Biblioteka na stacji metra powstaje w Warszawie

Data: 2023-07-18 13:08:30 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W Warszawie na stacji metra Kondratowicza wkrótce ma otworzyć się miejska biblioteka. Czytelnicy będą mogli wypożyczać książki w drodze do pracy czy szkoły, a także w oczekiwaniu, aż przybędzie kolejny pociąg. Biblioteka w warszawskim metrze będzie pierwszym i jedynym takim miejscem w Polsce.

Stacja metra w Warszawie
fotografia ilustracyjna / Pixabay

Jak pokazują raporty o czytelnictwie Biblioteki Narodowej, czy też badania Krajowego Instytutu Mediów czytelnictwo w Polsce nie utrzymuje się na najwyższym poziomie. Każda inicjatywa jest więc istotna, by te dane mogły ulec zmianie. Tej idei może przyświecać przeniesienie dotychczasowej wypożyczalni książek w bardziej przystępne miejsce. 

Pierwsza w Polsce biblioteka na stacji metra

W Polsce powstaje właśnie pierwsza biblioteka na stacji metra. Okazuje się, że z inicjatywą wyszła dzielnica Targówek. Do podziemnego tunelu ma zostać przeniesiona Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98, która dotychczas znajdowała się przy ulicy Kondratowicza 23. W nowym miejscu biblioteka będzie mieściła się aż na 145 metrów kwadratowych, zajmując tym samym dwa lokale na stacji Kondratowicza przekazane Bibliotece przez Metro Warszawskie. 

czytaj także: "Księgarnia z marzeniami" – o czym jest film? Czy warto obejrzeć?

Aktualnie trwają prace nad przystosowaniem i zaaranżowaniem pomieszczeń do nowej roli. W zeszłym tygodniu została już podpisana umowa z pracownią projektową. Otwarcie zostało zaplanowane na pierwszy kwartał 2024 roku

Polska niczym Nowy Jork. Czytelnie w nietypowych miejscach

Chociaż biblioteka na stacji metra będzie pierwszą tego typu w Polsce, to jednocześnie warto podkreślić, że podobne czytelnie już teraz spotkać można m.in. na stacjach metra w Pekinie, Nowym Jorku, Stambule, Meksyku, Londynie, Pradze czy Madrycie. Co ciekawe, w stolicy Hiszpanii tego typu sieć bibliotek istnieje od 2005 roku. Aż na 12 różnych stacjach można wypożyczać i oddawać książki w punkcie Bibliometro. W Warszawie na razie pojawi się jeden taki punkt. Niewykluczone jednak, że jeśli inicjatywa zyska popularność, to podobne lokale pojawią się też w innych stacjach warszawskiej kolei podziemnej.

czytaj także: „Gang Mocniaków”. Nowe książki dla dzieci w Biedronce przy okazji kolejnej akcji lojalnościowej

Jednocześnie nie jest to pierwsza książnica, która działa w pobliżu stacji komunikacji zbiorowej. Coraz częściej domem dla miejskich biblioteki stają się także stare, zabytkowe dworce. W ten sposób drugie życie odzyskał chociażby dworzec w Rudzie Śląskiej, gdzie powstała Stacja Biblioteka. Zrewitalizowany dworzec w dzielnicy Chebzie powstał pod koniec XIX w. i przez wiele lat służył zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Z kolei czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi mogą od kilku lat z powodzeniem korzystać ze zbiorów zlokalizowanych w Stacji Kultury. Była to pierwsza tego typu placówka, która powstała na czynnym dworcu i za jedną z najpiękniejszych bibliotek świata. 

 

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje