Krótka historia prawie wszystkiego

Ocena: 5.5 (4 głosów)

ŻYCIE, WSZECHŚWIAT I CAŁA RESZTA

Wyzwanie, przed którym stanął Bill Bryson, polegało na tym, aby tematy, które zwykle u większości z nas wywołują śmiertelną nudę, jak geologia, chemia lub fizyka cząstek, uczynić przystępnymi dla tych, którzy nigdy nie sądzili, że nauki przyrodnicze mogą ich w ogóle zainteresować. Klucz, jaki znalazł autor, wydaje się genialny w swej prostocie: Bryson pisze nie o tym, CO wiemy, lecz raczej o tym, Skąd wiemy to, co wiemy. Skąd wiemy, co jest w środku Ziemi, czym jest czarna dziura lub gdzie 600 milionów lat temu były kontynenty? W jaki sposób ktokolwiek kiedykolwiek potrafił odkryć takie rzeczy?
W swoich podróżach w czasie i przestrzeni Bryson spotyka i prezentuje nam gamę niezwykłych postaci - obraca się w towarzystwie zwykłych głupców, zdumiewających ekscentryków, obsesyjnych rywali, a także pasjonatów, takich jak patologicznie nieśmiały Henry Cavendish, który ujawnił wiele zagadek i dokonał ważnych odkryć, między innymi "zważył" Ziemię, lecz nie opublikował znacznej części swojego naukowego dorobku.

Bill Bryson mówi o sobie, że nie jest entuzjastą podróżowania, ale nawet gdy siedzi bezpiecznie w gabinecie, nie potrafi opanować ciekawości wobec otaczającego go świata. Krótka historia prawie wszystkiego stanowi rezultat jego prób zrozumienia wszystkiego, co zdarzyło się od wielkiego wybuchu aż do powstania cywilizacji - jak doszliśmy stamtąd, gdzie byliśmy niczym, do tego, czym jesteśmy dzisiaj. Bill Bryson zabiera nas w fascynującą podróż, która otworzy nam oczy na świat, jakiego większość z nas nigdy nie widziała.

"Bill Bryson odniósł niezwykły sukces - udało mu się z summy wiedzy na temat wszystkiego, co wydarzyło się od wielkiego wybuchu, uczynić pasjonujący bestseller, który czyta się niczym powieść detektywistyczną".

"Observer"


"Genialna książka… Trudno sobie wyobrazić lepszy przewodnik po świecie współczesnej nauki".

"The Guardian"

"Oryginalna i błyskotliwie napisana książka. Dowiadujemy się, czym jest świat materialny - od najmniejszego kwarka po największą galaktykę - i poznajemy wszystkie poziomy pomiędzy... Klasyka nowoczesnego pisarstwa popularnonaukowego".

"The New York Times"


"Czekałem na taką książkę przez całe swoje życie… Mnóstwo przystępnie i z humorem podanych informacji, niesamowite opowieści ze świata nauki, portrety niezwykłych odkrywców i badaczy. Absolutnie fascynująca lektura!".

Christopher Matthew, "Daily Mail"


Bill Bryson jest bardzo popularnym autorem książek o charakterze socjologiczno-podróżniczym. Do klasyki tego gatunku zaliczają się , , The Lost Continent, Neither Here Nor There, A Walk in the Woods oraz Down Under. Wpływy ze sprzedaży jego ostatniego bestsellera, African Diary, idą na konto organizacji humanitarnej CARE International. Bryson jest także autorem dwóch książek o języku angielskim: Mother Tongue oraz Made in America. W 2005 roku Bill Bryson za Krótką historię prawie wszystkiego otrzymał prestiżową Nagrodę Kartezjusza, przyznawaną przez Unię Europejską dla zespołów naukowych, a także dla osób i organizacji zajmujących się popularyzacją nauki.

Informacje dodatkowe o Krótka historia prawie wszystkiego:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2016-08-22
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788365521279
Liczba stron: 604

więcej

Kup książkę Krótka historia prawie wszystkiego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Krótka historia prawie wszystkiego - opinie o książce

Pierwsze pół książki mnie zachwyciło, drugie pół książki również było świetne, a powodem tego rozgraniczenia jest tylko i wyłącznie fakt, że każdy kto w pewien sposób zajmuje się nauką, ma dziedziny mniej i bardziej ulubione. 'Krótka historia prawie wszystkiego' jest o nauce, jednak nie tak jak w szkole czy na studiach, ale takiej po ludzku, pokazując też że Ci co się nią zajmują, też byli i są ludźmi (polecam też książkę Richarda Feynmana, jeśli ktoś nie wierzy że fizyk to też człowiek). Bardziej przemówiła do mnie pierwsza połowa książki, ponieważ zajmuję się chemią, i znałam znaczną większość opisanych 'bohaterów' z równań czy praw, których się uczyłam i używałam przez parę lat. Na przykład, Maxa Plancka znam z termodynamiki, z mechaniki kwantowej, i z chemii ogólnej, jednak nie miałam pojęcia że był tak ciekawym człowiekiem, no i znał innych ciekawych ludzi o których też już słyszałam. Druga część po prostu opisywała mniej lubiane przeze mnie dziedziny nauki, co w żadnym wypadku nie zmieniło faktu że książka jest niezwykle ciekawa i po prostu dobrze się ją czyta. Dodam też, że bardzo cieszy mnie fakt powstawania coraz większej ilości książek, filmów i filmików, mówiących o szeroko pojętej 'nauce' w bardzo prosty sposób, bo tak naprawdę nawet osoba która operuje terminologią naukową i wzorami, lepiej zrozumie temat, jeśli się go przedstawi w inny sposób. I to własnie zrobił Bill Bryson - umożliwił usystematyzowanie mojej dotychczasowej wiedzy w jakichś ramach czasowych, oraz, co ważniejsze, napisał tę książkę nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla osób które z chemią czy fizyką miały niewiele wspólnego.
Link do opinii
Bardzo chętnie przeczytam ta książkę przy najbliższej okazji
Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2022-07-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2016-11-19, Przeczytałam, czytam w 2016 r.,
Avatar użytkownika - Pegi
Pegi
Przeczytane:2015-10-01, Przeczytałam, Przeczytane w 2015,
Inne książki autora
Down Under
Bill Bryson0
Okładka ksiązki - Down Under

Bill Bryson at large down under!...

Herbatka o piątej!
Bill Bryson0
Okładka ksiązki - Herbatka o piątej!

Wyprawy Billa Brysona to najlepsza rozrywka pod słońcem. Najnowszym reportażem autor broni tytuł mistrza literatury podróżniczej... i króla ciętego dowcipu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy