Żony dżihadystów

Czy możesz sobie wyobrazić, że człowiek, z którym tworzysz rodzinę, masz dzieci i zasypiasz obok w poczuciu miłości i bezpieczeństwa, zabija niewinnych ludzi?

Izzana, Diane, Sumja to tylko imiona trzech kobiet, ale w rzeczywistości jest więcej takich jak one. Dziewczyn, które z wielu powodów postanowiły spędzić życie u boku dżihadystów. Ludzi, którzy w imię bezwzględnej religii starali się zaprowadzić swój własny brutalny porządek, którego żniwo jest nam wszystkim znane. Ukryte pod nikabem postanawiają opowiedzieć o tym, jak to jest być posądzoną o dokonanie aktu terroryzmu, przetrzymywaną i wielokrotnie przesłuchiwaną? Czy owe kobiety były winne, a może wcale nie zdawały sobie sprawy z okrutnego oblicza swych ukochanych?

"Żony dżihadystów" to książka, która wywołała wiele spekulacji i stała się owocem dochodzeń po straszliwej zbrodni dokonanej w francuskiej redakcji "Charlie Hebdo". Jednak wszyscy jesteśmy świadomi, że do takich masakr dochodzi, co jakiś czas, że wśród nas żyją ludzie, którzy oprócz tego, że na co dzień są mężami, ojcami, braćmi noszą krew na rękach. Czy kobiety, które żyły u ich boku mogą stać się jedynym źródłem, by zrozumieć czyny dżihadystów, o ile w ogóle można to zrozumieć? Ich historie są różne, jedne z nich przybyły do Europy jako emigrantki, inne pochodziły nawet z francuskiej arystokracji, wszystkie łączy jeden fakt, ukryte pod nikabem przebywały w obecności mężczyzn, którzy odebrali życia wielu ludziom. Jedni uznają je za wspólniczki, inni stwierdzą, że są niewinne.

Matthieu Suc w pracy zajmuje się aktami terroryzmu i przestępczością. W 2015 roku pisał na łamach "Le Monde" o zbrodni dżihadystów w "Charlie Hebdo", podczas kt

Informacje dodatkowe o Żony dżihadystów:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-8031-686-7
Tytuł oryginału: Femmes de djihadistes
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

Kup książkę Żony dżihadystów

Żony dżihadystów - opinie o książce

Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2018-11-24, Ocena: 3, Przeczytałam, wyzwanie 70 książek 2018,

Książka przybliża tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce we Francji, gdy terroryści zatakowali redakcję Charlie Hebdo, a zaraz potem policjantów oraz żydowski market. Żony terrorystów zawsze były uważane przez policję oraz społeczeństwo za ofiary swojej religii i własnych mężów, bo wszystkie tłumaczyły, że mężowie im o niczym nie mówią, a z innymi mężczyznami nigdy nie mogą się widywać. Ale to za ich pośrednictwem obserwowani i podsłuchiwani mężczyźni kontaktowali się z innymi terrorystami, a policja nie była w stanie nic wykryć.

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz