Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku.
,,Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?" - zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w małym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir. Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń. Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy. ,,Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, połączyć nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej aż do dzisiaj. O istnieniu poszczególnym, lecz jednocześnie wtopionym w historię pokolenia".
Choć Ernaux boleśnie odsłania własne korzenie, udaje się jej zachować dystans, a dzięki brawurowej formie literackiej i wielkiej pisarskiej odwadze oddaje czytelnikom dzieło wybitne i kompletne - opowieść o sobie, konkretnej kobiecie, i o całej generacji, o każdym z nas.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-01-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 240
Tytuł oryginału: Les Années
To mój absolutny zachwyt. Już nigdy nie będę patrzyła na swoją własną przeszłość, teraźniejszość tak, jak do tej pory. I nie będę się zadziwiać, że pamiętam tylko skrawki tego, co mi się dotychczas przydarzyło. Bo taka jest nasza pamięć, to kalejdoskop odczuć, zdarzeń, słów, nastrojów i osób, które krócej lub dłużej przemierzały z nami lub obok nas jakąś część drogi.
To historia osobista wpleciona w przeżycia i historię całego pokolenia (a może raczej kilku pokoleń). I nieważne, że opowiada o Francji, francuskiej dziewczynce, młodej a potem dojrzałej kobiecie. Podobnie możemy opowiedzieć swoją historię my Polki - będzie trochę inna, ale pewnie wiele z nas byłoby zaskoczone, ile jest podobieństw. Bo to historia pokolenia widziana oczami kobiety. I każda z nas ma taką opowieść, ma swoją Annie Ernaux. A gdyby jeszcze potrafić napisać ją w trzeciej osobie w czasie przeszłym niedokonanym, to może uda się nam ,,uratować coś z czasu, w którym się już nigdy nie będzie".
Niewielka książka, zainspirowana Proustem, autorki nagrodzonej literackim Noblem, była dla mnie bardzo ciekawym przeżyciem literackim. Annie Ernaux zebrała i spisała swoje przeżywania, doświadczenia, widzenia świata. Bardzo jest ta książka osobista, subiektywna i pokazująca jak zmieniał się świat przez lata, jak zmieniała się Francja, a także autorka. Madame Ernaux pokazuje czytelnikowi jak świat zewnętrzny wpływa na to, co dzieje się wewnątrz, jak otaczający świat determinuje wybory, decyzje i bycie w świecie. Pięknie to jest napisane, emocjonalnie, poruszająco, skondensowanie i na temat. W odniesieniu do Prousta trochę mi za mało szerszych opisów przeżywania, ale i tak bardzo mi się podoba. Czuję niedosyt, a jednocześnie mam poczucie, obraz przedstawiony w książce jest dokładny i świetnie oddaje zamysł autorki.
Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia...
Najnowsza publikacja Annie Ernaux to zbiór, na który składają się trzy minipowieści: Miejsce, Pewna kobieta oraz Druga córka. W swoich tekstach autorka...
Przeczytane:2024-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, E-book,
Biografia napisana w oryginalnej formie. Historia kobiety, która mówi głosem całego pokolenia. Od powojennego dzieciństwa po rzeczywistość XXI wieku. Wszystko na tle politycznych wydarzeń we Francji i na świecie.
Religia, postęp, rewolucja seksualna, konsumpcjonizm, rodzina.
Jednostka i społeczność w zmieniającym się świecie.
Książka robi wrażenie. Trafne spostrzeżenia, rewelacyjnie ukazane znaczenie wydarzeń historycznych na społeczność.
Każdy może się z nią utożsamiać. Świetnie zobrazowana codzienność, oczekiwania, marzenia, rozczarowania i upływ czasu.
Lektura zachęca do refleksji.
Gorąco polecam.