Kolejna fascynująca powieść Leonardo Sciasci. Autor wprowadza nas tym razem w czasy dość odległe (lata 30. XX w.) i w sposób obiektywny stara się przedstawić przyczyny zniknięcia genialnego fizyka włoskiego, Ettore Majorany, urodzonego jak i Sciascia na Sycylii.
Książka niesłychanie dramatyczna i stawiająca, mimo odległości w czasie, pytania i problemy najistotniejsze dla człowieka schyłku XX wieku.
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Pax
Data wydania: 1985 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 63
Tytuł oryginału: La scomparsa di Majorana
Język oryginału: włoski
Tłumaczenie: Kazimiera Fekacz
DATA SPRZEDAŻY 13.04.2007 Nośnik: 1CD/MP3. Czyta: Tomasz Schimschainer. Profesor Laurana, humanista, "obcy" w sycylijskim miasteczku, w środowisku...
Profesor Laurana, humanista, "obcy" w sycylijskim miasteczku, w środowisku skorumpowanych notabli, politycznych graczy, cynicznego kleru - angażuje...
Przeczytane:2024-05-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Kiepsko przedstawiona biografia Ettore Majorany, genialnego fizyka, który w 1938r. po prostu zniknął.
I ja lubię czytać biografie, które są chronologiczne, a tutaj zaczynamy zaginięciem, potem karierą na uniwersytecie, potem znów zaginięciem, podróżą do Bolonii i - nie spodziewacie się - zaginieniem. Historycznie misz-masz.
Nawiązania do postaci z tamtego okresu i wydarzeń raz mają przypisy raz nie, przez co nie wiem co to za jeden ten Moscard, póki sobie nie wygoogluję. Owszem, sprawdziłam, ale jak on się łączy z Majoraną? Nie wiem, po prostu go wspomnieli.
Czyta się ciężko, mimo krótkich rozdziałów i małej objętości książki - właściwie książeczki. NIe wiem, czy warto na nią wydawać hajs - chyba więcej informacji i w przyjemniejszej formie można znaleźć w artykułach czy filmikach na yt.