30 VII: Jan Kanty Pawluśkiewicz w Nowym Targu

Data: 2015-07-29 09:39:29 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 30 VII: Jan Kanty Pawluśkiewicz w Nowym Targu

Wydawnictwo Literackie, Związek Euroregion „Tatry”, Burmistrz Miasta Nowego Targu zapraszają na spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem.

 

W programie:

 

Rozmowa z autorami książki Jan Kanty Osobny - Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim.

 

Wernisaż wystawy malarstwa żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza z cyklu „Dumne kury kruszą mury”.

 

Wieczór poprowadzi Antoni Nowak

 

Spotkanie odbędzie się dnia 30 lipca 2015 r. (czwartek), o godz. 17.00 w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2

 

Dumne kury kruszą mury – (…) te obrazy są efektem moich codziennych obserwacji z ostatnich miesięcy. Od jakiegoś czasu mieszkam w jednej z wsi na Spiszu, a tam kury są bohaterkami dnia codziennego. A mają — będę się upierał — niepowtarzalną aparycję. Przy okazji uświadomiłem sobie, że te zwierzęta już od lat funkcjonowały w strumieniu mojej podświadomości, czego przejawem są niegdysiejsze szkice. Teraz kiedy ów strumień podświadomości zetknął się ze spiską rzeczywistością, stworzyłem czternaście prac, na których moje kury umieszczam w różnych sytuacjach, ze stanem iluminacji włącznie. Osoby kontemplujące świat i jego historię odnajdą w tych pracach odwołania do Rzymu z czasów Felliniego i do odległych dziejów tego miasta, co oddaje tytuł Hannibal ante portas. Stawiam tezę, że nie tylko same gęsi ocaliły Rzym, lecz pospołu z kurami. Jedna z moich prac dowodzi, że kurzy głos ma siłę niezwykle rzadko spotykanego sopranu i… dzięki temu może kruszyć mury! A to dopiero początek większej całości…

 

fragment książki Jan Kanty Osobny, Wydawnictwo Literackie, 2015. 

 

O książce:

 

Jan Kanty Osobny to niewyczerpana opowieść o Janie Kantym Pawluśkiewiczu. Prawdziwy wywiad rzeka, która płynie niespiesznie od anegdoty do anegdoty, dając czytelnikowi niezapomniane widoki na prywatne i artystyczne życie Jana Kantego Pawluśkiewicza. A jest co podziwiać.

 

Kompozytor wielkich przebojów – piosenek „Niepewność”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Świecie nasz”, twórca poematów symfonicznych, musicali i oper, artysta związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, założyciel legendarnego zespołu Anawa, w którym występował razem z Markiem Grechutą i Zbigniewem Wodeckim, twórca muzyki teatralnej i filmowej – w tym nagrodzonej ostatnio muzyki do filmu Papusza – odsłania kulisy pracy z artystami, wspomina poszukiwania własnej drogi twórczej, opowiada o inspiracjach i irytacjach.

  

W błyskotliwej i ironicznej rozmowie z Wacławem Krupińskim wyłania się portret niezwykłego kompozytora, wokalisty, malarza, twórcy żel-artu, architekta, „górola z pnioka” – innymi słowy postaci, która zaskoczy polską kulturę jeszcze nie raz.

 

O autorach: 

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jan Kanty Pawluśkiewicz czasem również sam śpiewa. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu „Szalona lokomotywa”. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej.

© http://pawluskiewicz.pl/

 

Wacław Krupiński jest dziennikarzem, krytykiem, redaktorem działu kultury „Dziennika Polskiego”. Autor książek Głowy piwniczne, Moje woperowstąpienie. Rozmowy z Jadwigą Romańską i wywiadu rzeki ze Zbigniewem Wodeckim – Pszczoła, Bach i skrzypce

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje