Wraz z sympatyczną rodziną żubrów poznajemy polskie parki narodowe. Polinka ma zły humor, bo podczas wspinaczki skalistymi ścieżkami w Ojcowskim Parku Narodowym przestraszyła się pomrowa błękitnego. Niedługo później niewinna ćma kolejny raz tak wystraszy żubrzyczkę, że ta skryje się w tajemniczej jaskini. Na pomoc siostrze ruszy Pompik, przekonany, że żubry nie muszą bać się niczego. Jednak w ciemnej jaskini i jego odwaga zostanie wystawiona na próbę.
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2019-09-30
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 24
Druga odsłona niesamowitych przygód Dobrzyka, bohaterskiej ryjówki, którą świat poznał w tomie „Ryjówka przeznaczenia”! Ryjówki to niewielkie...
W głębi prastarej puszczy bartnik Ignat dogląda zamieszkujących barcie pszczół, tak jak robili to jego pradziadowie. Choć Ignat żyje w świecie poza czasem...
Przeczytane:2021-06-06,
Najlepszym recenzentem książek dla dzieci są same dzieci. Jeżeli dana książeczka się im spodoba, sięgają po nią ponownie. Do takich można z całą pewnością zaliczyć serię Tomasza Samojlika "Żubr Pompik" i "Żubr Pompik - Wyprawy".
Pompik i jego żubrza rodzina - mama Porada, tata Pomruk i mała siostra Polinka, zamieszkują puszczę w Białowieży. Na co dzień przeżywają liczne przygody, poznając las i jego mieszkańców.
W cyklu "Wyprawy" wyruszają w podróż, podczas której zwiedzają poszczególne polskie parki narodowe oraz rezerwaty. Każda część zawiera ciekawostki, dotyczące danego parku, występującej tam szacie roślinnej, wodach i zwierzętach. Dodatkowo środek książeczki wzbogacony jest mapką, wskazującą trasę wędrówek żubrów do poszczególnych miejsc. Każda wyprawa to nowa przygoda i nowe znajomości, a dla dziecka także nowa wiedza o przyrodzie.
Seria składa się z krótkich opowiadań o charakterze edukacyjnym.
Jaskinia Nietoperza to czternasty z dwudziestu trzech tomów cyklu. Autor zabiera nas do Ojcowskiego Parku Narodowego, którego symbolem jest nietoperz.
Siostra Pompika, Polinka, ma zły humor. Podczas wspinaczki po skałach przestraszyła się pomrowa błękitnego. Na drodze zwierzętom staną także pająki, chrząszcze i ćmy. Polinka skryje się w napotkanej jaskini. Tam dojdzie do spotkania z nietoperzami. Co z niego wyniknie? Na próbę zostanie wystawiona nie tylko odwaga Pompika, ale też jego taty Pomruka, który odczuje niepokój na widok swojego cienia, odbitego na skalnej ścianie.
Poznamy takie formacje skalne, jak Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, czy Rękawica. Mały czytelnik dowie się co to jest echolokacja i czym żywią się nietoperze.
Pomysł autora, który jest biologiem i popularyzatorem wiedzy o przyrodzie, na wędrówki po polskich parkach narodowych jest bardzo ciekawy. Autor pisze o naturze interesująco i z pasją. Poznajemy bogactwo i piękno polskiej przyrody niejako przy okazji, przeżywając z bohaterami ich przygody.
Zachęcam do lektury nie tylko tej części, ale także pozostałych z cyklu.