15-17 września 2023: Festiwal Literacki Żar Literatury w Żorach

Data: 2023-09-07 09:52:57 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Po raz kolejny Żory staną się centrum życia literackiego w Polsce - Festiwal Literacki ŻAR LITERATURY odbędzie się w dniach 15-17 września 2023 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach im. Ottona Sterna. Wśród zaproszonych gości m.in. Beata Dżon-Ozimek, Andrzej Franaszek, Katarzyna Kubisiowska, Mira Marcinów, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Tochman.

Festiwal Literacki Żar Literatury 2023

Druga edycja Festiwalu Literackiego ŻAR LITERATURY odbędzie się w dniach 15-17 września 2023 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. Głównym tematem dyskusji, debat
i spotkań autorskich będą BIOGRAFIE, a wśród gości znajdą się wybitne osobowości polskiej literatury współczesnej.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy spotkać się w  Żorach na tym wspaniałym wydarzeniu i rozmawiać o literaturze. Wierzymy bowiem, że literatura ma w sobie tajemniczy żar, który potrafi rozpalać, budzić emocje, zaangażowanie, namiętności i pragnienia. Podczas trwającego trzy dni wydarzenia chcemy dotrzeć do jak najszerszej publiczności. Zagwarantuje to atrakcyjność proponowanych spotkań, uznani twórcy, ważny społecznie temat i możliwość wymiany poglądów w przyjaznej przestrzeni. – mówi Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Biblioteki w Żorach.

Festiwal Literacki Żar Literatury 2023. Biografie. Razem i osobno

W tym roku hasło festiwalu brzmi BIOGRAFIE. RAZEM I OSOBNO. – Biografie zawsze cieszyły się popularnością wśród czytelników, ale w ostatnich latach powróciły ze zdwojoną siłą. Nie chodzi jednak tylko o klasyczne opowieści o życiu słynnych postaci, lecz o szerokie rozumienie tej kategorii. Dlatego z gościniami i gośćmi festiwalu będziemy rozmawiać o biografiach miejsc i wspólnot, wybitne twórczynie i twórców biografii zapytamy o ich metody pracy, zastanowimy się też, w jakiej relacji pozostają do siebie życie i literatura w pisarstwie o charakterze autobiograficznym. Ta kwestia jest od jakiegoś czasu bardzo intensywnie obecna w dyskusjach krytycznych, zwłaszcza wokół rodzimej prozy  – mówi Artur Madaliński, literaturoznawca i krytyk literacki, twórca koncepcji programowej festiwalu.

Festiwal Literacki Żar Literatury 2023. Goście

Znakomitymi gośćmi tegorocznego festiwalu w Żorach będą: Anna Arno / Monika Drzazgowska / Beata Dżon-Ozimek / Andrzej Franaszek / Magdalena Grochowska / Urszula Honek / Maciej Jakubowiak / Eliza Kącka / Magdalena Kicińska / Michał Kuźmiński / Katarzyna Kubisiowska / Artur Madaliński / Mikołaj Marcela / Mira Marcinów / Marek Mikołajec / Michał Olszewski / Joanna Ostrowska / Grzegorz Piątek / Kacper Pobłocki / Wacław Radziwinowicz / Michał Rauszer / Zbigniew Rokita / Remigiusz Ryziński / Joanna Soćko / Michał Sowiński / Katarzyna Surmiak-Domańska / Ishbel Szatrawska / Wojciech Szot / Karolina Szymaniak / Piotr Śliwiński / Wojciech Tochman.

Spotkaniom autorskim i dyskusjom towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń – warsztaty Oswajanie literatury dla licealistów, seminarium dla nauczycieli, wystawy oraz gry i zabawy wokół książek  dla najmłodszych. 

Festiwal Literacki Żar Literatury 2023. Program

 

Pełny program, listę i opis gości i wiele innych informacji można znaleźć również na stronie www.zarliteratury.pl.

Organizatorem Festiwalu „Żar Literatury” jest Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach im. Ottona Sterna.

Festiwal pod patronatem Prezydenta Miasta Żory realizowany jest z budżetu Miasta Żory.

Partnerem edycji 2023 jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Biblioteka w Żorach to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. Swój podstawowy obowiązek gromadzenia i upowszechniania zbiorów znakomicie łączymy z ideą uczenia się przez całe życie. Poprzez oferowane formy aktywizacji nasi użytkownicy uczestniczą w procesie indywidualnego rozwoju i samorealizacji. Obszarem działania obejmujemy dzieci, młodzież, dorosłych pracujących i niepracujących oraz seniorów, proponując im zróżnicowaną ofertę działań kulturalnych, edukacyjnych i wychowawczych. Promujemy czytelnictwo, organizujemy spotkania z ludźmi kultury i warsztaty edukacyjne z różnych dziedzin. Przykładając dużą wagę do edukacji pozaformalnej podejmujemy działania, które mają na celu poszerzanie wiedzy, zdobywanie umiejętności, które opierają się w głównej mierze na praktyce, doświadczeniu i aktywności. Należą do nich m.in. warsztaty i panele dyskusyjne na tematy ważne społecznie (np. mniejszości narodowe, migranci, terroryzm, prawa kobiet, przemoc), które mają na celu prowadzenie pełnych szacunku rozmów, służących wzajemnemu zrozumieniu oraz poznaniu różnorodnych stanowisk.

Pomysł organizacji festiwalu zrodził się już w 2020 roku, kiedy żorska biblioteka zmieniła siedzibę i przeniosła się do zrewitalizowanego budynku dawnego młyna parowego. Z okazji otwarcia przez cały weekend odbywały się w bibliotece dyskusje, debaty oraz spotkania z ludźmi literatury. Już wówczas wiele osób, które brały udział w wydarzeniu, nazywało je festiwalem i domagało się kolejnych wydarzeń o podobnej randze.

Tagi: literatura,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje