Noblistka Annie Ernaux oskarżana o antysemityzm

Data: 2022-10-13 12:29:34 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Przedstawiciele organizacji żydowskich, w tym Centralna Rada Żydów, krytykują przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury francuskiej pisarce Annie Ernaux. Chodzi m.in. o wsparcie ruchu BDS. 

Obrazek w treści Noblistka Annie Ernaux oskarżana o antysemityzm [jpg]

Przyznana przed tygodniem Nagroda Nobla w dziedzinie literatury francuskiej pisarce Annie Ernaux wywołała spore poruszenie nie tylko w świecie literatury. Jak podaje portal „Rynek Książki”, wybór Akademii Noblowskiej kwestionują m.in. przedstawiciele niemieckich organizacji żydowskich, wskazując na zaangażowanie pisarki w antyizraelski ruch BDS. 

Annie Ernaux oskarżana o antysemityzm

Uhonorowanie Ernaux krytykować ma m.in. Josef Schuster, lekarz, a od 2014 roku przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Zdaniem szefa organizacji, przyznanie Nobla autorce Lat jest niepokojące

– Zagorzałe poparcie Annie Ernaux dla ruchu BDS, jej publiczne demonizowanie Izraela jako państwa apartheidu, czy jej żądania uwolnienia libańskiego terrorysty i mordercy nie są pomyłkami politycznie lekkomyślnej pisarki, ale dowodem wyraźnej postawy antysemickiej – powiedział Schuster dla Niemieckiej Agencji Prasowej.

Przewodniczący organizacji wskazuje, że nagrodzenie pisarki jest niezwykle niepokojący dla Żydów w Niemczech, a przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Annie Ernaux jest porażką w światowej walce z antysemityzmem i mizantropią

Zarzuty, które formułowane są wobec autorki, dotyczą wsparcia udzielonego ruchowi BDS, kierowanemu przez Palestyński Komitet Narodowy. Celem ruchu jest wywarcie presji na Izrael, by ten respektował zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego, w tym – usunął barierę separacyjną na Zachodnim Brzegu i uznał pełną równość dla arabsko-palestyńskich obywateli Izraela. 

– Szkoda, więcej niż szkoda, gdy wielka pisarka zatraca się w nienawistnym i jednostronnym świecie nienawiści do Izraela i związanego z tym antysemityzmu, i w ten sposób udaremnia swoją pracę literacką. W swoim przemówieniu noblowskim będzie miała okazję wytłumaczyć się i wyjść poza granice swoich uprzedzeń. Jest to winna swoim czytelnikom, nie tylko w Izraelu – komentuje w niemieckim „Spieglu” Christoph Heubner z Komitetu Oświęcimskiego. 

Nie tylko Ernaux. Pisarze wspierają ruch BDS

W ruch zaangażowana jest także inna pisarka – Sally Rooney, autorka Normalnych ludzi, która w ubiegłym roku zdecydowała się zablokować publikację swojej najnowszej książki w języku hebrajskim. Po proteście Rooney, ponad siedemdziesięciu powieściopisarzy, poetów, publicystów, dramaturgów i ludzi-kultury podpisało list w ramach akcji Artists for Palestine UK. Celem działań Rooney było „wspieracie pokojowej walki Palestyńczyków o wolność, sprawiedliwość i równość”.

Annie Ernaux swoje wsparcie dla ruchu wyraziła, podpisując list potępiający działania Izraela. Pisarka wzywała także do bojkotu festiwalu kulturalnego Francja-Izrael oraz Konkursu Piosenki Eurowizji w 2018 r., rozgrywającego się wówczas w Tel Awiwie.

– [Ernaux] zdobyła najbardziej pożądaną nagrodę literacką na świecie pomimo długiej historii wspierania sprawy palestyńskiej i kampanii bojkotu, dezinwestycji i sankcji (BDS) przeciwko Izraelowi i odważyła się stwierdzić, że Izrael narzuca apartheid Palestyńczykom żyjącym pod jego rządami – komentuje na łamach „The Jordan Times” publicysta Michael Jansen. 

Powieści noblistki wyprzedane

Informacja o przyznaniu Nagrody Nobla Annie Ernaux ogłoszona została przed tygodniem, 6 października 2022 roku. Pisarka debiutowała w latach 70. W swojej twórczości często podejmowała tematykę autobiograficzną, skupiając się na społecznych nierównościach występujących w płci, języku i klasowości. 

Lata - książka Annie Ernaux

W Niemczech do tej pory wydana została tylko jedna powieść pisarki – L’Autre Fille. Publikacja wyprzedać miała się w zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu nazwiska laureatki tegorocznego Nobla. Powieści Ernaux dostępne są także w Polsce – nowelka Miejsce ukazała się już w 1989 roku w tłumaczeniu Iwony Badowskiej, a w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Czarne opublikowano powieść Lata. Za przekład odpowiadali Magdalena Budzińska oraz Krzysztof Jarosz.

Wiadomo też, że w nadchodzącym czasie wydane zostaną kolejne publikacje noblistki. Na 16 listopada 2022 roku zaplanowano premierę książki Bliscy w przekładzie Agaty Kozak. Publikacja, podobnie jak Lata, ukaże się nakładem Czarnego i stanowić będzie zbiór trzech minipowieści: wydanych już wcześniej w Polsce Miejsc, a także tekstów Pewna kobieta (fr. Une Femme) oraz Druga córka (fr. L’autre Fille). Pod koniec października do kin trafi natomiast film Zdarzyło się, który powstał na podstawie niewydanej dotąd w Polsce powieści L'événement.

Wydaną dotychczas powieść Lata kupić można w popularnych księgarniach poniżej: 

 

Tagi: Nagroda Nobla, nobel,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Lata
Annie Ernaux0
Okładka książki - Lata

Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje