Literatura faktu, publikacje historyczne, biografie i poradniki królowały w marcu na liście bestsellerów księgarni Selkar.pl Całą dziesiątkę najlepiej sprzedających się książek ubiegłego miesiąca kupicie w promocyjnych cenach:
10. Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak, Anna Kamińska, Wydawnictwo Literackie.
- Z tych rozmów wyłania się obraz kobiety, która całe życie walczyła - najpierw o akceptację swojej osoby, później o spełnienie życiowych planów, wreszcie (i to była jej najważniejsza batalia) o dobro Puszczy Białowieskiej i zamieszkujących ją zwierząt. Pani Kossak nie była jakimś zwariowanym ekologiem, rozumiała konieczność prowadzenia planowej gospodarki leśnej, jednak jeśli uważała, że puszczy lub jej mieszkańcom dzieje się krzywda była nieprzejednana. W kąt szły więzi przyjaźni, potrafiła zaryzykować swoją karierę naukową, a nawet w ekstremalnych przypadkach własne bezpieczeństwo - przyroda była najważniejsza. Co ważne, Simona Kossak nie chroniła przyrody zza biurka. Owszem, pracowała w Instytucie Badań Leśnych, jednak punktem centralnym jej egzystencji była leśniczówka "Dziedzinka". Był to drewniany budynek w środku lasu, bez prądu i bieżącej wody, w którym oprócz gospodyni mieszkały przeróżne zwierzęta - właściwie można powiedzieć, że to Simona mieszkała kątem u swoich zwierzaków - pisze nasza użytkowniczka, Anna Nawrot.
9. Polskie Imperium, Michael Morys-Twarowski, Wydawnictwo Znak.
Był czas, gdy Polska stanowiła największe państwo Europy. Polaka, jadącego nad morze pytano: nad które? Byliśmy pierwszymi władcami Berlina, zasiadaliśmy na moskiewskim tronie, posiadaliśmy Krym i forty na Karaibach. Przez długi czas nasz kraj rozpychał się na cztery strony świata. Dlaczego o tym nie pamiętamy? Kaffa, Kurlandia, Gambia, Tobago… nie kojarzą się z Polską. A jednak wszystkie wchodziły w skład polskiego mocarstwa. Od średniowiecza po XVIII wiek Polacy wojowali o Inflanty, Spisz, Krym, Mołdawię, Szwecję, Ukrainę. Mimo to pojęcie „polskie imperium” jest nieobecne w naszej historii. Autor stara się to zmienić.
8. Dzieje Polski Od rozbicia do nowej Polski Tom 2, Andrzej Nowak, Wydawnictwo Biały Kruk.
Tom obejmuje okres od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do końca panowania Władysława Łokietka w 1333 r. Autor w fascynujący sposób przybliża wysiłki zmierzające do odnowienia Królestwa Polskiego podjęte w XIII w. przez Henryka IV Probusa, Przemysła II i Władysława Łokietka. Śledzi ich wytrwałe starania, opisuje przemiany polityczne, cywilizacyjne i kulturalne na ziemiach polskich, ścieranie się wpływów niemieckich, czeskich, mongolskich i litewskich, wzrost i upadek sąsiadów Polski. Podobnie jak w poprzednim tomie pokazuje kolejne etapy formowania się nad Wisłą, Wartą i Bugiem wspólnoty politycznej, kulturalnej i językowej, która w przyszłości przekształci się w naród polski.
7. Creme de la Kreml, Wacław Radziwinowicz, Agora.
Co robi rosyjski spadochroniarz, gdy szczęśliwie wyląduje na polu bitwy? Chwyta za kałacha i rusza w bój? Ależ skąd. On sika. Dlaczego?
Czytając tę książkę dowiesz się nie tylko tego. Zrozumiesz, dlaczego Rosja jest jedynym krajem na świecie, który nigdy nie palił kotów na stosach za ,,diabelstwo", i w którym przejeżdża się na czerwonym świetle, a na zielonym stoi. No i jedynym, w którym duchowni święcą wodę w wodociągach, zaś Gerard Depardieu jest w stanie przejść na abstynencję. Przynajmniej czasowo.
6. Zakonnice odchodzą po cichu, Marta Abramowicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Historie kobiet, które odeszły bądź zostały wydalone z zakonu. Spotkałam się z opiniami, że jest to książka stronnicza, no ale chyba nie należy się spodziewać pochwały życia zakonnego od osób, które je porzuciły. Publikacja jest podzielona na kilka części, w pierwszej bohaterki opowiadają o pobycie zakonie i odejściu, w drugiej o życiu po zrzuceniu habitu, a na końcu mamy rozważania dotyczące tego jak wyglądają zakony żeńskie za granicą czy męskie w Polsce. Kontrast między nimi a zakonami żeńskim w Polsce jest ogromny, brak wprowadzenia zmian posoborowych odbija się bardzo na ich współczesnej sytuacji - pisze użytkowniczka be_ha.
5. Grunt pod nogami, ks. Jan Kaczkowski, Wydawnictwo WAM
Uwielbiamy przez czytelników (nie tylko przez osoby wierzące) zmarły niedawno duchowny w swoich kazaniach mówi o wybranych fragmentach z Ewangelii, oraz o kryzysach w chorobie, z którą od kilku lat się boryka. Mówi m.in. że zanim zachorował bał się wielu rzeczy, przestał jednak się bać za przyczyną raka, a także ks. Jerzego Popiełuszki, który mówił, że największą tragedią człowieka jest strach, który go paraliżuje zwłaszcza moralnie - podkreśla autorka bloga dobrerecenzje.pl
4. Opowieść o miłości i mroku, Amos Oz, Dom Wydawniczy Rebis
Znakomita, "odkopana" przy okazji premiery ekranizacji w reżyserii Natalie Portman książka autobiograficzna jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy. To najbardziej osobista książka Amosa Oza, klucz do całej jego twórczości. historia kilku pokoleń jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael i konflikt z Arabami. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o latach dzieciństwa autora na przedmieściach Jerozolimy i wczesnej młodości w kibucu.
3. Życie na pełnej petardzie, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Wydawnictwo WAM
Kolejna porcja myśli sympatycznego księdza onkocelebryty, dotycząca nie tylko jego zmagań z ciężką chorobą, ale przede wszystkim całej masy innych spraw życia zawodowego, duchowego i rodzinnego. Ksiądz w wielu kwestiach może uchodzić za człowieka o nowoczesnym podejściu, nie waha się krytykować i wykazywać nieprawidłowości w funkcjonowaniu Kościoła, ale są też takie kwestie, w których konserwatystą i wiernym synem wspomnianej instytucji pozostaje, prezentując jej podejście. Czyta się przyjemńie i z ciekawością - twierdzi nasza czytelniczka, Olena.
2. Ukryte terapie, Jerzy Zięba
Książka odsłania kulisy środowiska medycznego i farmaceutycznego - ukazuje, w jaki sposób jesteśmy "leczeni", a właściwie zaleczani. Autor, który od 20 lat zajmuje się medycyną niekonwencjonalną zachęca do powrotu do naturalnych metod samoleczenia za pomocą witamin i minerałów. Bardzo kontrowersyjnie - ale z pewnością interesująco.
1. Dobre bakterie, Robynne Chutkan, Wydawnictwo Feeria
Żyj brudniej, jedz czyściej - takim przewrotnym hasłem autorka, doświadczony lekarz, zachęca nas do bardziej racjonalnego i odważnego podejścia do zdrowia, które neguje wiele zbyt pochopnie przyjętych konwencji.
Oprócz fascynującej wiedzy w książce znajdziemy m.in. praktyczne zalecenia dietetyczne, przestrogi przed szkodliwą obsesją na punkcie czystości oraz wskazania, jak chronić się przed nadmiarem antybiotyków, lecząc się z drobniejszych infekcji bez uciekania się do tych środków.
Zobacz listę bestsellerów marca w księgarni Selkar.pl!