Zanim zniknęła

Najszybciej sprzedający się debiut 2014 w Anglii: prawie 300 000 egzemplarzy w ciągu 4 miesięcy „Wielowymiarowy, zaskakujący thriller psychologiczny, którego nie będziesz w stanie odłożyć”. TESS GERRITSEN Co tak naprawdę wiemy o tych, których najbardziej kochamy?

„Listopad. Dni robią się krótsze. Zimno mi przez cały czas, ale jej może być zimniej. Wieczorem pies dygocze. W pokoju się ściemnia, zapalam ogień na kominku, płomienie wabią mnie, smutek bucha żarem, płonie i syczy w głowie. Gdybym tylko. Gdybym tylko słuchała. Gdybym tylko patrzyła. Gdybym tylko mogła zacząć od nowa, dokładnie rok temu…”

Rot temu córka Jenny, piętnastoletnia Naomi, nie wróciła do domu ze szkolnego przedstawienia. Policyjne poszukiwania nic nie dały. Idealny świat Jenny – świetnej lekarki, szczęśliwej żony wziętego neurochirurga, kochającej matki trojga wspaniałych dzieci – zaczyna się rozpadać. Wciąż szuka córki, obsesyjnie usiłując zrozumieć, co się stało. I odkrywa szokującą prawdę o swojej idealnej rodzinie. I o sobie samej…

JANE SHEMILT jest lekarzem internistą. Ukończyła również podyplomowe studia kreatywnego pisarstwa. Fenomenalny sukces odniosła powieścią Zanim zniknęła, w której porusza temat tabu: czy matka naprawdę zna swoją córkę. Książka była najszybciej sprzedającym się debiutem roku 2014 w Anglii. Prawa do wydania kupili wydawcy w 12 krajach.

Powieść Drowning Lesson, wydana w Anglii jesienią 2015, spotkała się z równie entuzjastycznym przyjęciem. Jane Shemilt mieszka w Bristolu z mężem, profesorem neurochirurgii, i pięciorgiem dzieci.

„Fascynujący i mądry thriller. Wstrząsająca opowieść o matce, która obsesyjnie szuka zaginionej córki i odkrywa, że nie znała jej tak dobrze, jak myślała”. „THE GUARDIAN”

„Emocjonalna, poruszająca opowieść o tym, o tym, czy naprawdę dobrze znamy tych, których kochamy najbardziej”. „THE SUN”

„Skondensowana, gęsta, zmuszająca do myślenia”. „Sunday Mirror”

„Mocno zwinięta sprężyna podejrzeń i suspensu prowadzi do zdumiewającego zakończenia”. „MAIL ON SUNDAY”

Informacje dodatkowe o Zanim zniknęła:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2016-01-12
ISBN: 978-83-241-5699-3
Tytuł oryginału: Daughter
Tłumaczenie: Stanisław Rek
Ilustracje:Małgorzata Cebo-Foniok/Rike_/E+/Getty Images

Kup książkę Zanim zniknęła

Zanim zniknęła - opinie o książce

Avatar użytkownika - nati_groszek
nati_groszek
Przeczytane:2016-11-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Zachęciła mnie pochlebna opinia Tess Gerritsen zamieszczona na okładce. Niestety - ja osobiście nie nazwałabym tej powieści "wielowymiarowym, zaskakującym thrillerem psychologicznym". Według mnie ta książka jest po prostu przeraźliwie nudna. Początkowo czyta się trudno - rozdziały przeplatają się. Poznajemy wydarzenia na kilka dni przed zniknięciem Naomi, dzień samej tragedii oraz kilka dni po; przeplata się to z opisem wydarzeń rok po zgłoszeniu zaginięcia dziewczyny. Kiedy już przywykłam do takiego sposobu narracji zaczęły mi przeszkadzać zbyt bujne opisy. Wręcz poetyckie. Opisy miejsc, ludzi, uczuć. Rozumiem, iż jest to ważnym elementem każdej dobrej książki, ale (na Boga!) nie musiało to być aż tak rozbudowane w książce, która miała być thrillerem... To zdecydowanie nie thriller, a głęboka analiza psychologiczna matki, która straciła córkę. Szuka odpowiedzi na dręczące ją pytania, usprawiedliwia wyrzuty sumienia, uparcie przekonuje samą siebie, że doskonale zna swoje dzieci. W rzeczywistości zaś cała rodzina od dawna już balansowała na granicy tragedii, która miała nadejść - prędzej czy później. Doczytałam do końca - dla zasady, ale nie czułam żadnego napięcia. Bohaterowie mnie irytowali. Gdyby zaś pozycję tę reklamowano jako dramat psychologiczny - wówczas mogłabym ocenić wyżej.
Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Thrillery to to co tygryski w swoim życiu lubią najbardziej. Problemem jest to, że ja mimo iż je uwielbiam to jednak nie zawsze i nie każdy wart jest jak dla mnie poświęcenia czasu. Zdarza się, że to co gdzieś przeczytam o danej pozycji nie powiela się z tym co faktycznie ona sobą reprezentuje. Dlatego też najczęściej polegam na sobie i znajomych. Tę książkę zechciałam przeczytać sama z siebie. Zobaczmy czy dobrze zrobiłam zasiadając do pozycji pt. "Zanim zniknęła"... Jenny ma świetną pracę, cudownego męża i troje wspaniałych dzieci. Prowadzi idealne życie, bez kłopotów i zmartwień. Obije z mężem w domu bywają gośćmi, z synami i córką najczęściej się mijają. Każdy wierzy, że jest pięknie i idealnie. I nagle nadchodzi dzień, gdy wszystko się rozpada i zmienia. Naomi - piętnastoletnia córka Jen nie wraca do domu po próbie w teatrze. Czemu? Czy to porwanie czy ucieczka? Wybór czy przestępstwo? Wszystko co było idealne nagle okazuje się jedną wielką farsą. To co podczas poszukiwań nastolatki wychodzi na jaw, to co się dzieje szokuje nie tylko samą Jennifer, ale też nas czytelników. Jak się okaże z problemami walczyła nie tylko Naomi, ale też pozostali członkowie rodziny. Do czego doprowadzi taka sytuacja? Czy jesteśmy pewni, że o rodzinie wiemy wszystko? Albo, że to co wiemy jest prawdą? Książka to historia opowiedziana przez Jennifer. Żonę, matkę i kobietę pracującą. Stąd też jej przesłanie jest głównie dla kobiet. Jest to książka typowo psychologiczna, mało w niej dynamiki czy akcji. Ale jest głęboka i zachęca do namysłu. Daje powód by stanąć i zastanowić się czy praca jest najważniejsza? Czy warto stawiać wygórowane wymagania? Książka "Zanim zniknęła" to fantastycznie pokazane emocje. Mamy tu do czynienia z miłością, strachem, nadzieją, wiarą i rozpaczą. Ale przede wszystkim z poszukiwaniem prawdy i siebie. Prosta, ale głęboka powieść dla każdego!
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-01-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Jenny ma wszystko o czym zawsze marzyła. Pracuje wykonując ukochany zawód, ma mądrego, kochającego męża, trójkę wspaniałych, bezproblemowych dzieci, hobby, któremu oddaje się w wolnej chwili. Jedyne czego jej brakuje to czas. Jenny wiecznie jest zabiegana, czasami porządnie zmęczona, czasami ogarnia ją poczucie osamotnienia. Lecz zawsze w trudnych chwilach przypomina sobie, że ma szczęście, że ma to, co chciała. Oboje z mężem pracują jako lekarze. On jest neurochirurgiem w szpitalu, ona pracuje w przychodni jako internistka. Ona wraca z pracy późnym popołudniem, on czasami późno w nocy. Ona próbuje ogarnąć zarówno pracę, jak i dom, chociaż czasami ma wyrzuty, że tak mało czasu poświęca dzieciom. Jako matka mogę powiedzieć, że Jenny jest dobrą mamą. Interesuje się tym, co robią jej dzieci, stara się z nimi rozmawiać, i chociaż faktycznie mało ma dla nich czasu, to stara się, jak może. Wydaje jej się, że zna swoje dzieci. Nawet nie ma pojęcia jak bardzo się myli. Pewnego dnia Naomi, piętnastoletnia córka Jenny wychodzi na przedstawienie, w którym bierze udział. I już z niego nie wraca. Od tego momentu życie całej rodziny staje się koszmarem. Jenny nie ustaje w poszukiwaniach, nie poddaje się, lecz to, czego dowiaduje się o swojej rodzinie, zbija ją z nóg. Nic nie jest takie, jakim je widziała. "Zanim zniknęła" to książka napisana w pierwszej osobie, wydarzenia poznajemy z punktu widzenia matki, co jest rozwiązaniem genialnym, gdyż nie ma szans, by nie utożsamić się z główną bohaterką. Kobietą zmagającą się z taką rozpaczą mogłaby być każda z nas, każda matka, której wydaje się, że robi wszystko, by jej dzieci były bezpieczne i szczęśliwe. Autorka rewelacyjnie poradziła sobie z przekazaniem swojej opowieści. Odpowiednio wyważone napięcie, duża porcja autoanalizy, stopniowe dodawanie nowych informacji. Przy tym powieść podzielona jest na przeplatające się rozdziały, w których wydarzenia opisane są zarówno od momentu zaginięcia, z podziałem na godziny i dni, na kilka dni przed zaginięciem, jak i w rok po całym wydarzeniu. Świetna, wciągająca fabuła, doskonały styl. Zwykły motyw zaginięcia dziecka przedstawiony z perspektywy zrozpaczonej matki sprawdził się tu doskonale i zmienił ograny pomysł w świetny thriller psychologiczny. Naprawdę ciężko mi było się od książki oderwać. Przy czym powieść zmusza do refleksji. Co tak naprawdę wiemy o swoich najbliższych? Czy to, co nam pokazują jest prawdą, czy to tylko maska kryjąca prawdziwe uczucia? Czy słuchasz swoich dzieci tak naprawdę? Czy może tylko je słyszysz? Czy robisz dobrze? Czy naprawdę jesteś szczęśliwa? "Zanim zniknęła" to przede wszystkim powieść dla kobiet. Historia widziana oczami matki będzie najlepiej odebrana przez matki. Lecz oczywiście nie tylko. To doskonała powieść dla każdego, kto lubi portrety psychologiczne. Szczerze mówiąc jest to jedna z niewielu powieści, w której nie znalazłam nic negatywnego. Jak dla mnie powieść doskonała. Aż się boję co wyjdzie spod pióra autorki następnym razem, skoro to jest debiut. Bo mam nadzieję, że jeszcze coś napisze. Nie wiem czy napisałam wszystko, co chciałam, by zachęcić Was do lektury. "Zanim zniknęła" to doskonała powieść o życiu, miłości, nadziei, rozpaczy, poszukiwaniu prawdy i poznawaniu siebie. To powieść życiowa, pełna ukrytych prawd, skłaniająca do refleksji, poruszająca swą prostotą. Polecam bardzo, bardzo mocno.
Avatar użytkownika - aishatsw
aishatsw
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Od wydawnictw, Przeczytane,
Jane Shemilt znalazła swój własny sposób na przedstawienie znanego już w literaturze i kinie motywu zaginionej dziewczyny. Nie ukazała sprawy zaginięcia z perspektywy policjantów i prowadzonego przez nich śledztwa, ale pozwoliła czytelnikowi zagłębić się w psychikę matki. Matki, która w długą noc oczekuje powrotu swojej nastoletniej córki, ukłuta pierwszymi igiełkami niepokoju alarmuje bliskich i służby policyjne, a następnie szuka swojego dziecka i jakichkolwiek informacji, które mogłyby naprowadzić policję i ją samą na ślad zaginionej. I stopniowo, krok po kroczku, na nowo poznaje ukochaną córkę, która nie do końca jest taką, za jaką chciała uchodzić. Podobnie, jak i cała rodzina. To trudna lekcja dla bohaterki powieści Zanim zniknęła. Akcja książki trafia do czytelnika na dwóch płaszczyznach. Autorka skupia się na dwóch okresach z życia Jennifer. Opisuje ostatnie dni przed zniknięciem dziewczynki, a także godziny, dni, tygodnie i miesiące następujące po nocy, kiedy nie wróciła do domu, by po chwili przenieść się w zupełnie inne miejsce i czas, gdy zrozpaczona ale nie pozbawiona nadziei matka dochodzi do siebie. Dla Jennifer śledztwo nigdy się nie zakończyło, wciąż próbuje składać ze sobą różne fakty i natrafić na ślad nastolatki. Powieść Zanim zniknęła nie jest pozbawiona niedoskonałości. Momentami wydaje się bardzo chaotyczna, momentami akcja zamiera, a refleksje nieszczęśliwej matki i jej rozpamiętywanie bardziej i mniej ważnych szczegółów stają się nużące. Niemniej autorka na tyle sprawnie pokierowała fabułą, że właściwie co rusz wychodzą na jaw nowe fakty i zostają odkryte kolejne tajemnice. To sprawia, że książka okazuje się bardzo emocjonująca i zaskakująca, trzyma czytelnika w napięciu i powoduje, że trudno ją odłożyć. Wielkim atutem okazuje się także zakończenie, które nadaje tej historii szczególnego charakteru. To nie tylko thriller, to również sprawnie nakreślona powieść psychologiczna, odsłaniająca skomplikowane relacje rodzinne i pokazująca, co może się wydarzyć, jeśli przestaniemy zauważać naszych bliskich. Polecam miłośnikom thrillerów psychologicznych i emocjonujących zagadek kryminalnych, w których aż gęsto od tajemnic!
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2016-02-03, Przeczytałam,

Naomi znika z dnia na dzień. Pewnego dnia nie wraca z próby swojej sztuki i ślad po niej zaginął. Wszelkie tropy prowadzą donikąd. Jennifer, matka Naomi, stara się nie tracić wiary w jej odnalezienie, choć nadzieja gaśnie z każdą chwilą. Narasta coraz więcej niedopowiedzeń, pojawiają się nowe wątpliwości. Świat, który zbudowała sobie Jennifer runął tego dnia i jego kawałeczki zaginęły razem z Naomi. Jej Naomi. Jej córeczka. Dlaczego to musiało się stać?

„Zanim zniknęła” to wyczerpujące studium rozpaczy matki, która utraciła swoje dziecko.

Więcej na zukoteka.blox.pl

Avatar użytkownika - beatrycze66