José Martinez to młody meksykański historyk, który trafił do Polski na studia i który, nie tylko z powodów osobistych, nie może się od tego dziwnego kraju uwolnić. Nie może nawet wtedy, gdy przebywa poza nim. Uczy się polskości, próbuje zrozumieć nie tylko zawiłą historię tego państwa, ale również mechanizm władzy, która jeszcze trwa, ale zaczyna się już chwiać.
Mistrzowska diagnoza systemu totalitarnego w wersji polskiej. Świetnie pokazane motywacje i decyzje prowadzące do działalności podziemnej. Analiza polskiego antysemityzmu, który przewija się przez naszą historię szczególnie w jej niezwykle ważnych momentach. To niezwykła opowieść o niezwykłych ludziach w niezwykłym czasie. Lektura obowiązkowa.
Leszek Szaruga (właśc. Aleksander Wirpsza; ur. 28 lutego 1946) — polski poeta, tłumacz niemieckiej poezji, wykładowca uniwersytecki – historyk literatury, krytyk literacki. W latach 1979-1989 współpracował z sekcją polską Radia Wolna Europa. Od 1979 r. współpracował z "Kulturą". W latach 1987-1990 mieszkał w Berlinie Zachodnim, gdzie współpracował z sekcjami polskimi BBC oraz Deutsche Welle oraz czasopismami emigracyjnymi. Laureat Nagrody Kościelskich (1986) oraz nagrody literackiej "Kultury" (1999). 2 czerwca 2009 z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Autor powieści „Zdjęcie” i „Podróż mojego życia”.
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2014-06-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 208
W swej znakomitej książce poświęconej powojennej poezji polskiej pisał Edward Balcerzan: Trudno ponad wszelką wątpliwość ustalić, co po wojnie stało się...
Na książkę składają się szkice krytyczne pisane - z kilkoma wyjątkami - w okresie ostatniego dziesięciolecia, ułożone w narrację próbującą poddać analizie...
Chcę przeczytać,