Drugi w kolejności z pięciotomowej serii, przygotowywanej przez Muzeum Pamięci Sybiru zorganizowane w Białymstoku, poświęcony jest wschodnim ziemiom II Rzeczypospolitej. Autor, uznany badacz kresowych dziejów, podchodzi do skomplikowanej materii, jaką było życie tamtejszej społeczności, z naukową precyzją, używając przy tym klarownego, a zarazem obrazowego języka. Opisuje pokrótce wojnę polsko-bolszewicką, powstawanie administracji, stosunki narodowościowe i religijne, politykę władz, gospodarkę, oświatę i kulturę. Traktuje Kresy bez zbędnej mitologizacji, ale też i bez nadmiernego krytycyzmu. „Rozbraja” stereotypy, docieka przyczyn konfliktów między poszczególnymi społecznościami, nie unika opisu ani ocen spraw trudnych i kontrowersyjnych. Namawia, by: „spojrzeć na dawne ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej przede wszystkim jako na obszar, gdzie krzyżowały się i nakładały różne uwarunkowania polityczne i społeczne, gdzie mieszały się wpływy kulturowe i gospodarcze”.
Bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami książka to kompendium wiedzy o życiu tych ziem w dwudziestoleciu międzywojennym.
Wydawnictwo: Muzeum Pamięci Sybiru
Data wydania: 2021-02-19
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 160
Język oryginału: polski
Problem bezpieczeństwa wewnętrznego należał do najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych spraw państwa na ziemiach północno-wschodnich II Rzeczypospolitej...
Chcę przeczytać,