Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie

Jak dawać sobie radę na zakrętach życia

Życie pełne jest ostrych zakrętów. Ale najważniejsza droga to ta, która prowadzi do nas samych. I wiara w to, że możemy w sobie odkryć zdolności, aby świadomie i z powodzeniem kierować swoim życiem.

Zakręty życia to książka dla każdego, komu zależy na podejmowaniu dobrych decyzji i korzystnych zmian.

. Złe dzieciństwo nie oznacza, że wszystko stracone. Lęki i traumy możesz oswoić.

. Poczucie własnej wartości daje ci prawo być takim, jaki jesteś.

. Wiara w siebie pomaga pokonać każdą trudność.

. Dbaj o siebie i otaczaj się życzliwymi ludźmi. To podstawa zdrowia psychicznego.

. Ciesz się tym, co masz zamiast martwić się tym, czego nie masz - to recepta na szczęście.

. Depresja to nie fanaberia, lecz ciężka choroba. Nie lekceważ jej.

. Gdy związek się rozpada, upewnij się, czy to kryzys bez wyjścia czy do rozwiązania.

***

Ewa Woydyłło - dr psychologii, terapeutka uzależnień, publicystka i autorka wielu książek pełnych porad oraz wiary w to, że nasze szczęście zależy od nas samych. Propagatorka ruchu, miłośniczka tenisa na korcie i na trybunach.

Informacje dodatkowe o Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2024-06-19
Kategoria: Poradniki

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie

Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie - opinie o książce

"Tajemnica szczęścia tkwi w tym, aby cieszyć się tym, co mamy, a nie martwić tym, czego nie mamy. Warto się tego nauczyć. "

Bomba pozytywnej energii i motywacji do działania! Tak określiłabym książkę Ewy Woydyłło "Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie". Nigdy nie pomyślałabym, że tę książkę napisała starsza pani. Żywiołowość, radość, energia i pasja do życia wylewają się z każdej przeczytanej kartki. Jak ona to robi? Odpowiedź znajdziecie w tekście.

Autorka wcale nie przedstawia prostego, łatwego życia usłanego różami, a wręcz przeciwnie, pokazuje świat pełen przeciwności i pułapek. Jednak postawa, jaką wobec niego prezentuje jest zachwycająca i udziela się czytającemu. Czy każdy tak może? Czy można się tego nauczyć? Autorka przekonuje, że jest to możliwe i podpowiada jak działać, aby powiedzenie „Każdy jest kowalem własnego losu” nie stało się pustym frazesem, a faktem. Nie na wszystko mamy jednak wpływ. Nie zatrzymamy upływającego czasu, nie wskrzesimy do życia umarłych. W takich przypadkach pozostaje nam jedynie akceptacja, która, jak się okazuje, jest kluczową składową szczęścia.

Dzisiejszy świat oferuje nam daleko idący postęp technologii, która z jednej strony ułatwia życie, ale z drugiej każe zapłacić za to wysoką cenę. Odsuwamy się od natury, zatracamy naturalne instynkty, takie jak radzenie sobie ze stresem, czy przywracanie równowagi między duchem i ciałem... Konsekwencją są choroby cywilizacyjne, między innymi, zbierająca coraz większe żniwo depresja.

Niezmiernie ważnym faktem, dla zawartości książki jest to, że autorka jest Polką. Wiele problemów, skłonności, uzależnień itd. wynika bowiem z uwarunkowań kulturowych. Kiedy rozumie się mentalność ludzi i genezę problemu, łatwiej pomoc... My Polacy niestety mamy skłonność do czarnowidztwa, narzekania i nadużywanie alkoholu…

Ewa Woydyłło nie boi się poruszać kontrowersyjnych kwestii, jak chociażby lobby farmaceutyczne zarabiające krocie na zniewalających umysły psychotropach. Pigułki, to ostateczność. Niestety coraz więcej, i to coraz młodszych ludzi uzależnia się od leków. Biznes kwitnie…

Poradnik, bo za takowy można uznać książkę "Zakręty życia" napisany został w formie rozmowy- wywiadu, podzielonego na sześć głównych paneli tematycznych. Skonstruowany jest tak, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jest coś dla młodych matek, coś dla nastolatków i coś dla seniorów...

Czego dowiemy się z poradnika? Między innymi tego, jak poradzić sobie ze stresem, jak rozpoznać depresję, jak wychować szczęśliwe dziecko, jak pomóc komuś w nałogu, jak wzmocnić poczucie własnej wartości i że starość nie musi być smutna...

Choć nie we wszystkim się z panią Ewą zgodzę, przyznać muszę, że książka jest fantastyczna. Musiałam dokupić karteczek do zaznaczania ciekawych cytatów i fragmentów. Czyta się ją rewelacyjnie, również ze względu na dostępny język i przejrzystość. Podział na rozdziały i podrozdziały odseparowane od siebie prostą grafiką, wyodrębnione cytaty, wytłuszczone pytania... Szczerze polecam.

"Nie wybiegaj zbyt daleko w przyszłość. Nie możesz przeżyć jutra, ale inteligentnie i z rozwagą możesz przeżyć dziś. Liczy się tu i teraz – tylko to mamy”.

Avatar użytkownika - violetanddog
violetanddog
Przeczytane:2024-08-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Zapraszam na mój Instagram: @violet.and.dog

Gdy książka trafiła w moje ręce, okazało się, że wszyscy poza mną znają i bardzo lubią twórczość pani Woydyłło. Doktor psychologii i doświadczona psychoterapeutka uzależnień regularnie dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą. „Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie” to jej 27 książka, poradnik w formie luźnej rozmowy. Rozmowa autorki z Ewą Woydyłło rozpoczyna się i kończy na podkreśleniu znaczącej roli rodziców w kształtowaniu osobowości dziecka. Przykład Woydyłło jest dowodem na to, że mądrzy i szczęśliwi rodzice wychowują mądre i szczęśliwe dzieci. Ona sama wielokrotnie wspomina o tym, jak wiele dobrego zawdzięcza swojej matce. To dzięki niej jest tym, kim jest, czyli spełnioną kobietą sukcesu. Jednak nie każdemu z nas dane było żyć w prawidłowo funkcjonującej rodzinie. Rodzice bywają różni. Niedostępni i obojętni emocjonalnie bądź też przesadnie nadopiekuńczy. Autorka szczegółowo omawia problem nadopiekuńczości matek i na konkretnych przykładach pokazuje, jak powinna wyglądać mądra miłość i kiedy należy pozwolić dziecku się usamodzielnić. Myślę, że każda z młodych matek powinna sobie zapamiętać to zdanie: „Wspierać to nie oznacza chuchać, dmuchać, bronić przez »złym światem«. Wspierać to przygotować do lotu, otworzyć okno i pozwolić wylecieć, a czasem bawet do tego lotu pchnąć…”.

Nie musimy być rodzicem idealnym, wystarczy, że będziemy „wystarczająco dobrym rodzicem”. To określenie dość często pojawia się w poradnikach Zwierciadła. Podoba mi się ono, bo oznacza robienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapewnić dziecku dobry start w przyszłość. Szczególnie ciekawym przykładem jest ten dotyczący matki nieobecnej, pracującej za granicą lub w delegacji. Nawet w takiej sytuacji możliwe jest utrzymanie pozytywnych relacji z dzieckiem.
Joanna Olekszyk i Ewa Woydyłło mnóstwo uwagi poświęcają depresji, już na wstępie nazywając ją chorobą spowodowaną zaburzeniem równowagi biochemicznej w mózgu. Warto zadać sobie pytanie, w którym momencie żałobę czy jesienną chandrę zastępuje choroba i jaki jest skuteczny sposób, aby się przed nią ochronić. Autorki zalecają ruch, jogę, a także unikanie stresu. Jednak czy stresu da się go uniknąć. Ich propozycje na radzenie sobie z nim są zgoła inne od tych, jakie ja dotychczas uważałam za skuteczne. Z depresją nie ma żartów, bo to ciężka choroba mogąca prowadzić do targnięcia się na swoje życie. Narażeni są na nią nie tylko przepracowane młode osoby, ale również malutkie dzieci, nastolatki czy seniorzy. Ta ostatnia grupa jest nią szczególnie zagrożona. Woydyłło poświęca seniorom mnóstwo uwagi, bo sama jest już seniorką. Autorka ma ponad 80 lat a zapału do pracy, energii i radości życia pozazdrościć jej może niejeden 20-latek.

Woydyłło chętnie cytuje znanych badaczy, a Freund wydaje się jej idolem. Z tej niesamowitej książki dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o tej podstępnej chorobie. Oczywiście jako najważniejszy krok w walce z depresją uważa ona wizytę u psychiatry w celu wdrożenie profesjonalnego leczenia farmakologicznego i terapii. Jednak wspomagająco do tego zaleca ruch i otaczanie się przyjaciółmi i rodziną. Nie poleca suplementacji bez konsultacji z lekarzem i bez wcześniejszych badań. Neguje psychiatrię dziecięcą, bo psychiatria sama w sobie oznacza leczenie farmaceutyczne. Zaleca zajmowanie się rozwiązywaniem bieżących problemów, a nie rozpamiętywaniem przeszłości. Zaskakujące dla mnie, bo wizyta u psychoterapeuty zazwyczaj opiera się na wspominaniu i analizowaniu okresu dzieciństwa. Dla niej jest to niepotrzebną stratą czasu i przedłużeniem rekonwalescencji.
Ta książka różni się od innych poradników tym, że zawiera konkretne rozwiązania problemów, a nie jedynie czcze gadki. Jak pomóc osobie z depresją czy współmałżonkiem trwającym w uzależnieniu? Pani Ewa ma na to mądre i sprawdzone rady. Jak budować więzi z nastolatkiem? Czym jest rezyliencja i dlaczego ten termin jest tak ważny w budowaniu naszej odporności psychicznej? Zakres poruszanych zagadnień jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo podoba mi się też okładka - mam nadzieję, że w wieku pani doktor będę wyglądać tak pięknie i dostojnie. I będę tak bogata w mądrość życiową, jak ona. Bardzo, ale to bardzo polecam wam ten poradnik i ogólnie wywiady z panią Ewą. Na YT kanale SKRAWKI pojawiła się niedawno rozmowa z panią Ewą. W najbliższym czasie planuję obejrzeć. Podoba mi się jej podejście do mężczyzn, mówi prawdę o nich, nie boi się powiedzieć głośno, o czym myśli wielu z nas.
Oczywiście nie jest tak, że zgadzam się ze wszystkim, co mówi Woydyłło. Ona wybaczyłaby zdradę, ja nie byłabym tak łaskawa. Aczkolwiek muszę wam powiedzieć, że to jeden z lepszych poradników, jakie miałam okazję ostatnio przeczytać. Konkretny, pełen przykładów z życia wziętych, napisany w formie rozmowy dwóch życzliwych sobie osób, z których każda dużo wyniosła. Mogłabym o nim opowiadać i opowiadać, ale nie mogę przecież odbierać wam radości z czytania. Nabywanie wiedzy to wspaniałe doświadczenie. Oczywiście, to co charakteryzuje poradniki Zwierciadła to zamiłowanie do przesadnych feminatywów - tu poznałam kolejne śmieszne słowo, a mianowicie „kierowczyni”. Kto wie, co ono oznacza? Bo moja mama, gdy ją zapytałam, nie do końca wiedziała. Jednak nie jest ona tak nowoczesną seniorką, jak pani doktor Woydyłło. Książkę bardzo wam polecam.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo

Jakie tematy poruszane w poradnikach interesują Was najbardziej? Ja najchętniej sięgam po te psychologiczne, które pomagają nam w podejmowaniu jak najlepszych życiowych decyzji oraz pokazują jak radzić sobie z przeróżnymi problemami. Takim właśnie poradnikiem jest „Zakręty życia” Ewy Woydyłło. Jeśli jesteście ciekawi więcej na temat tej książki, to zapraszam na recenzję!

Poradnik ten, tak jak sam tytuł wskazuje, opowiada o życiu, które jest pełne ostrych zakrętów. Mówi również o tym, że najważniejsza droga prowadzi do nas samych, trzeba tylko odkryć w sobie zdolności, po ty, żeby świadomie, mądrze i z powodzeniem kierować swoim życiem. Tak więc książka ta porusza wiele istotnych tematów, w jednym z nich mówi o tym, mimo złego dzieciństwa, można oswoić swoje lęki i traumy, a wiara w siebie pomaga pokonać każdą trudną rzecz. Książka ta uświadamia nam również to, że poczucie własnej wartości daje każdemu prawo do tego, aby być takim, jakim się jest. Z poradnika tego można także dowiedzieć się tego, że podstawą zdrowia psychicznego jest dbanie o siebie i otaczanie się życzliwymi ludźmi. To jeszcze nie wszystko, bo książka ta uświadamia nam również to, że aby być szczęśliwym, należy cieszyć się z tego co się ma, zamiast zamartwiać się tym, czego się nie ma, a jeśli kogoś dopadnie depresja, to nie wolno jej lekceważyć, bo jest ona ciężką chorobą. Na koniec, poradnik ten radzi, że w przypadku rozpadu każdego związku, należy upewnić się, czy jest to kryzys bez wyjścia, czy może problem do rozwiązania. Tak więc poradnik ten porusza wiele istotnych życiowych problemów, które mogą dotknąć każdego.

Książka ta dzieli się na krótkie rozdziały mające swoje podrozdziały, które opisują powyższe tematy. Bardzo podobało mi się to, że podczas czytania można spotkać wyszczególnione cytaty, które pomagają przyswoić sobie wiedzę zawartą w poszczególnych rozdziałach. Ogólnie, książka ta jest napisana w formie pytań i odpowiedzi, których udziela bardzo mądra osoba, czyli Ewa Woydyłło. Dzięki tej książce poznałam tę panią i dowiedziałam się tego, że jest ona doktorem psychologii, terapeutką uzależnień, publicystką i autorką wielu tego typu książek. Rady pani Woydyłło bardzo do mnie trafiły, bo w prosty i przejrzysty sposób udziela ona odpowiedzi na każde trudne pytanie. Jej odpowiedzi potrafią bardzo zmotywować i dają chęć do działania. Potrafią też sprawić, że czytelnik książki w inny sposób spojrzy na wiele otaczających go problemów. W ten sposób można zmienić swoje życie na lepsze, poprzez podejmowanie mądrych decyzji. Tak więc uważam, że warto przeczytać tę książkę, bo opisane w niej problemy mogą dotknąć każdego z nas niezależnie od tego, czy znajdujecie się na zakręcie życia, czy nie.

„Zakręty życia” według mnie jest bardzo mądrym poradnikiem, który porusza wiele istotnych tematów. Uważam, że książka ta jest dla każdego, kto chce w swoim życiu podejmować dobre decyzje oraz wprowadzić w swoje życie korzystne zmiany. Tak więc bardzo polecam Wam tę książkę, być może rady zawarte w niej trafią do Was tak, jak trafiły do mnie.

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Zakręty życia" to, tak jak możemy przeczytać na okładce, rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie. Autorka, pani Ewa Woydyłło doktor psychologii, terapeutka, to osoba, która wie o czym pisze. Nie jest to jakaś samozwańcza promotorka organizowania innym życia, uszczęśliwiająca na siłę tanimi hasełkami. I choć było w tej książce kilka kwestii, które do mnie nie przemawiają, z racji wyznawanych przeze mnie wartości, to ogólnie rzecz ujmując, książkę polecam każdemu. Pani Ewa konkretnie i bez słodzenia, głaskania po głowie, opierając się na własnym doświadczeniu życiowym oraz swoich pacjentów, i nabytej wiedzy, wskazuje drogę jak pokierować swoim życiem, świadomie dokonywać zmian czy odważnie podejmować decyzje. Tematyka depresji i uzależnień szczególnie do mnie przemówiła. Autorka bez górnolotnych zwrotów, prostym językiem odpowiada na pytania, które podejrzewam, wielu z nas mogłoby jej zadać. Otwiera oczy na problem np. współuzależnienia, co jest często spotykanym zjawiskiem w życiu z nałogowcem.

Z tą książką, dając się poprowadzić pani Ewie, łatwiej będzie pokonać nie jeden zakręt życiowy. A takich nam przecież nie brakuje.

O wstydzie bez wstydu. Poczuj się dobrze ze sobą
Ewa Woydyłło0
Okładka ksiązki - O wstydzie bez wstydu. Poczuj się dobrze ze sobą

Nie wstyd ci? Jak ty się zachowujesz? Jak ty wyglądasz? Bezwstydnica! Ile razy to słyszałaś? Żyjemy w kulturze podcinania skrzydeł, zewsząd słyszymy...

Nasz bieg z przeszkodami. O wrażliwości i inności
Ewa Woydyłło0
Okładka ksiązki - Nasz bieg z przeszkodami. O wrażliwości i inności

Nowy poradnik autorki bestsellerowej Drogi do siebie Ceniona psycholożka Ewa Woydyłło wyjaśnia, jak zrozumieć i otworzyć się na różnorodność i rozbudzić...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski