Złodziejka głosu

Ocena: 6 (1 głosów)
„Złodziejka głosu” to czwarty z kolei tomik poetycki Kaliny Kowalskiej. Składa się z ponad pięćdziesięciu liryków ułożonych w trzy rozdziały: Epizody, Refreny, Cykle oraz jednego utworu tytułowego, który rozpoczyna tomik. Wiersze rozgrywają się w sferze osobistej lirycznego „ja”. Naznaczone są indywidualną poetycką dykcją, intymną i nieco introwertyczną, ale pozostawiającą czytelnikowi swobodną przestrzeń do rozważań na temat „spraw dotkniętych wierszem”.

Informacje dodatkowe o Złodziejka głosu :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2016-09-19
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7900-577-2
Liczba stron: 78

więcej

Kup książkę Złodziejka głosu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Złodziejka głosu - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2016-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Nowy, czwarty zbiór wierszy Kaliny Kowalskiej zatytułowany ,,Złodziejka głosu" jest propozycją dla tzw. czytelników wymagających, którzy w poezji nie szukają wyłącznie uniesień emocjonalnych i krasomówstwa, lecz pogłębionej refleksji i rzetelnego warsztatu literackiego. Tomik wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Rozdział pierwszy - ,,Epizody" - zawiera liczne utwory odwołujące się ,,podskórnie" do poezji samej w sobie (m. in. ,,Sedno", ,,Powiedziane", ,,Złota myśl", ,,Wiersz kicz kicz", ,,Myszeńce", ,,Karmazynowy bóg"). Towarzyszą im wiersze mówiące o trudnych relacjach, jakie zachodzą między ludźmi, zarówno w kontekście przeżyć osobistych (,,Bogi odwrotne", ,,Fatum", ,,Morza żółte, szum, kalendarze", ,,Big Bang"), jak i doświadczeń społecznych (,,Krzyk", ,,To wszystko"). W drugim rozdziale - noszącym tytuł ,,Refreny" - dominuje liryka nostalgiczna, dotykająca problemów samotności i przemijania (m. in. ,,Ciebie pełna", ,,Klangor", ,,Crusoe", ,,Słoje drzewne", ,,Tautologie", ,,Grawer"). Znajdują się tu również trzy utwory z imiennymi dedykacjami (,,Raz, dwa, trzy biała pani...", ,,Twój wiersz", ,,Tajemni") oraz wiersze zawierające odniesienia do symboliki biblijnej i religijnej (,,Sza", ,,Apokalipsa", ,,Kołysanka dla Judasza", ,,List stamtąd"). W ostatnim rozdziale Kalina Kowalska umieściła dwa odrębne cykle wierszy. Pierwszy z nich to rodzaj poetyckiego sprawozdania z osobistych spotkań i rozmów z mieszkańcami hospicjum. Poruszające wiersze, które dotykają całej gamy uczuć związanych z cierpieniem i umieraniem. Próbują oswoić pierwotny, ludzki lęk przed śmiercią i przez jej pryzmat ukazać sens życia. Na drugi cykl składa się dziesięć wierszy skierowanych ku poezji Edwarda Stachury. W formie zewnętrznej przypominają liryczną korespondencję poetki i poety. W ujęciu historycznym, rzecz jasna, fikcyjną. W ujęciu literackim - ponadczasową i poetycko frapującą.
Link do opinii
Inne książki autora
Światło
Kalina Kowalska0
Okładka ksiązki - Światło

Poezja współczesna. „Wiersze, które chodzą parami” – w jednym tomiku dwa odmienne typy poetyckiej dykcji – miniatury i korespondujące...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy