Żony polarników. Siedem niezwykłych historii

Ocena: 5 (1 głosów)
Josephine Peary, Eva Nansen, Eleanor Anne Franklin, wreszcie Marie Herbert… Kari Herbert w swojej najnowszej książce na pierwszy plan wysuwa nie słynnych polarników, lecz… ich kobiety. Zazwyczaj pozostające w cieniu, w książce Herbert ukazane są nie tylko jako wierne i oddane towarzyszki życia swych mężów, z utęsknieniem czekające na ich powrót do domu, lecz również jako kronikarki, powiernice, pielęgniarki, a nawet, nierzadko, członkinie ich ekspedycji bądź też kierowniczki misji ratunkowych.

Żony polarników to historia siedmiu niesamowitych kobiet. Skazane na samotne życie, często nawet przez kilka lat z rzędu, potrafiły znaleźć w sobie siłę, by przezwyciężyć tęsknotę i oddać się swoim pasjom (gdy Kathleen poznała przyszłego męża Roberta Falcona Scotta, była już uznaną rzeźbiarką, a nim mezzosopranistka Eva Sars wyszła za Fridtjöfa Nansena, już słynęła z udanych wykonań pieśni Schumanna). Jednakże nie zaniedbywały przy tym swych mężczyzn, wspieranie ich w dążeniu do celu uważały bowiem za swój obowiązek.

„Dla odkrywcy wytrwała żona była tak samo ważna jak każdy inny członek ekspedycji, jeśli nie bardziej. Powinna oczywiście podzielać jego pasje, być wyrozumiała, inteligentna i godna zaufania; sukces albo porażka wyprawy często zależały od jej umiejętności przewidywania i wsparcia”.

Książka Herbert skonstruowana jako zbiór epizodów, wspomnień i listów przybliża czytelnikom życie tych niezwykłych par i rzuca nowe światło na ich relacje i na rolę kobiet-żon polarników. Polarnicy często traktowali swe żony jak wyrocznie i uzależniali od nich powodzenie swych wypraw.

„…zarówno moja matka, jak i inne żony polarników, były dla swoich mężów niczym latarnie morskie. Nawet tysiące kilometrów od domu zdawali się słyszeć ich głosy, przebijające się przez polarne burze, zachęcające, by szli do przodu, dodające im sił w walce z naturą, nawet wtedy, gdy nadzieja na powrót była nikła. Mam nadzieję, że moja opowieść pozwoli wyjść tym nadzwyczajnym kobietom z cienia ich mężów, bohaterskich odkrywców, po to, by mogły opowiedzieć własne historie”.

Informacje dodatkowe o Żony polarników. Siedem niezwykłych historii:

Wydawnictwo: Carta blanca
Data wydania: 2011-10-25
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7705-133-7
Liczba stron: 360

więcej

Kup książkę Żony polarników. Siedem niezwykłych historii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Żony polarników. Siedem niezwykłych historii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 20 książek w 2017 r.,
Książka stanowi zbiór interesująco opowiedzianych historii siedmiu kobiet, czy raczej siedmiu związków polarników ze "zwyczajnymi" kobietami. Cudzysłów jest w tym zdaniu niezbędny - kobiety wiążące się z polarnikami muszą być bowiem niezwykle silne i odporne na przeciwności losu. Pozostawione w domach, muszą zajmować się domem, dziećmi, finansami (co w czasach pierwszych wypraw polarnych było domeną jedynie mężczyzn), a nierzadko zmuszone do organizacji wypraw ratunkowych czy poszukiwania funduszy na ekspedycje mężów. Wyjeżdżające wraz z mężami, zmuszone do wychowywania dzieci w trudnych warunkach, do zmiany wygodnego trybu życia na skrajnie odmienny, pędzony pośród śniegów i mrozów żywot w towarzystwie samych mężczyzn - członków wyprawy - bądź tubylczych plemion. Żony polarników to kobiety, które muszą żyć ze świadomością, że ich mężowie nigdy nie zaspokoją głodu wypraw i odkrywania, a zarazem zmuszone do godzenia się z ciągłą trwogą o ich życie i bezpieczeństwo. Powieść Kari Herbert, córki polarnika, opisuje życie siedmiu małżeństw ukazując ich dwojaką naturę: tę "polarniczą", wypełnioną tęsknotą i oczekiwaniem, i tę "codzienną", pełną prozaicznych spraw zaprzątających głowy każdej rodziny. Warta poznania!
Link do opinii
Inne książki autora
Córka polarnika
Kari Herbert 0
Okładka ksiązki - Córka polarnika

Fascynująca i poruszająca historia błyskotliwie opisująca jedno z najniezwyklejszych miejsc na ziemi - Arktykę. Kari Herbert miała zaledwie dziesięć miesięcy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy