Wydawnictwo Literackie, Związek Euroregion „Tatry”, Burmistrz Miasta Nowego Targu zapraszają na spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem.
W programie:
Rozmowa z autorami książki Jan Kanty Osobny - Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim.
Wernisaż wystawy malarstwa żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza z cyklu „Dumne kury kruszą mury”.
Wieczór poprowadzi Antoni Nowak
Spotkanie odbędzie się dnia 30 lipca 2015 r. (czwartek), o godz. 17.00 w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2
Dumne kury kruszą mury – (…) te obrazy są efektem moich codziennych obserwacji z ostatnich miesięcy. Od jakiegoś czasu mieszkam w jednej z wsi na Spiszu, a tam kury są bohaterkami dnia codziennego. A mają — będę się upierał — niepowtarzalną aparycję. Przy okazji uświadomiłem sobie, że te zwierzęta już od lat funkcjonowały w strumieniu mojej podświadomości, czego przejawem są niegdysiejsze szkice. Teraz kiedy ów strumień podświadomości zetknął się ze spiską rzeczywistością, stworzyłem czternaście prac, na których moje kury umieszczam w różnych sytuacjach, ze stanem iluminacji włącznie. Osoby kontemplujące świat i jego historię odnajdą w tych pracach odwołania do Rzymu z czasów Felliniego i do odległych dziejów tego miasta, co oddaje tytuł Hannibal ante portas. Stawiam tezę, że nie tylko same gęsi ocaliły Rzym, lecz pospołu z kurami. Jedna z moich prac dowodzi, że kurzy głos ma siłę niezwykle rzadko spotykanego sopranu i… dzięki temu może kruszyć mury! A to dopiero początek większej całości…
fragment książki Jan Kanty Osobny, Wydawnictwo Literackie, 2015.
O książce:
Jan Kanty Osobny to niewyczerpana opowieść o Janie Kantym Pawluśkiewiczu. Prawdziwy wywiad rzeka, która płynie niespiesznie od anegdoty do anegdoty, dając czytelnikowi niezapomniane widoki na prywatne i artystyczne życie Jana Kantego Pawluśkiewicza. A jest co podziwiać.
Kompozytor wielkich przebojów – piosenek „Niepewność”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Świecie nasz”, twórca poematów symfonicznych, musicali i oper, artysta związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, założyciel legendarnego zespołu Anawa, w którym występował razem z Markiem Grechutą i Zbigniewem Wodeckim, twórca muzyki teatralnej i filmowej – w tym nagrodzonej ostatnio muzyki do filmu Papusza – odsłania kulisy pracy z artystami, wspomina poszukiwania własnej drogi twórczej, opowiada o inspiracjach i irytacjach.
W błyskotliwej i ironicznej rozmowie z Wacławem Krupińskim wyłania się portret niezwykłego kompozytora, wokalisty, malarza, twórcy żel-artu, architekta, „górola z pnioka” – innymi słowy postaci, która zaskoczy polską kulturę jeszcze nie raz.
O autorach:
Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jan Kanty Pawluśkiewicz czasem również sam śpiewa. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu „Szalona lokomotywa”. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej.
© http://pawluskiewicz.pl/
Wacław Krupiński jest dziennikarzem, krytykiem, redaktorem działu kultury „Dziennika Polskiego”. Autor książek Głowy piwniczne, Moje woperowstąpienie. Rozmowy z Jadwigą Romańską i wywiadu rzeki ze Zbigniewem Wodeckim – Pszczoła, Bach i skrzypce.