5 Popularnych Filmów na Podstawie Fan Fiction

Data: 2020-11-06 11:50:24 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Zastanawiałeś się kiedyś, jak potoczyłyby się dalsze losy Jacka Dawsona, bohatera filmu Titanic, gdyby nie zamarzł w lodowatej wodzie ratując ukochaną Rose? A może rozmyślasz nad dalszymi losami Froda i Gandalfa po tym, gdy na końcu trylogii Władcy Pierścieni wsiedli oni do łodzi wraz z elfami i odpłynęli za horyzont? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uruchomił swoją wyobraźnię i stworzył historię opowiadającą dalsze losy Twoich ulubionych bohaterów lub przeniósł ich do zupełnie nowej historii.

Obrazek w treści 5 Popularnych Filmów na Podstawie Fan Fiction [jpg]
 

Fan fiction to fabularne utwory literackie, które są tworzone przez amatorów, a zarazem fanów popularnej książki czy filmu. Cały gatunek sięga jednak daleko ponad ten podział. Fani celebrytów, postaci historycznych czy nawet gadżetów uruchamiają swoją kreatywność i na kanwie oryginalnego materiału lub postaci tworzą swoje niepowtarzalne historie i poszerzają dobrze znane centrum narracji. Większość dzieł jest udostępniana innym fanom zupełnie za darmo. Niektóre z opowieści fan fiction zostały docenione przez twórców filmowych, a na podstawie historii napisanych przez fanów, powstało kilka popularnych filmów.

Pięćdziesiąt Twarzy Greya

Trudno uwierzyć w to, że jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat, powstał na podstawie książki o tym samym tytule, której inspiracją była historia miłości dziewczyny i wampira. W 2009 roku E.L. James przeniosła parę głównych bohaterów sagi Zmierzch, Bellę i Edwarda, do swojej trylogii erotycznej zatytułowanej Master of the Universe. Na początku opowieści nieśmiała Bella przeprowadza wywiad z tajemniczym multimilionerem Edwardem. Po usunięciu odniesień do sagi Zmierzch z Master of the Universe, autorka opublikowała swoją historię pod nowym tytułem Pięćdziesiąt twarzy Greya. Została ona wydana przez niezależne australijskie wydawnictwo, które zostało stworzone przez fanów w celu komercyjnego publikowania ich prac.

Wyniki sprzedaży przerosły oczekiwania. W 2015 roku historia została przeniesiona na ekrany i pomimo nieprzychylnych recenzji, odniosła ogromny sukces komercyjny. Co ciekawe film został zakazany w wielu krajach, takich jak Kambodża, Indonezja, Kenia, Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Zimbabwe. Możliwość obejrzenia filmu w tych krajach daje jednak usługa VPN.

After

Film After powstał na kanwie opowieści stworzonej przez Annę Todd, 24-letnią amerykańską fankę brytyjskiego zespołu One Direction. Przeglądając platformę blogową Wattpad zauważyła ona, że nikt nie stworzył jeszcze historii o punkowej wersji lidera zespołu Harry’ego Stylesa. W kwietniu 2013 roku zaczęła opowiadać stworzoną przez siebie historię Tessy, niedoświadczonej studentki pierwszego roku college'u, która poznaje grupę wytatuowanych studentów drugiego roku Harry’ego, Zayna, Nialla i Louisa.

Historia Tessy, która zdradza swojego chłopaka z liceum z Harrym, kłóci się z mamą, traci dziewictwo i po raz pierwszy próbuje alkoholu stała się niezwykle popularna i już w 2014 osiągnęła miliard odsłon. Nic dziwnego, że historia przeniosła się na duże ekrany. W filmie After w reżyserii Jenny Gage w 2019 roku Harry został zastąpiony Hardinem, a cała produkcja została okrzyknięta historią godną Pięćdziesięciu twarzy Greya dla nastolatków. We wrześniu 2020 roku na ekrany weszła druga część historii After 2.

Dary Anioła: Miasto Kości

Mortal Instruments to popularna seria książek autorstwa Cassandry Clare, która ma w swoim dorobku między trylogię Draco, która jest fan fiction opartym na postaci Harry;ego Pottera. Miasto Kości opowiada historię nastoletniej dziewczyny z Nowego Jorku i jej przeznaczenia jako Nocnego Łowcy - strażniczki, która poluje na duchy i demony z innych światów. Inspiracją do stworzenia tej historii stała się opowieść

W 2013 roku opowieść doczekała się ekranizacji. Film Dary Anioła: Miasto Kości, w którym w rolę Cassandry wcieliła się Lily Collins, spotkał się z ciepłym przyjęciem wśród fanów.

Duma i Uprzedzenie, i Zombie

Duma i Uprzedzenie, i Zombie to kostiumowy horror z elementami komediowymi. W XIX wieku tajemnicza zaraza zamienia angielską wieś w strefę wojny. Zombie wracają do życia i terroryzują kraj. Elizabeth Bennet i pan Darcy łączą siły, aby ocalić ludność od rychłej śmierci. Film został nakręcony na podstawie bestsellerowej noweli Pride and Prejudice and Zombies wydanej w 2009 przez amerykańskiego autora Setha Grahame-Smitha. Dzieło jest swego rodzaju parodią klasyku literatury autorstwa Jane Austen Duma i Uprzedzenie. Sama Jane Austen została uznana przez Grahame-Smitha za współautorkę opowieści. Film Duma i uprzedzenie, i zombie doczekał się mieszanych recenzji.

The Kissing Booth

The Kissing Booth to internetowa opowieść autorstwa Beth Reekles przedstawiająca historię popularnej licealistki Rochelle, która zakochuje się w bracie swojego najlepszego przyjaciela. Beth Reekles napisała The Kissing Booth, swoją pierwszą powieść dla młodzieży, mając zaledwie 15 lat. Publikowała ją rozdział po rozdziale na Wattpad, witrynie służącej do udostępniania historii fan fiction. Powieść była niezwykle popularna, wygrywając nagrodę Wattpad 2011 w kategorii Najpopularniejsza młodzieżowa fikcja. W 2013 roku Beth została uznana przez magazyn Time za jedną z „16 najbardziej wpływowych nastolatków 2013 roku”. 

W 2018 roku Netflix postanowił przenieść tę historię na ekrany, jako komedię romantyczną dla nastolatków. Kontynuacja opowieści w formie książkowej, The Kissing Booth 2: Going the Distance, została opublikowana w 2020 roku, a adaptacja filmowa The Kissing Booth 2 miała swoją premierę w serwisie Netflix w tym samym roku. Trzeci film The Kissing Booth 3: One Last Time wraz z książką ukaże się w 2021 roku.

materiał sponsorowany

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje