Zmrożone brzoskwinie

Elsa, dziewięcioletnia dziewczynka, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Jej dwaj bracia składają przysięgę, że nigdy nie zapomną siostrzyczki. Swoim córkom nadają imię Elsa. Dziewczyny, choć podobne fizyczne, wiodą zupełnie inne życie. Jedna Elsa jest spokojna, zrównoważona, pilna. Druga nie może znaleźć sobie miejsca w życiu. Zostaje wciągnięta do sekty. Po jej ucieczce celem gróźb sekty staje się z powodu powierzchowności i zbieżności nazwisk nieświadoma niczego kuzynka. Osaczona i zastraszona, postanawia wyjechać do rodziny na prowincję. Tam otaczają ją cienie przeszłości. Trzecia, doskonale przyjęta przez czytelników powieść młodej hiszpańskiej pisarki to historia kobiet, które swoim życiem płacą za milczenie mężczyzn.

Informacje dodatkowe o Zmrożone brzoskwinie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
ISBN: 83-08-03287-7

Kup książkę Zmrożone brzoskwinie

Zmrożone brzoskwinie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2020-03-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

"Zmrożone brzoskwinie" Espido Freire w tłumaczeniu Marzeny Chrobak to opowieść o życiu. Zwykłym i często trudnym życiu ludzkim. Głównym tematem są jednak 3 dziewczyny - Elsy. Każda Elsa jest inna, choć wszystkie są do siebie podobne. Mają na to wpływ na pewno geny, są bowiem ze sobą spokrewnione. Lecz nie jest to tylko ich historia. To także historia rodziny, dziadka i obu ojców. Wszyscy mają pewne sekrety, jednak czy wyjawienie ich byłoby dobrem? Na pewno coś by się zmieniło. Życie mogło potoczyć się całkiem inaczej. Jednak jest jak jest.

Plusem, a jednocześnie minusem tej powieści jest jej zwyczajność, aż do bólu. To wspaniałe, że są pisane historie proste, bardzo życiowe. Jednak nie wciągnęła mnie żadna historia. Bohaterowie są w porządku, można ich lubić i im kibicować, jednak po chwili już nie jestem w stanie podać ich imion. Jest to historia dobra i dobrze napisana jednak nieporywająca. Mimo wszystko dobrze się ją czytało. Ani nie polecam, ani nie odradzam. Jest to dosyć krótka opowieść, więc nawet nie żal straconego czasu, ot chwila wytchnienia.

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun