ossolineum, czyli polski instytut naukowy i kulturalny, zdecydował się na odwołanie wszystkich wydarzeń i wystaw w gmachu głównym przy ul. Szewskiej 37 aż do niedzieli, czyli 22 września. Zamknięte do odwołania są również Czytelnie Biblioteki Ossolineum oraz Gałązcafe.
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zmieniła natomiast datę Dyskusyjnego Klubu. Spotkanie miało się odbyć 17 września, zostało natomiast przeniesione na 24 września.
W obliczu takiej tragedii przypominamy, że warto śledzić bieżące informacje w zaufanych źródłach. Jeśli natomiast chce się udzielić pomocy poszkodowanym, to można to zrobić wspierając lokalne lub internetowe zbiórki.