11. Festival Ogrody Muzyczne - argentyńskie tango, pokaz filmów i opera

Data: 2011-07-18 12:35:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - 11. Festival Ogrody Muzyczne - argentyńskie tango, pokaz filmów i opera

18–24.07.2011: koncert Silvany Delugi, Isabel Karajan w „Historii żołnierza”, Mikhail Baryshnikov w choreografii Matsa Eka… to tylko część programu 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne.

Początek tygodnia to kameralny koncert z tangiem argentyńskim w roli głównej. 18 lipca gościem Ogrodów Muzycznych będzie Silvana Deluigi – wokalistka, uznawana za jedną z najwybitniejszych interpretatorek tang  argentyńskich, która wraz z Juanem  José Mosalinim (bandoneon) i Olivierem Sensem (kontrabas) zaprezentuje program „Tangos”

19 i 20 lipca na Festiwalu zaprezentowane będą filmy o wybitnych Polakach. 19 lipca wyświetlone zostaną 2 dokumenty o wielkich Polkach, laureatkach nagrody Nobla. Pierwszy pt. Spotkanie z Marią w reż. Ewy Cendrowskiej to biograficzny materiał o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, drugi pt. Chwilami życie bywa znośne w reż. Katarzyny Kolendy-Zaleskiej to wspólna podróż reżyserki z poetką i niezwykłym człowiekiem – Wisławą Szymborską. Poetka słynie z tego, że bardzo chroni swoją prywatność, unika wywiadów i  wystąpień publicznych. To, że wyraziła zgodę na realizację dokumentu i wzięła w nim udział, stanowi o wyjątkowości tego filmu.

Gościem wieczoru będzie Stanisław Galant: wydawca książki „Autobiografia Marii Skłodowskiej-Curie. Wspomnienia o P. Curie” Dom  Promocyjno-Wydawniczy Gal

21 lipca wyświetlany będzie dokument biograficzny o Andrzeju Panufniku – wybitnym polskim kompozytorze. Film zatytułowany „Tata zza żelaznej kurtyny” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego to prezentacja życia kompozytora, którą opowiada jego syn – Jem (Jeremy Panufnik). Dokument  uhonorowano dwiema nagrodami w 2010 roku: „Nos Chopina” na warszawskim Festiwalu Filmowym Planete Doc Review i nagrodą główną „Wydarzenie Nurtu” na kieleckim Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych „Nurt”.

Gościem wieczoru będzie Stefan Sutkowski: Dyrektor Naczelny i Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej.

22 lipca widzowie Festiwalu obejrzą operę Mieczysława Weinberga „Pasażerka” w reż. Davida Pountney’a. Libretto do opery autorstwa Aleksandra Miedwiediewa powstało na podstawie książki Zofii Posmysz „Pasażerka”. Autorka będzie gościem wieczoru. 


Opera „Pasażerka” powstała w 1968 roku i przedstawia zagładę w Auschwitz. Niestety za życia kompozytora nie doszło do premierowego wykonania opery,  gdyż została uznawana przez władze  sowieckie za dzieło podejrzane ideologicznie. Realizacja prezentowana na Festiwalu Ogrody Muzyczne to nagranie z prapremierowego wykonania opery w 2010 roku na  Festiwalu w Bregencji. 

23 lipca publiczność festiwalowa spotka się z Isabel Karajan – aktorką, córką wybitnego dyrygenta Herberta von Karajana, która razem z Zespołem Kameralnym pod batutą Wojciecha Michniewskiego wystąpi w „Historii żołnierza” Igora Strawińskiego. To dzieło niezwykłe, które łączy w sobie muzykę i teatr. Opowiada baśniową historię żołnierza, który ulega podszeptom diabła i w zamian za bogactwo zamienia swe skrzypce w giełdową księgę. Muzycznie utwór jest bogaty w różnorodność, słychać w nim typowe rosyjskie motywy, elementy tanga, paso doble, walca wiedeńskiego i amerykańskiego ragtime’a.

24 lipca odbędzie się kolejny wieczór  baletowy, w trakcie którego wyświetlone zostaną dwa spektakle. Pierwszy to „Miejsce” z choreografią Matsa Eka, w wykonaniu najwybitniejszych tancerzy naszych czasów: Mikhaila Baryshnikova i Any Laguny. Film otrzymał nagrodę na Prix Italia Festiwal w 2010 roku.


Drugi spektakl to „Sąsiad”, film do muzyki Leoša Janačka w reż. Jo Strømgrena, Line’a Tørmoena, Dimitria Jourde’a. Spektakl zdobył nagrodę Grand Prix Golden Rose Festival w 2010 roku.
 
Gościem wieczoru będzie Karol Urbański: tancerz, choreograf.

Źródło: informacja nadesłana

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje