reklama

Zawisza Czarny

Seria wydawnicza ,,Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1946.

Reprint wydania z 1928 roku "Zawisza Czarny..."

Już pięć wieków upłynęło od męczeńskiej śmierci Zawiszy Czarnego z Garbowa, wielkiego rycerza, który, jak pięknie się wyraził w swojem epitafjum nagrobnem kanonik krakowski i poeta, współczesny Zawiszy, Adam Świnka, -- był ,,wzorem wszelkiej cnoty i zaszczytem Ojczyzny".

Niestety, jak o wielu innych znakomitych pradziadach, pozostało nam o Zawiszy z Garbowa mało wiadomości, ale i to, co wiemy, wystarcza, aby postać tę umieścić w szlachetnym szeregu dobrze zasłużonych Ojczyźnie.

Twórcy wielkiej szkoły rycerskiej, Związku Harcerstwa Polskiego, mieli dobre poczucie, gdy z pośród znakomitych rycerzy, których Polsce nie brakowało, Zawiszę Czarnego obrali za patrona i do prawa harcerskiego, jako pierwszy punkt, wprowadzili przykazanie: ,,Na słowie harcerza polegaj, jak na Zawiszy".

Trzeba więc wszystko uczynić, aby przykład wielkiego rycerza porwał naszych harcerzy, aby o jego czynach wiedziała cała młodzież polska, wiedzieli żołnierze polscy i mnogie rzesze obywateli Rzeczypospolitej.

Dziś, gdy z woli Opatrzności, powołani zostaliśmy do nowego, wolnego życia, gdy znów twardą stopą stanęliśmy na naszym rycerskim posterunku, postać wielkiego rycerza niech nas zaprawi do pełnienia wysokich cnót żołnierskich i cywilnych, jakiemi jaśniał Zawisza Czarny.

Niech więc ten rycerz, który, jak pięknie mówi drugi, ówczesny pisarz Jan Długosz, był ,,szczególnym zaszczytem i ozdobą Polski", z pomroki dziejów wydobyty, hetmani wszystkim i do wielkich czynów pobudza.

Informacje dodatkowe o Zawisza Czarny:

Zawisza Czarny - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2019-09-22,

Zawisza Czarny w powszechnej świadomości jest wzorem rycerza. Człowiekiem bez skazy. Takim, na którym zawsze można było polegać (jest zresztą powiedzenie: polegać jak na Zawiszy). Tak właśnie widzi go autor. Poznajemy losy niezłomnego rycerza, od wczesnej dorosłości do śmierci (o jego dzieciństwie i młodości niewiele wiadomo), a także dzieje Polski we współczesnych mu czasach. Tło historyczne jest bardzo ciekawe. To nie suche przedstawienie faktów, ale fascynująca, tocząca się wartko opowieść. Natomiast nieco gorzej wypada przedstawienie postaci Zawiszy. Jest to bowiem laurka, wręcz hagiografia. Autor mówi wyłącznie o zaletach. Nie dostajemy więc portretu człowieka z krwi i kości, walczącego ze swoimi słabościami. Takie ujęcie byłoby znacznie ciekawsze. Jednak mimo tej drobnej wady jest to pozycja niezwykle cenna dla miłośników historii (choćby ze względu na datę wydania - 1928 rok!). Prawdziwy BIAŁY kruk o Zawiszy CZARNYM.

dr Kalina Beluch

Szczerbata śmierć