Zło

Ocena: 6 (3 głosów)

Zło

Marta Kiermasz

 

Seryjni mordercy żyją wśród nas. Mijamy ich każdego dnia.

 

Umiejętność wtapiania się w tłum, a także nieprzewidywalność są cechami, które mogą okazać się niezwykle zabójcze. By poznać człowieka, trzeba zajrzeć do jego umysłu. A to w wielu przypadkach może być przerażającym doświadczeniem. Jeffrey Dahmer mordował, torturował, a niektóre z ofiar zjadał. Zabił siedemnastu chłopców i mężczyzn. Ted Bundy był jednym z najkrwawszych seryjnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych, przyznał się do zabicia co najmniej trzydziestu młodych kobiet. Brutalnie je gwałcił i okaleczał. Ed Kemper kilku ofiarom obciął głowy, które później zgwałcił. Zabił dziesięć osób, w tym własną matkę...

 

Co sprawia, że ludzie wkraczają na ścieżkę zła i podążają nią tak daleko, że nie potrafią już z niej zawrócić?

 

Marta Kiermasz

Dziennikarka radiowa, w przeszłości związana z RMF FM i Naszym Radiem, obecnie z VOX FM. Reporterka, wydawczyni i prezenterka wiadomości, wielokrotnie relacjonująca na antenie radiowej trudne kryminalne procesy i zabójstwa. Autorka podcastu o seryjnych mordercach ZŁO. Zbrodnia Łowca Ofiara. Absolwentka stosunków międzynarodowych. Sieradzanka od lat mieszkająca w Warszawie. Zainteresowanie kryminalnymi historiami rozbudziły w niej książka i film Milczenie owiec.

 

Fragment

Choć trudno w to uwierzyć, były osoby, które spotkanie sam na sam z mordercą przeżyły. W grudniu 1977 roku przy jednym z przystanków autobusowych w Chicago zatrzymał się czarny samochód. W środku siedział mężczyzna podający się za policjanta. Uważnie obserwował mijających go młodych mężczyzn. Wtedy dostrzegł dziewiętnastoletniego Roberta Donelly'ego, który powolnym krokiem szedł chodnikiem. Krzyknął do niego, by natychmiast wsiadł do auta. Przerażony Robert pewny, że polecenia wydaje funkcjonariusz, posłusznie wsiadł do pojazdu. Gacy świecił mu nieustannie latarką prosto w oczy, by ten nie mógł dokładnie przyjrzeć się jego twarzy. Wyczuwając niepewność chłopaka, szybko zakuł go w kajdanki i zawiózł do swojego domu. Gdy Robert wlewał w gardło ostatnie krople drinka, John chwycił go i zgwałcił. Po chwilowym seksualnym zaspokojeniu zaprowadził przerażonego nastolatka do łazienki, w której czekała już wypełniona wodą wanna. Gacy zanurzył w niej głowę Roberta i trzymał przez jakiś czas, po czym wyjął i powtórzył cały proces. Robił tak do momentu, aż nastolatek stracił przytomność. Gacy szybko go ocucił, a gdy chłopak otworzył oczy, oddał na niego mocz. Na tym nie zamierzał jednak kończyć swoich tortur. Rozkazał roztrzęsionemu chłopakowi iść do sypialni, gdzie ponownie go zgwałcił, tym razem używał do tego różnych przedmiotów, które miał w swojej kolekcji. Robert błagał go o śmierć, na co Gacy odparł jedynie: ,,Zbieram się do tego". Tortury trwały kilka godzin. I choć John powiedział nastolatkowi wprost, że wkrótce zginie, ostatecznie nie odebrał mu życia. Pojechał z nim w stronę domu towarowego, w którym chłopak pracował, i tam go wypuścił. Zagroził jednak, że go odnajdzie, jeśli ten pójdzie na policję.

Informacje dodatkowe o Zło:

Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788367217705
Liczba stron: 432
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Zło

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zło - opinie o książce

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2023-04-04, Ocena: 6, Przeczytałem,

Czy zło może być wrodzone? Czy przejmujemy je wraz z genami rodziców, czy jednak budzi się one po latach pod wpływem pewnych przebytych traum z dzieciństwa? Pytań wiele, lecz odpowiedzi brakuje...
.
Jakiekolwiek historie true crime, czy reportaże biorę w ciemno. Decydując się na tę książkę, oczekiwałam po niej wiele zła, okrucieństwa i grozy i to wszystko dostałam. Zaznaczam tylko, jeśli ktoś już wcześniej siedział w sprawach true crime, to ta książka może być mu za mało odkrywcza i niewnosząca za wiele do jego życia. Nie dowie się z niej niczego więcej, niżeli wcześniej nie czytał już o tych osobach. Z pewnością jest to książka idealna dla osób początkujących zaczynających dopiero swoją przygodę z tym gatunkiem.
.
Autorka na co dzień zajmuje się historiami true crime, pasjonuje ją świat zabójstw i procesów kryminalnych. W swojej książce przedstawiła i opisała historię siedmiu najbardziej znanych i brutalnych morderców na świecie. Historia nocnego prześladowcy - Richarda Ramireza, autostradowej zabójczyni - Aileen Wuornos, klauna zabójcy - Johna Wayne'a Gacy'ego, potwora z sąsiedztwa - Teda Bundy'ego, kanibala z Milwaukee - Jeffreya Dahmera, czy bestii z Piotrkowa - Mariusza Trynkiewicza, te osoby na długo się wpiszą w karty kryminalnej historii i nie dadzą o sobie zapomnieć. Znacie któregoś z nich? Najbardziej jednak zapamiętałam postać koedukacyjnego zabójcy - Eda Kempera, jego zbrodnie były wręcz przerażające, obrzydliwe i najbardziej okrutne, o jakich słyszałam. Jego brutalność w stosunku do ofiar, a później do zwłok była nieludzka i nie do wyobrażenia, bardzo ciężko czytało mi się fragmenty zbrodni jakich dokonywał. Wręcz nie potrafię sobie wyobrazić, aby człowiek był w stanie dokonać takich czynów.
.
Bardzo podobał mi się styl pisania autorki, przez co przyjemnie się ją czytało, tekst był zrozumiały i przejrzysty. Każda historia mordercy zaczynała się od jego dzieciństwa, późniejszych jego zbrodni, a kończyła na wyroku, na jaki jego skazano. Książkę pomimo trudnej tematyki to czytało mi się bardzo dobrze, momentami chciałam więcej i żałowałam, że to już koniec historii o seryjnych i niebezpiecznych mordercach, jacy chodzili po świecie. Gorąco polecam🖤

Link do opinii
Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2023-03-02, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zacznijmy od pytania, czy człowiek rodzi się zły. Czy mordercę można po czymś rozpoznać? Czy w każdym z nas tkwi element zła? Każdy może być mordercą i psychopatą. Nikt się z tym za bardzo nie obnosi, ale może to być na przykład sąsiad, który codziennie mówi dzień dobry z największym uśmiechem na świecie. Czy ludzie są z natury źli? Czy zabójca może być po czymś zidentyfikowany? O czym on wtedy myślał? A co najważniejsze, dlaczego zabija?
Marta Kiermasz w swojej powieści „Zło” przedstawia nam kilka przypadków, które w jakiś sposób powinny odpowiedzieć na nasze pytania.

Umiejętność wtapiania się w tłum i nieprzewidywalność to cechy, które mogą być niezwykle zabójcze. Jeśli chcesz zrozumieć człowieka, musisz spojrzeć w jego serce. W wielu przypadkach może to być przerażające doświadczenie. Jeffrey Dahmer mordował, torturował i zjadał niektóre ze swoich ofiar. Zabił siedemnastu chłopców i mężczyzn. Ted Bundy, jeden z najkrwawszych seryjnych morderców w historii Ameryki, przyznał się do zabicia co najmniej 30 młodych kobiet. Brutalnie je gwałcił i okaleczał. Ed Kemper ściął głowy kilku swoim ofiarom, a następnie je zgwałcił. Zabił dziesięć osób, w tym własną matkę...

Co sprawia, że ​​ludzie błądzą, na drodze bez powrotu?

Pytanie, czy każdy z nas nosi w sobie pierwiastek zła, jest bardzo złożone i wielu naukowców, psychologów oraz filozofów zastanawiało się nad tym przez wiele lat. "Zło" to mocna, wciągająca i pełna napięcia powieść kryminalna, która skupia się na zagadkach związanych z serią brutalnych morderstw. Książka ta przyciąga czytelnika już od pierwszych stron, prowadząc go przez wiele zwrotów akcji i intrygujących detali, które pojawiają się na każdym kroku.
To, co robią ci ludzie, jest zarówno przerażające, jak i fascynujące. Chcemy wiedzieć, co dzieje się w umysłach seryjnych morderców. Jak się czuli, kiedy zgrzeszyli, czy czuli wyrzuty sumienia, czy mieli sumienie. Szokująco, duża część seryjnych morderców charakteryzuje się wyjątkowo wysokim IQ i jest w pełni poczytalna podczas popełniania przestępstw. Nawet jeśli okaleczają swoje ofiary, gwałcą je lub jedzą. Są świetnymi manipulatorami. Żyją wśród nas, absolutnie niepozorni.
W powieści "Zło" autorka nie unika trudnych tematów i pokazuje nam, że zbrodnia i przemoc nie zawsze wyłaniają się z jakiegoś konkretnego miejsca, ale są składową społeczeństwa. W trakcie lektury pojawiają się wątki związane z psychologią morderców, z którą autorka radzi sobie bardzo dobrze.
Czytelnik może poczuć się tak, jakby był w środku akcji, kiedy pojawiają się kolejne wskazówki, które prowadzą do odkrycia tożsamości mordercy. Wszystko to sprawia, że książka "Zło" jest jedną z tych, które czyta się w jeden wieczór, nie można się od niej oderwać. Autorka świetnie porusza się w trudnej tematyce seryjnych morderców, ale jednocześnie pisze w sposób przystępny i lekki, który z pewnością zainteresuje czytelnika.

Podsumowując, "Zło" to mocna i wciągająca powieść kryminalna, która idealnie sprawdzi się dla miłośników gatunku oraz ich zaskoczy. Marta Kiermasz stworzyła trzymającą w napięciu historię, pełną zaskakujących zwrotów akcji, która na długo pozostaje w pamięci czytelnika. Gorąco polecam tę książkę.

 

Link do opinii

Nie wiem jak wy, ale ja każdą historię lub reportaż true crime biorę w ciemno. Po prostu pasjonuje mnie świat zabójstw, procesów kryminalnych oraz psychika morderców. Kiedy wyłowiłam ten egzemplarz na półce w księgarni, od razu wiedziałam, że ksiażka Marty Kiermasz to jest coś co na sto procent przypadnie mi do gustu. I nie zawiodłam się. Autorka przedstawia i opisuje historię siedmiu najbardziej znanych i brutalnych morderców na świecie. Ta książka zdecydowanie kierowana jest do czytelników o mocnych nerwach , którzy nie boją się czytać krwawych opisów zbrodni czy maltretowania zwłok. Lekturę czytało mi się bardzo dobrze. Mimo, że jest napisana w formie reportażu i nie ma w niej dialogów, to język jest bardzo przystępny. Wspólnie z autorką śledzimy historię każdego z seryjnych morderców od czasów dzieciństwa,  poprzez młodość i zbrodnie, jakie popełniali aż po proces i wyrok. Co ciekawe każdy z rozdziałów  okraszony jest zdjęciami i fragmentami zeznań z procesów , przesłuchań policyjnych oraz wywiadów dla prasy. O większości z tych zbrodniarzy czytałam już wcześniej i miałam obawy, że śledząc te opowieści ponownie, zwyczajnie będą mnie one nużyć. Na szczęście tak nie było. Marta Kiermasz w swoim reportażu zawarła sporo ciekawostek i faktów które nie były mi znane ( brawo za świetny, rzetelny research) a dwie z opisywanych postaci były dla mnie zupełnie nowe. To sprawiło, że miałam naprawdę dużą przyjemność z czytania. Żałuję tylko, że autorka nie zagłębiła się mocniej w psychikę sprawców. Trochę szkoda, że nie podjęła próby zbadania podłoża ich psychopatycznych zachowań. Chętnie 

wspólnie z autorką wyruszyła bym w taką podróż po umysłach seryjnych morderców. Niestety tym razem się nie udalo, ale może przy kolejnej książce będzie taka możliwość. 

Jedno jest pewne - Marta Kiermasz podjęła bardzo trudny temat. Bo  pisanie o psychopatach nie jest wcale  łatwe ani przyjemne. Niewyobrażalne zło, którego dopuścili się wszyscy z wymienionych w książce psychopatycznych morderców, jest nie do opisania. Gorąco polecam wam ten tytuł.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy