2025 ogłoszono Rokiem Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego

Data: 2024-07-27 08:09:02 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Właśnie ogłoszeni zostali patroni 2025 roku. Sejm zdecydował się wybrać wybitnego pisarza nominowanego czterokrotnie do nagrody Nobla oraz poetę i założyciela  grupy literackiej „Skamander”.

Stefan Żeromski z synem - obraz Leona Wyczółkowskiego
fot. Stefan Żeromski z synem / Leon Wyczółkowski, Public domain, via Wikimedia Commons

Sejm Rzeczpospolitej 24 lipca zaprezentował patronów 2025 roku. Nadchodzący nowy rok kalendarzowy będzie Rokiem Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego

Stefan Żeromski patronem 2025 roku – tak zdecydował Sejm

Stefan Żeromski to urodzony 14 października 1864 roku polski dramaturg, prozaik i publicysta. Zmarł on 20 listopada 1925 roku, co oznacza, że w przyszłym roku przypadnie 100 rocznica jego śmierci. Odpowiada on za takie dzieła jak: Syzyfowe praceLudzie bezdomni, czy PrzedwiośnieBył aż czterokrotnie nominowany do nagrody Nobla.  

W uchwale podkreślano, że był on twórcą wierzącym w doniosłą funkcję literatury. W jego rękach znajdowała się wiec odpowiedzialność za kształtowanie losów narodu i Ojczyzny.

Bogatej twórczości literackiej Żeromskiego towarzyszyła równie intensywna wieloletnia działalność niepodległościowa i patriotyczna oraz praca społeczna. Od 1914 roku służył w Legionach. Uczestniczył w akcji plebiscytowej na Warmii i Mazurach, był projektodawcą Akademii Literatury Polskiej, prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich i polskiego oddziału PEN Clubu, a w 1918 roku stanął na czele Rzeczypospolitej Zakopiańskiej

– można przeczytać w uchwale.

Autor Przedwiośnia nie tylko prowadził swoją pisarską aktywność, ale mocno się też skupiał na społecznej działalności, co zostało docenione i wspominane w uchwale. W podsumowaniu można przeczytać:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku pisarza, oddając mu hołd, ustanawia rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego

Posłowie doceniają  Antoniego Słonimskiego

Kolejnym ze związanych z literaturą patronów nadchodzącego 2025 roku stał się Antoni Słonimski. Był poetą, ale także dramatopisarzem, prozaikiem, felietonistą oraz tłumaczem. Tworzył również rysunki i był krytykiem literackim. Urodził się 15 listopada 1895 roku, co oznacza, że w 2025 roku przypada 130. rocznica jego urodzin. Na przestrzeni całego swojego życia wydawał liczne tomiki wierszy i inne cenione dzieła. 

W 1919 roku założył on, wraz z innymi poetami, grupę literacką „Skamander”. W uchwale czytamy, że otworzył on pierwszą w wolnej Polsce kawiarnię literacką. Współpracował z „Kurierem Polskim” i „Wiadomościami Literackimi” oraz kabaretami. Był także współzałożycielem ZAiKS-u. Dalej uchwała podkreśla:

W swojej działalności publicystycznej sprzeciwiał się zarówno postawom nacjonalistycznym, jak i komunistycznym. Walczył z przemocą polityczną i terrorem państwa oraz przybierającym na sile antysemityzmem i faszyzmem. Uważał, że “Bóg powierzył mu humor Polaków” i to to połączenie zjadliwego humoru i ciętej satyry zapewniało mu grono wiernych czytelników.

Przez jakiś czas nie można jednak było czytać dzieł Słonimskiego, przez to, że popadł w niełaskę partii. Bronił wolności słowa i walczył o swoje prawa. Dalej czytamy:

Bycie uważanym za jednego z największych autorytetów moralnych nie uchroniło jednak jego książek i felietonów przed konfiskatą czy cenzurą. Odkąd angażował się w działania opozycyjne. [...] Po tym jak w 1964 r. złożył w kancelarii premiera List 34 przeciwko cenzurze, dostał zakaz druku i wyjazdów zagranicznych. Po wydarzeniach marca 1968 r. Słonimski padł ofiarą nagonki antysemickiej zainicjowanej przez Władysława Gomułkę, a jego nazwisko kompletnie zniknęło ze środków masowego przekazu.

Podsumowanie uchwały brzmi:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając artystyczny dorobek Antoniego Słonimskiego ustanawia rok 2025 Rokiem Antoniego Słonimskiego

Źródła: PAP, www.sejm.gov.pl

Tagi: literatura, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje