2025 ogłoszono Rokiem Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego

Data: 2024-07-27 08:09:02 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Właśnie ogłoszeni zostali patroni 2025 roku. Sejm zdecydował się wybrać wybitnego pisarza nominowanego czterokrotnie do nagrody Nobla oraz poetę i założyciela  grupy literackiej „Skamander”.

Stefan Żeromski z synem - obraz Leona Wyczółkowskiego
fot. Stefan Żeromski z synem / Leon Wyczółkowski, Public domain, via Wikimedia Commons

Sejm Rzeczpospolitej 24 lipca zaprezentował patronów 2025 roku. Nadchodzący nowy rok kalendarzowy będzie Rokiem Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego

Stefan Żeromski patronem 2025 roku – tak zdecydował Sejm

Stefan Żeromski to urodzony 14 października 1864 roku polski dramaturg, prozaik i publicysta. Zmarł on 20 listopada 1925 roku, co oznacza, że w przyszłym roku przypadnie 100 rocznica jego śmierci. Odpowiada on za takie dzieła jak: Syzyfowe praceLudzie bezdomni, czy PrzedwiośnieBył aż czterokrotnie nominowany do nagrody Nobla.  

W uchwale podkreślano, że był on twórcą wierzącym w doniosłą funkcję literatury. W jego rękach znajdowała się wiec odpowiedzialność za kształtowanie losów narodu i Ojczyzny.

Bogatej twórczości literackiej Żeromskiego towarzyszyła równie intensywna wieloletnia działalność niepodległościowa i patriotyczna oraz praca społeczna. Od 1914 roku służył w Legionach. Uczestniczył w akcji plebiscytowej na Warmii i Mazurach, był projektodawcą Akademii Literatury Polskiej, prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich i polskiego oddziału PEN Clubu, a w 1918 roku stanął na czele Rzeczypospolitej Zakopiańskiej

– można przeczytać w uchwale.

Autor Przedwiośnia nie tylko prowadził swoją pisarską aktywność, ale mocno się też skupiał na społecznej działalności, co zostało docenione i wspominane w uchwale. W podsumowaniu można przeczytać:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku pisarza, oddając mu hołd, ustanawia rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego

Posłowie doceniają  Antoniego Słonimskiego

Kolejnym ze związanych z literaturą patronów nadchodzącego 2025 roku stał się Antoni Słonimski. Był poetą, ale także dramatopisarzem, prozaikiem, felietonistą oraz tłumaczem. Tworzył również rysunki i był krytykiem literackim. Urodził się 15 listopada 1895 roku, co oznacza, że w 2025 roku przypada 130. rocznica jego urodzin. Na przestrzeni całego swojego życia wydawał liczne tomiki wierszy i inne cenione dzieła. 

W 1919 roku założył on, wraz z innymi poetami, grupę literacką „Skamander”. W uchwale czytamy, że otworzył on pierwszą w wolnej Polsce kawiarnię literacką. Współpracował z „Kurierem Polskim” i „Wiadomościami Literackimi” oraz kabaretami. Był także współzałożycielem ZAiKS-u. Dalej uchwała podkreśla:

W swojej działalności publicystycznej sprzeciwiał się zarówno postawom nacjonalistycznym, jak i komunistycznym. Walczył z przemocą polityczną i terrorem państwa oraz przybierającym na sile antysemityzmem i faszyzmem. Uważał, że “Bóg powierzył mu humor Polaków” i to to połączenie zjadliwego humoru i ciętej satyry zapewniało mu grono wiernych czytelników.

Przez jakiś czas nie można jednak było czytać dzieł Słonimskiego, przez to, że popadł w niełaskę partii. Bronił wolności słowa i walczył o swoje prawa. Dalej czytamy:

Bycie uważanym za jednego z największych autorytetów moralnych nie uchroniło jednak jego książek i felietonów przed konfiskatą czy cenzurą. Odkąd angażował się w działania opozycyjne. [...] Po tym jak w 1964 r. złożył w kancelarii premiera List 34 przeciwko cenzurze, dostał zakaz druku i wyjazdów zagranicznych. Po wydarzeniach marca 1968 r. Słonimski padł ofiarą nagonki antysemickiej zainicjowanej przez Władysława Gomułkę, a jego nazwisko kompletnie zniknęło ze środków masowego przekazu.

Podsumowanie uchwały brzmi:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając artystyczny dorobek Antoniego Słonimskiego ustanawia rok 2025 Rokiem Antoniego Słonimskiego

Źródła: PAP, www.sejm.gov.pl

Tagi: literatura, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje