10 rad wielkich pisarzy dla debiutantów

Data: 2012-06-05 18:33:33 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 10 rad wielkich pisarzy dla debiutantów

Autor bloga colinfalconer.wordpress.com, popularny pisarz tworzący powieści historyczne, zebrał fragmenty wypowiedzi i cytaty z książek wielkich pisarzy, które mogłyby okazać się dla piszących doskonałą wskazówką dotyczącą ich przyszłej kariery. Publikujemy część z nich ze specjalnym komentarzem. 

 

1. Zawodowy pisarz to amator, który nie rezygnuje - Richard Bach. 

Napisanie książki nie jest proste. Osiągnięcie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy znaków teksu - w dodatku tekstu dobrego - to setki godzin ciężkiej pracy. Godzin zabranych rodzinie, znajomym, przyjaciołom, godzin, których nie będziesz mógł poświęcić na zabawę. Jeszcze trudniejsze jest wydanie książki. Przygotuj się na setki maili i listów słanych do wydawnictw oraz na dziesiątki odpowiedzi odmownych lub tygodnie braku odpowiedzi. Bądź cierpliwy i systematyczny. Nie rezygnuj. Od zostania profesjonalnym pisarzem dzieli Cię tylko sporo, sporo pracy i cierpliwości. 

 

2. Nie mów, że księżyc świeci. Pokaż mi odbicie światła w rozbitym szkle - Antoni Czechow.

Chociaż Czechow pisał dla pieniędzy, pamiętał, jak ważna w literaturze jest odrobina poezji i stała praca nad własnym stylem. Warto, byśmy i my o tym pamiętali - niezależnie od tego, czy piszemy króciutkie opowiadanie, czy wielotomowy cykl powieści. 

 

3. Staraj się wywalić fragmenty, które ludzie pominą w czasie lektury - Elmore Leonard. 

Leonard zaczął pisać westerny ponad pięćdziesiąt lat temu i do dziś jest jednym z najpopularniejszych autorów powieści kryminalnej, nazywany Dickensem z Detroit. W "10 zasadach dotyczących pisania" wskazuje ponadto: "Jeśli zorientuję się, że coś brzmi jak literatura, piszę to na nowo". 

 

4. Uwielbiam być pisarzem. Nie znoszę papierkowej roboty - Peter de Vries. 

Praca pisarza to nie tylko splendory, nagrody i festiwale literackie. To także wiele ciężkiej, solidnej roboty, ciągłego poprawiania własnych tekstów, rozliczeń etc. De Vries wskazuje również na mniej przyjemne strony pracy pisarza, by kandydaci do literackiego parnasu byli na nie przygotowani.

 

5. Dramat, w przeciwieństwie do opowiadania całego życia człowieka, oznacza umieszczenie go w takiej sytuacji, w której momentalnie dowiemy się o nim wszystkiego - Lew Tołstoj. 

Nawet, jeśli piszemy epopeję na miarę Wojny i pokoju, musimy pamiętać o tym, by niepotrzebnie nie rozwlekać narracji, by umiejętnie podtrzymywać napięcie, by zamiast opisywania zawiłości psychiki poszczególnych bohaterów, postawić ich w takich sytuacjach, dzięki którym momentalnie czytelnik zrozumie, kim oni są i jacy są. 

 

6. Odkrycie, że nie ma talentu do pisania, zajęło mi piętnaście lat, ale nie mogłem już wówczas poddać się, bo byłem zbyt sławny - Robert Benchley. 

Być może zdarzy się tak, że tekst, którego nie znosicie, odniesie wielki sukces finansowy? Być może podpiszecie obiecującą umowę na kolejną książkę, której realizacja okaże się później potwornie ciężką pracą i po której będziecie czuli się niezbyt zadowoleni z tego, co napisaliście? Być może redaktorzy podczas pracy nad książką przerobią ją w taki sposób, że nie poznacie swojego dzieła. Nie martwcie się. To także pewne strony pracy pisarza. 

 

7. Coś, co się łatwo czyta, bardzo trudno napisać - Nathaniel Hawthorne. 

Niestety, zdarza się również, że praca nad trudną książką także bywa lektura. Podczas pracy nad Ulissesem zapytał kiedyś przyjaciel Joyce'a:

- Ile słów dzisiaj napisałeś? 

- Siedem - odrzekł pisarz. 

- Ale to nie jest zły wynik?

- Nie. Rzecz w tym, że nie wiem, w jakiej kolejności powinny być ustawione. 

 

8. Nie czekaj na inspirację. Pisz pomimo niej - Jack London
Ale też pamiętaj, że autor Białego kła podobno ukradł kiedyś cały rozdział innemu pisarzowi. Jeśli kusi Cię, by to zrobić - poczekaj nieco dłużej. 
 
 
9. Nie jestem dobrym pisarzem, jestem doskonały w przepisywaniu - James Michener. 
 
Michener podobno wielokrotnie wracał do pisania swoich powieści od nowa. Jeśli po zakończeniu pisania odkryjesz, że coś poszło nie tak, że coś nie działa - zabierz się ponownie do pracy. Ale pamiętaj - wcześniej spróbuj dowiedzieć się, co dokładnie jest nie w porządku. Inaczej możesz być pewnym, że swoją książkę zaczniesz pisać po raz trzeci. 
 
 
10. Zawsze uważnie czytaj to, co napisałeś. 

To już podobno powszechnie znana rada, o której Colin Falconer jedynie przypomina swoim czytelnikom. By sprawdzić, jak autorowi bestsellerowych powieści historycznych wychodzi stosowanie się do opisanych zasad, wystarczy napisać do niego pod adres: colin_falconer_author(x)hotmail.com (umieszczone w nawiasie "x" należy zastąpić znakiem @) - wówczas będzie można otrzymać kopię powieści Corrigan's Run w pliku epub lub pdf. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje