Juan Luis Arsuaga zabierze cię w porywającą podróż po ścieżkach ewolucji w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: dlaczego człowiek pojawił się na Ziemi? Razem z nim będziesz mógł zastanowić się, czy nasze miejsce mogły zająć jakieś inne inteligentne istoty. Czy altruizm to naturalny instynkt, czy jest nim raczej agresja i walka o przetrwanie?
Arsuaga w ciągu trwającej 15 dni podróży, rozdział po rozdziale, pokazuje świat, jakiego dotąd nie znaliśmy. Opowiada, jak to się dzieje, że jedne organizmy pojawiają się na Ziemi, a inne znikają. Wyjaśnia, jak te mechanizmy działają w królestwach roślin i zwierząt. Zdradza, co było potrzebne, by wykształciła się kreatywność i inteligencja. Wreszcie zastanawia się, czy historia ewolucji dobiegła już końca, czy człowiek, jakiego znamy, to dopiero początek nowego jej rozdziału.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-05-06
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 600
Książka ,,Życie” jest idealnym przykładem jak należy pisać książki popularnonaukowe. Wielu autorów zapomina dziś, że najważniejsze jest przekazanie rzetelnej wiedzy, a Arsuaga stawia to na pierwszym miejscu. Autor dokonał wnikliwej syntezy historii powstania życia i gatunku ludzkiego na podstawie wiedzy z wielu dziedzin nauki w tym biologii, socjologii, paleontologii, historii i gatunku ludzkiego. Podobało mi się, że hiszpański paleontolog niezależnie od własnych poglądów zachowuje obiektywizm naukowy i przeciwstawia ze sobą stanowisko różnych naukowców i filozofów i to czytelnik decyduje, która opcja wyda mu się najbardziej właściwa. Jego „eksperymenty myślowe” dają wiele do myślenia, otwierają oczy na wiele spraw i przede wszystkim są przeciekawe i zrozumiałe dla każdego. Świetna książka, polecam.
Przeczytane:2020-05-25, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka biologa i paleontologa, który czterdzieści lat swojego życia poświęcił badaniu ewolucji i historii życia na Ziemi i o tym właśnie jest jego książka. Znajdziemy w niej znacznie więcej niż same suche fakty o poszczególnych etapach ewolucji na przestrzeni czterech miliardów lat. To co zaskoczyło mnie najbardziej to lekkość z jaką autor wprowadza nas do skomplikowanego, pełnego niuansów, dyskusji, zaprzeczeń i poszukiwania prawdy świata naukowców. Przywołuje tu niezliczoną ilość nazwisk, którzy reprezentują najróżniejsze dziedziny i stanowiska w dyskusjach o strukturze powietrza u progu powstania Ziemi, o DNA, o klonowaniu, o dinozaurach, o strukturze atmosfery i wielu, wielu innych, o których wciąż jest wiele otwartych pytań. Idealna zarówno dla ludzi, którzy orientują się w temacie i chcą dokonać analizy porównawczej wielu teoretyków i naukowców, ale też tych, którzy o ewolucji wiedzą niewiele - ,,Życie” bęzie dla nich idealnym pasem startowym dalszego eksplorowania tajemnic naszego świata. Świetna