W październiku czytelnicy najczęściej sięgali po niezwykle podobne powieści i publikacje! Koniecznie sprawdźcie zestawienie bestsellerów księgarni TaniaKsiazka.pl, Empiku i Tantis.pl.
Co miesiąc księgarnie publikują swoje zestawienia bestsellerowych publikacji, które były najchętniej kupowane przez ich klientów. Właśnie pokazano jakie powieści najlepiej sprzedawały się w październiku. Rodzina Monet powróciła do zestawień i podobnie jak w czerwcu, lipcu, jak i sierpniu trafiła na listy bestsellerów! Z zestawień nie znika też popularna publikacja Joanny Kuciel-Frydryszczak. Co jeszcze było chętnie czytane? Sprawdźcie poniżej!
Bestsellery księgarni TaniaKsiazka.pl
TaniaKsiazka.pl to jedna z popularniejszych księgarni internetowych, w ofercie której znaleźć można książki w atrakcyjnych cenach. Co wybrali klienci jej klienci w październiku 2023 roku?
1. Świat Poli. Pytaj do woli, Irena Mąsior, Daniel Włodarski, Wydawnictwo Martel
W tym miesiącu na pierwszym miejscu zestawienia Taniej Książki, podobnie jak we wrześniu, znalazła się publikacja dla najmłodszych. Chodzi o krótką książeczkę Świat Poli. Pytaj do woli. Tytułowa bohaterka ma mnóstwo ciekawych przemyśleń i obserwacji o których nie boi się mówić. Rodzice niezwykle chętnie odpowiadają córce na nurtujące ją kwestie i zagwozdki.
2. Rodzina Monet. Tom 4. Diament. Część 1, Weronika Marczak, Wydawnictwo You&YA
Rodzina Monet wraca do zestawień bestsellerów. Na drugim miejscu znalazła się Rodzina Monet. Tom 4. Diament. Część 1. Jest to najnowszy tom bestsellerowego cyklu Weroniki Marczak. Ta część skupia się na dalszych losach Hailie, która aktualnie studiuje w Barcelonie. Dziewczyna jest zadowolona ze swojego życia. Uważa, że w końcu toczy się ono po jej myśli. Nagle jednak pod jej drzwiami pojawia się Adrien Satan. W tym momencie wszystko zaczyna się komplikować.
3. Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszczak, Wydawnictwo Marginesy
Na podium znalazła się również książka Joanny Kuciel-Frydryszak, czyli Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Publikacja już od kilku miesięcy nie znika z list bestsellerów. Skupia się ona na kobietach, które od lat były nieobecne w dyskursie publicznym. Książka pokazuje jak naprawdę wyglądała codzienność kobiet ze wsi, które musiały sobie radzić w trudnej patriarchalnej rzeczywistości.
4. Światła w popiołach, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
Czwarte miejsce przypadło najnowszej powieści Remigiusza Mroza zatytułowanej Światła w popiołach. Jest to piąty tom cyklu o Sewerynie Zaorskim. Kryminał przenosi nas do Żeromic, gdzie wiele lat temu doszło do pewnej tragedii. Podczas pożaru śmierć poniosło dwóch licealistów. Współcześnie w miasteczku ktoś znajduje zwłoki przypominające ofiary sprzed lat. Sprawą ma się zająć Kaja Burzyńska, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim.
5. Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu, David Goggins, Wydawnictwo Galaktyka
W połowie stawki książka Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu. Ten bestseller New York Timesa to zarówno poradnik, jak i pamiętnik autorstwa Davida Gogginsa. Mężczyzna pokazuje w jaki sposób można zawalczyć o swoje marzenia i nie poddawać się w walce o lepszą przyszłość.
6. Kukułcze jajo, Camilla Läckberg, Wydawnictwo Akurat
W zestawieniu nie mogło zabraknąć najnowszej książki Camilli Läckberg. Powieść zatytułowana Kukułcze jajo stanowi jedenasty tom cyklu Fjällbacka. W miasteczku ktoś popełnił dwie zbrodnie, które pozornie nie są ze sobą powiązane. Obie sprawy prowadzi Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu Tanumshede. W tym samym czasie Erica Falck zbiera dokumentacje dotyczącą zagadkowego morderstwa sprzed czterdziestu lat.
7. Kicia Kocia się złości, Anita Głowińska, Wydawnictwo Media Rodzina
Kicia Kocia się złości to najnowsza książeczka Anity Głowińskiej, opowiadająca o kultowej, dla najmłodszych czytelników, bohaterce. Tym razem Kicia Kocia uczy się w jaki sposób radzić sobie z trudnym uczuciem jakim jest złość.
8. Unique, Aleksandra Negrońska, Wydawnictwo NieZwykłe
Ósme miejsce przypadło najnowszemu tomowi cyklu Students, czyli Unique autorstwa Aleksandry Negrońskiej. Pisarka również od kilku miesięcy nieprzerwanie trafia na listy bestsellerów. Książka skupia się na dalszych losach Zaydena i Rosie. Bohaterowie mają pewne kłopoty, zwłaszcza, że ojciec chłopaka wyszedł z więzienia i może chcieć się zemścić.
9. Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty, James Clear, Wydawnictwo Galaktyka
Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty to poradnikowa książka, której autorem jest James Clear. Publikacja pokazuje w jaki sposób skutecznie kształtować dobre i pożyteczne nawyki. Głównie jest to metoda czterech kroków, dzięki którym udaje się naprawdę zmienić problematyczne zachowania i wprowadzić nowe nawyki.
10. Drugie imię, Jon Fosse, ArtRage
Drugie imię to pierwszy i drugi tom cyklu Septologia – jednego z najważniejszych dzieł Jona Fosse, tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla. Septologia skupia się na najważniejszych sprawach, między innymi: naturze sztuki, przemijaniu, Bogu, nałogach, miłości i śmierci. Autor w te publikacji stawia niezwykle istotne i fundamentalne pytania.
TOP 10 Empiku – co kupowali Polacy w pierwszej połowie października?
Zwykle klienci zarówno Empiku, jak i Taniej Książki sięgali po niezwykle podobne pozycje książkowe. W obu zestawieniach pojawiły się kryminały oraz powieści młodzieżowe.
Miejsce 1: Światła w popiołach – Remiugusz Mróz
Na pierwsze miejsce trafiła nowa powieść Remigiusza Mroza, który jest uważany za jednego z najpopularniejszych polskich autorów. Co jednak ciekawe ostatnio został on patronem najnowszego tomu Rodziny Monet, co niezwykle zaskoczyło zarówno fanów pisarza, jak i fanów cyklu Weroniki Marczak.
Miejsce 2: Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie – Joanna Podgórska
Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie to poradnik napisany przez doktorkę Joannę Podgórską. Kobieta pokazuje w jaki sposób funkcjonuje mózg i co możemy robić, żeby ten organ był jeszcze sprawniejszy.
Miejsce 3: Kukułcze jajo – Camilla Läckberg
Klienci Empiku równie chętnie sięgali po najnowszą książkę Camilli Läckberg. W Kukułczym jaju zamordowany został fotograf przygotowujący swoją wystawę w miejscowej galerii. Dwa dni później natomiast doszło do innej zbrodni na pobliskiej wysepce. Nagle okaże się, że obie te sprawy mogą być powiązane z zagadkowym morderstwem sprzed ponad czterdziestu lat.
Miejsce 4: Unique – Aleksandra Negrońska
Najnowszy tom cyklu Students, zatytułowany Unique znalazł się także w zestawieniu październikowych bestsellerów Empiku. Nad głównymi bohaterami książki zawisły czarne chmury. Już niedługo w ich życie może się zmienić w prawdziwy koszmar.
Miejsce 5: Chłopki. Opowieść o naszych babkach – Joanna Kuciel-Frydryszczak
Chłopki. Opowieść o naszych babkach to książka, której nie mogło zabraknąć! Jest to jedna z tych publikacji non-fiction, która od wielu miesięcy nie znika z list bestsellerów. Z miesiąca na miesiąc zyskuje ona coraz więcej pozytywnych opinii czytelników oraz przychylnych recenzji krytyków.
Miejsce 6: Clone – Aleksandra Negrońska
Szóste miejsce przypadło pierwszemu tomowi wcześniej wspomnianej serii Students, czyli Clone. Książka opowiada o Rosannie Denise, która właśnie przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, by zamieszkać ze swoją siostrą bliźniaczką i przybranym bratem. Dziewczyna zdecydowała się też zacząć studia prawnicze, o czym od zawsze marzyła.
Miejsce 7: Za wszelką cenę – Harlan Coben
Za wszelką cenę to najnowsza powieść Harlana Cobena, uważanego za jednego z najpoczytniejszych twórców thrillerów. Książka skupia się na Davidzie i Cherlyl, w życiu których pewnego dnia wydarzyła się pewna tragedia. Od tamtej pamiętnej nocy minęło już pięć lat. Kobieta ponownie wyszła za mąż, a David odsiaduje wyrok dożywocia za zabicie swojego syna. Nagle jednak okazuje się, że chłopiec żyje. Mężczyzna zrobi więc wszystko, by prawda sprzed pięciu lat wyszła w końcu na jaw.
Miejsce 8: Different – Aleksandra Negrońska
Kolejny tom Students ponownie w bestsellerach. Different to druga część popularnego cyklu. Rossanie nie wie, co ma robić w swoim życiu. Dziewczyna nie potrafi zapomnieć o swojej dawnej miłości, ale równocześnie zaczyna odczuwać coś więcej do niedawno poznanego chłopaka.
Miejsce 9: Zwykła przyzwoitość – Wojciech Chmielarz
W październiku ukazała się również nowa powieść sensacyjna Wojciecha Chmielarza. Zwykła przyzwoitość to kolejna część cyklu o Bezimiennym. Mężczyzna wraca do domu, w którym wynajmuje pokój i niespodziewanie styka się tam z dwójką bandziorów grożących właścicielowi. Dla bohatera to już za wiele, zdecyduje się on wkroczyć w sam środek afery związanej z rynkiem nieruchomości.
Miejsce 10: Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear
Na dziesiątym miejscu ponownie znalazł się poradnik Jamesa Cleara, czyli Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty.
Bestsellery października 2023 w księgarni Tantis.pl
Jakie tytuły najczęściej wybierali natomiast klienci księgarni internetowej Tantis.pl? Tym razem w zestawieniu znalazło się sporo powieści kryminalnych, sensacyjnych i thrillerów!
1. Światła w popiołach, Remiugusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
Na pierwsze miejsce ponownie trafiła najnowsza powieść Remigiusza Mroza, która miała swoją premierę 11 października.
2. Dystopia, Vincent. V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
Dystopia to czwarty tom cyklu Sekcja autorstwa Vincenta V. Severskiego. Książka skupia się na agencie GRU, który właśnie awansował na stanowisko wicepremiera i koordynatora służb. Przez to na najwyższych szczeblach władzy pojawia się niekontrolowany chaos. Agencja Wywiadu zostaje rozwiązania. Międzynarodowy ład może ulec zachwianiu, a nawet zniszczeniu.
3. Królowa Bedlam, Robert McCammon, Wydawnictwo Vesper
Na podium znalazła się również powieść historyczna napisana przez Roberta McCammona, która stanowi kontynuację bestsellerowej książki Zew nocnego ptaka. Królowa Bedlam pokazuje dalsze losy Matthew Corbetta, któremu udało się uciec z bagien Karoliny Północnej i zamieszkać w osiemnastowiecznym Nowym Jorku, gdzie ktoś morduje niewinnych mieszkańców. To właśnie Matthew zdecyduje się rozpocząć śledztwo i dowiedzieć, kto naprawdę za tym wszystkim stoi.
4. Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy
Najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza zawitała również do zestawienia księgarni internetowej Tantis. Bezimiennego czeka starcie z bezwzględnymi gangsterami i ludźmi którzy pociągają za sznurki. Bohater ma świadomość, że jego przeciwnicy nie cofną się przed niczym.
5. Za wszelką cenę, Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros
W księgarni Tantis powieść Harlana Cobena Za wszelką cenę znalazła się na liście bestsellerów na miejscu piątym.
6. Szymek, Piotr Kościelny, Wydawnictwo Czarna Owca
Szymek autorstwa Piotra Kościelnego to kolejny kryminał pośród bestsellerów. Akcja książki toczy się we Wrocławiu na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to pewien nastolatek popełnia samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Po kilku dniach jego starszy brat skacze z dachu wieżowca. Prokuratura będzie chciała dokładnie zbadać tę podejrzaną sprawę śmierci dwóch braci i poznać wszystkie okoliczności.
7. Galeon, Leszek Herman, Wydawnictwo Muza
Galeon to książka, która została napisana przez Leszka Hermana i opowiada o niezwykle ciekawej sprawie. Na budowie w Szczecinie odnaleziono wrak galeonu, co jednak zostało zatajone przed władzami. Po roku natomiast do mediów wycieka plotka o tym tajemniczym znalezisku. Mówi się, że odkryto szczątki drewnianej starożytnej świątyni. Nagle jednak w zupełnie innej dzielnicy odnalezione zostają zwłoki ważnego urzędnika.
8. Ballady Beleriandu, J.R.R. Tolkien, Wydawnictwo Zysk i S-ka
Na ósmym miejscu znalazły się Ballady Beleriandu, czyli trzeci tom cyklu Historia Śródziemia. Po raz pierwszy ta seria J.R.R. Tolkiena zostaje w całości wydana w Polsce. W tym tomie możemy się spodziewać wczesnych mitów i legend, które stanowiły podstawy do stworzenia Silmarillionu.
9. Powrót do Gryfa, Marcin Mortka, Wydawnictwo SQN
Przedostatnie miejsce przypadło powieści Marcina Mortki zatytułowanej Powrót do Gryfa. Czytelnicy ponownie mogą się przenieść do Doliny, gdzie drużyna aktualnie poszukuje dusz trolli. Na bohaterów czyhają wysłannicy Złego. Czeka ich także wiele fascynujących przygód!
10. Wtem denat, Marta Kisiel, Wydawnictwo Mięta
Wtem denat to z kolei nowa powieść spod pióra Marty Kisiel. To kontynuacja znanej i lubianej komediii kryminalnej Nagle trup. Wydawnictwo JaMas nie miało łatwego startu, a wraz z początkiem jesieni zebrały się nad nim czarne chmury. To wszystko przez redaktorski zgon. Jedyną nadzieję pozostaje więc kierownik Wojciech Szumowski, który wraz ze współpracownikami, w zapomnianym ośrodku wojskowym, organizuje warsztaty survivalowo-literackie.
TOP 10 audiobooków w październiku na platformie Audioteka
Jak zwykle subskrybenci platformy Audioteka wybierali odrobinę inne książki niż klienci księgarń. W TOPce królują kryminały, ale pojawiają się też powieści fantasy.
1. Światła w popiołach, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona
Na pierwszym miejscu znów Remigiusz Mróz ze swoją najnowszą powieścią. Czytelnicy równie chętnie wybierali audiobooka książki
2. Zbroja światła, Ken Follett, Wydawnictwo Albatros
Drugie miejsce przypadło powieści Kena Folletta czytanej przez Krzysztofa Gosztyłę. Zbroja światła to książka skupiająca się na mieszkańcach Kingsbridge, którzy właśnie borykają się z rewolucją przemysłową oraz jej licznymi zagrożeniami. Mimo wszystko zdecydują się wykorzystać trudne wydarzenia na swoją korzyść.
3. Figiel, Szymon Skowroński, Wydawca: Audioteka
Na trzecim miejscu znalazła się superprodukcja Audioteki, czyli Figiel. Akcja utworu toczy się w 1921 roku. Radosław Figiel to zdolny lekarz oraz weteran, który właśnie wrócił z wojny. Pozornie wydaje się przykładnym człowiekiem, jednak ma drugie oblicze. Pije, bierze narkotyki i zdradza żonę. Wydaje mu się, że jest nieśmiertelny. Wszystko jednak zmieni się, gdy w mieście wybucha zaraza.
4. Powrót do Gryfa, Marcin Mortka, Wydawnictwo SQN
Najnowsza powieść Marcina Mortki znalazła się również w zestawieniu Audioteki. W powieści śledzimy losy ulubionych bohaterów. Edmund stara się znaleźć sobie miejsce, cały czas martwi się o przyjaciół. Eliah, Żychłoń i Urgo dokonali ciekawych odkryć, a Gramm znów naraził się pewnym osobom. Co jeszcze się wydarzy?
5. Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy
Fani audiobooków także byli ciekawi jakie zmagania czekają na Bezimennego w książce Zwykła przyzwoitość Wojciecha Chmielarza.
6. Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszczak, Wydawnictwo Marginesy
Chłopki. Opowieść o naszych babkach to jedna z najbardziej poczytnych publikacji ostatnich miesięcy. Równie chętnie sięgali po nią miłośnicy audiobooków!
7. Upadek Narodu, Yann Reuzeau, wydawca: Audioteka
Na siódmym miejscu znalazł się polityczny audioserial, czyli Upadek Narodu. Produkcja od pierwszych sekund wciąga i intryguje. Jej głównym bohaterem jest Jean Vampel, czyli mocno wierzący poseł z ramienia lewicy. Za sprawą pewnych zbiegów okoliczności mężczyzna staje się kandydatem w wyborach na prezydenta Francji.
8. Zrost, Robert Małecki, Wydawnictwo Literackie
Zrost to najnowsza powieść autorstwa Roberta Małeckiego. Stanowi ona kolejny tom serii o komisarzu Bernardzie Grossie. Policjant odnajduje ciało starszego człowieka w jeziorze niedaleko Chełmży. Okoliczności śmierci mężczyzny wydają się naprawdę tajemnicze, a jego historia skrywa prawdziwy mrok. Dla komisarza, ta pozornie zwykła sprawa może się okazać jednym z największych wyzwań w jego całej karierze.
9. Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś, Stanisław Bereś, Stanisław Lem, wydawca: Audioteka, BiT Lem
Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś to wyjątkowa publikacja na którą składają się długie i wnikliwe rozmowy profesora Stanisława Beresia ze Stanisławem Lemem. Pisarz sporo mówi o sobie oraz szczegółach swojej biografii, ale też o problemach współczesności, nauce, czy kosmosie. Mężczyźni dyskutują również na temat duszy, czy cywilizacji.
10. Doppelgänger. Sobowtór, Katarzyna Rygiel, Andrzej Gołda, Wydawnictwo Agora
Stawkę zamyka Doppelgänger. Sobowtór. Publikacja napisana przez Katarzynę Rygiel i Andrzeja Gołdę. Jest to powieść szpiegowska, która została zainspirowana postacią jednego z najsłynniejszych agentów specjalnych PRL-u. Mężczyźnie udało się ukraść cudzą tożsamość i zbudować na niej swoją całą karierę.
Księgarnie kameralne – niszowe bestsellery?
W zestawieniu księgarń kameralnych jak zwykle pojawiają się książki z gatunku literatury pięknej. Klienci chętnie sięgali po ostatnio nagradzane powieści polskich i zagranicznych autorów.
1. Ten się śmieje, kto ma zęby, Zyta Rudzka, Wydawnictwo W.A.B.
Na pierwszym miejscu listy bestsellerów księgarń kameralnych znalazła się powieść Ten się śmieje, kto ma zęby autorstwa Zyty Rudzkiej. Wielokrotnie nagradzana pisarka stworzyła wyjątkową historię małżeństwa, które było ze sobą na dobre i złe. Teraz jednak Wera musi znaleźć mężowi buty do trumny, co wcale nie będzie takie proste.
2. Drugie imię. Septologia I-II, Jon Fosse, ArtRage
Na podium znalazło się również Drugie imię, czyli pierwszy i drugi tom Septologii. Książka porusza niezwykle istotne tematy i zagadnienia na które autor stara się znaleźć odpowiedzi.
3. Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Joanna Kuciel-Frydryszczak, Wydawnictwo Marginesy
Chłopki. Opowieść o naszych babkach od kilku miesięcy utrzymuje się również w zestawieniu księgarń kameralnych.
4. Stramerowie, Mikołaj Łoziński, Wydawnictwo Literackie
Stramerowie to wyjątkowa opowieść o rodzinie napisana przez Mikołaja Łozińskiego. Stanowi ona kontynuację bestsellerowego Stramera. W książce śledzimy losy dorosłych dzieci Nathana i Rywki. Wszyscy bohaterowie starają się znaleźć odrobinę normalności w wojennej codzienności. Chcą oni przetrwać mimo wszystko.
5. Gdynia obiecana, Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.
Gdynia obiecana to wnikliwe i szczegółowe dzieło, które obrazowo pokazuje jak powstało wyjątkowe miasto. Grzegorz Piątek opisuje w jaki sposób kształtowała się Gdynia, w której zacierały się wszelkie różnice etniczne. W tym miejscu miała się łączyć tradycja z nowoczesnością.
6. Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii, Joshua Cohen, Wydawnictwo AGORA
Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii to powieść, która w 2018 roku otrzymała nagrodę Pulitzera. Została ona napisana przez Joshuę Cohena. Książka przenosi nas do 1960 roku i pokazuje konflikt dwóch Żydów pracujących na jednym uniwersytecie.
7. Łakome, Małgorzata Lebda, Wydawnictwo Znak
Łakome autorstwa Małgorzaty Lebdy to wciągająca i sensualna powieść, której akcja toczy się na pozornie sielskiej wsi, gdzie już wkrótce może wydarzyć się pewna katastrofa.
8. Prawdziwa powieść, Minae Mizumura, Tajfuny
Prawdziwa powieść to japońska książka Minae Mizumuri. Mówi się, że jest to retteling Wichrowych Wzgórz, który toczy się w powojennej Japonii. Autorka stara się rozebrać na czynniki pierwsze powieść w rozumieniu europejskim.
9. Dawno temu w Warszawie, Jakub Żukczyk, Świat Książki
Dawno temu w Warszawie to długo wyczekiwana kontynuacja Ślepnąc od świateł napisana przez Jakuba Żulczyka. W książce śledzimy dalsze losy bohaterów podczas pandemii i lockdownu. Cała Warszawa jest bezbronna, a zło czai się pod jej powierzchnią.
10. Uśmiech Shoko, Choi Eun-young, Tajfuny
Uśmiech Shoko to zbiór krótkich koreańskich opowiadań autorstwa Choi Eun-young. Bohaterka tworzy intymne portrety wyjątkowych kobiet. W tekstach splatają się wątki osobiste i polityczne. Nawiązują one także do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń z 2014 roku, czyli katastrofy promu Sewol.
Tagi: literatura,