Akcje bookcrossingowe, spotkania autorskie, debaty o książkach i literaturze i wielkie plenerowe czytanie w 25 miastach Polski. 23 kwietnia 2013 startuje kolejna edycja akcji “5 minut dla książki” - www.5minutdlaksiazki.pl. Wówczas o godzinie 18:00 miłośnicy literatury spotkają się w centralnych punktach miast i miejscowości, by zachęcać przechodniów do sięgnięcia po książkę oraz by przeczytać odnalezione przez czytelników fragmenty, ukazujące znaczenie książki w życiu społecznym.
- Warszawa i Łódź, Poznań, Kielce i Bydgoszcz, Olkusz i Olsztyn - wylicza Sławomir Krempa, redaktor serwisu Granice.pl, jeden z koordynatorów akcji. - A ponadto Bytom i Kolbuszowa, Nieborów i Nowe, Nowy Dwór Gdański i Sędziejowice, Wągrowiec i Wieluń, Czarny Bór i Gryfice, Kraśnik i Poświętne, Uhowo i Dmosin, Kamienna Góra i Nowy Staw, Pawonków i Trzcianka. Dzięki wspaniałej pracy bibliotekarzy, nauczycieli, księgarzy, a także dziesiątek czytelników udało się w ciągu niecałych dwóch tygodni zorganizować w tych miastach inaugurację tegorocznej edycji naszej akcji.
- Z okazji Światowego Dnia Książki wiele bibliotek i księgarń podejmuje działania mające na celu promocję czytelnictwa - wyjaśnia Grzegorz Raczek, redaktor naczelny serwisu DuzeKa.pl - Brak im jednak pewnych punktów wspólnych, brak spójnej koncepcji, brak koordynacji czy konkretnej polityki informacyjnej. Akcja “5 minut dla książki” ma po pierwsze integrować środowisko czytelnicze w poszczególnych miastach, a po drugie - integrować środowisko miłośników książki w ogóle.
- 23 kwietnia 2013 już od godziny 17:30 w poszczególnych miastach wolontariusze zachęcać będą przechodniów do włączenia się w przedsięwzięcie, tłumacząc ideę akcji i zachęcając do odwiedzenia miejskich bibliotek. Natomiast o godzinie 18:00 rozpocznie się wielkie plenerowe czytanie fragmentu książki Arturo Perez-Reverte’a - tłumaczy Kamil Świątkowski z serwisu PrzyKominku.com - Fragment ten wskazuje, jak wielkie znaczenie ma literatura, jak wiele potrafi wnieść w nasze życie, jak wiele potrafi zmienić. Następnie każdy z uczestników będzie mógł odczytać znaleziony przez siebie cytat, cytat dla niego szczególnie ważny. Po zakończeniu akcji jej uczestnicy przeniosą się do miejskich bibliotek czy księgarń, aby tam dokonać wymiany książek lub uczestniczyć w spotkaniach autorskich.
- Ogromnie ważne jest to, jak wiele osób i instytucji połączyło siły podczas przygotowania tegorocznej edycji akcji - podkreśla Sławomir Krempa. - Błyskawicznie odezwali się do nas pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi - głównego organizatora kampanii społecznej "Łódzkie Czyta". Następnie przyszedł odzew ze strony fundacji Bookcrossing.pl Od początku współpracujemy też z organizatorami akcji “Odjazdowy Bibliotekarz”, wspiera nas Maria Kulik z polskiej sekcji IBBY. To właśnie aktywność wszystkich tych osób i instytucji, sprawia, że tworzy się dobry klimat wokół książki, daje to nadzieję na poprawę stanu polskiego czytelnictwa. Także w wyniku podobnych akcji, prowadzonych jednak na jeszcze większą skalę.
Akcję “5 minut dla książki” wsparli także liczni pisarze. Ponad 30 z nich na zaproszenie Księgarni Atena przyjedzie do Kamiennej Góry, gdzie obchody Światowego Dnia Książki trwać będą cały dzień, a zwieńczy je debata o polskim czytelnictwie po plenerowym czytaniu. Kamienną Górę odwiedzą m.in. Marek Krajewski, Manula Kalicka czy Dariusz Rekosz. W Warszawie miłośnicy książki spotkają się natomiast pod tablicą Kubusia Puchatka, w pobliżu ulicy upamiętniającej tego ulubionego bohatera literackiego najmłodszych - od strony ulicy Wareckiej. Następnie wraz z pisarzami - Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Marią Ulatowską i Jolantą Kwiatkowską przeniosą się do Głównej Księgarni Technicznej, gdzie dyskutować będą o literaturze.
23 kwietnia 2013 to jednak dopiero początek tegorocznych działań. Podczas konferencji na Warszawskich Targach Książki instytucje, które podjęły się organizacji dotychczasowych edycji przedsięwzięcia otrzymają honorowy znak “Tu się czyta”. Wówczas też kapituła złożona z pisarzy, ludzi kultury i dziennikarzy wskaże wybraną na rok Stolicę Polskiego Czytelnictwa - miasto, które podejmuje najwięcej działań na rzecz promocji książki i czytania. Natomiast 20 czerwca 2013 - podczas Święta Wolnych Książek - będzie miała miejsce kolejna edycja akcji.
- Mamy nadzieję, że będzie to dopiero początek całodniowych pikników czytelniczych w całej Polsce - wyjaśnia Grzegorz Raczek. - Wymiana książek, czytelniczy flash mob i spotkania autorskie - to tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji.