Drugie imię

Tom 1 cyklu Septologia

Książka laureata Nagrody Nobla w literaturze 2023.

Pierwszy tom prozatorskiego opus magnum jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy. Jeden z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy europejskich. Pisze w języku norweskim. Nominowany do Nagrody Bookera.Malarz i wdowiec Asle mieszka samotnie w domu w Dylgja. Jedynymi osobami, z którymi wciąż się widuje, są jego sąsiad, rybak Asleik i Beyer, właściciel galerii w Bjorgvin, kilka godzin jazdy na południe. W Bjorgvin mieszka także drugi Asle, jego sobowtór, a może cień albo druga wersja tego samego życia? Pierwszy z nich stał się religijny, rzucił picie i odniósł sukces, drugiemu przypadł trudniejszy los. Wszystko powoli zmierza do spotkania obu malarzy.

Septologia opowiada o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci.

W tej porywającej rytmem, hipnotycznej prozie Fosse stawia fundamentalne pytania: co czyni nas tym, kim jesteśmy? Dlaczego prowadzimy takie, a nie inne życie? Z pomocą retrospekcji norweski mistrz portretuje życie obu malarzy, tworząc przejmujący obraz kondycji ludzkiej.

Informacje dodatkowe o Drugie imię:

Wydawnictwo: Artrage.pl
Data wydania: 2023-09-12
Język oryginału: norweski
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

Tagi: nobel

Kup książkę Drugie imię

Drugie imię - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2023-10-18, Przeczytałem,
Białość
Jon Fosse0
Okładka ksiązki - Białość

Najnowsza nowela zdobywcy literackiej Nagrody Nobla 2023. Mężczyzna wyrusza samochodem w drogę bez powodu i celu. Skręca to w prawo, to w lewo, aż w końcu...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;