Zniknięcia Esme Lennox

Intrygujący portret dwóch kobiet, których życie zbiega się nagle, by mogło dojść do rozwiązania zagadki tragedii sprzed sześćdziesięciu lat.Jedna z nich staje się detektywem tropiącym przeszłość, w której kryje się gwałt, wykradzione dziecko i rodzina zatrzaskująca drzwi przed córką. Druga –wymazana z rodzinnej historii – czeka na dzień, w którym będzie mogła dowieść, że niczego nie zapomniała i nigdy nie wybaczyła doznanych krzywd.Maggie O’Farrell (ur. 1972) jest dzien

Informacje dodatkowe o Zniknięcia Esme Lennox:

Zniknięcia Esme Lennox - opinie o książce

Avatar użytkownika - Pinkberry
Pinkberry
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2013,
Iris jest przekonana, że została sama z rodziny do czasu, kiedy otrzymuje dziwny list. Dotyczy on kobiety, o której nigdy nie słyszała, siostry jej babki, która całe życie twierdziła, że jest jedynaczką. Nagle okazuje się, że jest ktoś jeszcze, w upadającym szpitalu psychiatrycznym, kim pilnie trzeba się zająć. Niechętna do przeorganizowania swojego życia powoli otwiera się na obcą i zaczyna interesować tym, jak możliwe jest zamknięcie kogoś na 60 lat tak, żeby nie pozostał po nim żaden ślad w historii rodzinnej. Książka O'Farrel jest ciekawa i dobrze napisana, temat wzbudza silne uczucia u czytelnika - dowiadujemy się nie tylko o tragedii zmyślonej rodziny, ale też o zupełnie realnym prawodawstwie, które unieszczęśliwiło wiele kobiet, których chciano się pozbyć. Nie wgłębia się jednak w temat tak, jak można by to zrobić, woli pozostać literaturą piękną, skoncentrowaną na narracji i przeżyciach osobistych niż rozliczyć się z historią psychiatrii. To dobra i liryczna pozycja, dotykająca poważnego tematu w sposób zachęcający do jego pogłębienia, ale nie przytłaczający głównego wątku, jakim są rodzinne relacje bohaterek.
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka