Zakochany mózg i inne niezwykłe stany. Odkryj, jak zmieniają cię emocje

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Czy batonik może uspokoić twoją złość?

Szybciej bijące serce, czerwienienie się, jąkanie, bezsenność oraz miękkie kolana. Co objawia się w taki sposób? I jaki ma z tym związek nasz ośrodek nagrody? Julia Fischer zaprasza w niesamowitą podróż po świecie emocji!

Po nitce neuronów do kłębka mózgu i fascynujących procesów biochemicznych zachodzących w całym naszym organizmie. Ta przepełniona emocjami książka pozwoli nam lepiej zrozumieć uczucia i dostrzec sygnały wysyłane przez nasze ciała.

Co wywołuje poczucie szczęścia i czy może prowokować je muzyka? Dlaczego miłość odczuwamy jak motyle w brzuchu? Czy można zapanować nad naszą złością albo syndromem FOMO? Skąd bierze się słodki smak zemsty? Dlaczego tak ważna jest dla nas oksytocyna?

Ta lektura spowoduje prawdziwy wyrzut endorfin!

Julia Fischer - znana popularyzatorka nauki i doktor nauk medycznych. Pisze felietony, prowadzi programy telewizyjne i radiowe oraz profile na Instagramie i Facebooku. Mieszka z rodziną w Berlinie.

Informacje dodatkowe o Zakochany mózg i inne niezwykłe stany. Odkryj, jak zmieniają cię emocje:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2021-10-08
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788327719621
Liczba stron: 338
Tytuł oryginału: Die Medizin der Gefühle

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Zakochany mózg i inne niezwykłe stany. Odkryj, jak zmieniają cię emocje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zakochany mózg i inne niezwykłe stany. Odkryj, jak zmieniają cię emocje - opinie o książce

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2021-11-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Na co dzień nie zastanawiamy się nad pracą naszego mózgu. Dlaczego odczuwamy motyle w brzuchu? Dlaczego odczuwamy ból? Jak i dlaczego oddziałuje na nas między innymi strach, stres, zawód miłosny, trema, uczucie głodu? Na ile sposobów można przeżywać żałobę?
Z odpowiedziami tym razem przychodzi Julia Fischer, znana popularyzatorka nauki i doktor nauk medycznych. Znane powiedzenie "wszystko zaczyna się w głowie" nie bez przyczyny nosi w sobie prawdę.
W "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany" poznamy, bądź przypomnimy sobie z czasów szkolnych, działanie "komputera", który nami kieruje. Autorka szczegółowo omawia budowę mózgu, która jest przedstawiona na ilustracjach, opisuje za co jego dana część odpowiada. Hormony i związki chemiczne, takie jak oksytocyna, dopamina, testosteron, serotonina w różnych sytuacjach pustoszą nasz organizm. Dzięki nim czujemy szczęście, przywiązanie, pożądanie, smutek, złość, strach.
Dobrze jest poznać pracę naszego mózgu, bowiem niektórym niechcianym uczuciom można by zapobiec, albo przynajmniej zrozumieć ich działanie i je złagodzić. W każdym razie krok po kroku odkrywamy prawdę na temat drzemiących w nas emocjach.
Przyznaję, że wiedzy jest dość dużo i naprawdę jest interesująca. Potrzebne jest skupienie, by dobrze zrozumieć opisywane przez autorkę procesy. Szczegółowy spis treści pozwala na powrót do lektury i konkretnego tematu, który w danej chwili nas interesuje. Nie ma co ukrywać, znajduje się tutaj trochę naukowego słownictwa i sądzę, że ciężko tego uniknąć. Czy jest przytłaczające? To już sprawa indywidualna. Natomiast pani Julia Fischer ma lekki styl, dzięki któremu książkę czyta się przyjemnie i z zainteresowaniem. To nie jest lektura na jeden wieczór.
Jeśli macie chęć czy potrzebę zrozumienia, na czym polega praca Waszego mózgu i poznanie podstaw powstawania emocji, to zdecydowanie polecam tę książkę. Jest dobrym źródłem na ten temat i myślę, o dziwo, że jeszcze do niego wrócę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-11-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Uderzają w nas jak orkan. Zdmuchują nas z powierzchni ziemi, wciągają w wir, wrzucają do wody i nie pozwalają odetchnąć. Unoszą nas, dajemy się ponieść ich prądowi i wnosimy się w górę".

Emocje. Którzy z nas ich nie doświadczył? Jednak skoro wiecie już jak się je odczuwa, to może najwyższy czas, byście lepiej poznali swój mózg. Dowiedzieli się w jaki sposób zachodzą, co się dzieje w waszej głowie, kiedy już do nich dochodzi. Czym są endorfiny? Co to jest ciało migdałowate? Czy wiecie jak nazywa się hormon przywiązania? Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają? Nieraz wydaje się, że to pierwsze uczucie miłości nigdy nie wygaśnie. Czy to prawda? A może trzeba pracować nad tym uczuciem, by się utrzymało, bo z braku reakcji z naszej strony całkiem traci na wartości?
Znajdziecie tutaj porady na złamane serce, a także wsparcie w trudnej sytuacji. Co to jest kryzys opioidowy? Dowiecie się jak działa mózg w tych wszystkich fazach i co zrobić, by przez ból i smutek przejść jak najszybciej. No bo kiedy jesteśmy smutni, to z reguły płaczemy. Dlaczego tak jest? Czy wylane łzy w czymś nam pomagają? Dlaczego w ważnych dla nas momentach życia przeżywamy tremę? Co ona oznacza i jak ją zmniejszyć? Dlaczego czasami mamy tak silne nerwy, że mamy ochotę wyjść z siebie? W jaki sposób nasz mózg steruje zachowaniami społecznymi? Czy w ogóle coś takiego jest możliwe?
Wiecie, że to ten poradnik uświadomił mi, że podczas dużych nerwów faktycznie spożywamy większą ilość słodyczy? Dlaczego tak się dzieje? Otóż naukowcy twierdzą, że przyczyną takiej zależności jest hormon, który uczestniczy w powstawaniu uczucia głodu. Tym hormonem jest grelina. Gdy tylko coś zjemy i nasz żołądek zwiększy swoją objętość, produkcja tego hormonu zostaje wstrzymana i pojawia się uczucie sytości. Zaś nadmiar stresu i brak snu niestety przyczyniają się do zwiększonej produkcji greliny, dlatego jemy więcej i poddenerwowani nawet nie zastanawiamy się nad tym co jemy, byleby tylko zjeść.
Powiem wam, że mózg wciąż ma dla mnie wiele tajemnic, jednak teraz faktycznie wiem więcej:-)

Link do opinii

Dzięki temu poradnikowi możecie lepiej poznać swój mózg. Co robią endorfiny? Jak działa dopamina? Dzięki autorce doktor Julii Fischer poznałam mnóstwo ciekawostek. W książce ,,Zakochany mózg i inne niezwykłe stany." znajdziecie również ciekawe rysunki. Czy wiecie, jak zachowuje się nasz mózg, gdy jesteśmy zakochani? Autorka przytacza różne badania, które miały doprowadzić neurologów i nie tylko ich do lepszego poznania pracy mózgu. Niestety niektóre z nich były bardzo bolesne i przeprowadzane na zwierzętach. Dowiedziałam się również jakie znaczenie ma ciało migdałowate w mózgu.
Dzięki rysunkom mogłam przekonać się, jak wygląda mózg i co się w nim znajduje. Poznałam również co jest odpowiedzialne za uwagę, ocenę emocji i kontrolę impulsów, a także za odczuwanie bólu.
Wiecie, jak działa oksytocyna i na co ma wpływ?
Taka ciekawostka - przytulanie przedłuża życie. Przytulajcie przede wszystkim wasze dzieci. To ma dla nich bardzo duże znaczenie.
Nowa motto:
,,KOCHAJ SIEBIE SAMEGO, A DOPIERO POTEM BLIŹNIEGO".
Zgadzam się z tym. Jeżeli my nie będziemy siebie akceptowali to jak zaakceptujemy innych? Inaczej, jeżeli my nie będziemy szczęśliwi to inni też nie będą szczęśliwi. Nasze nieszczęście udzieli się naszym bliskim i naszemu otoczeniu. Chcecie mieć szczęśliwe rodziny - to najpierw sprawcie, żebyście wy sami byli szczęśliwi. Dobry humor jest zaraźliwy tak samo jak zły. Pamiętajcie o tym.
Autorka na swoim przykładzie opisuje, jak przeżyć ból po stracie kogoś bliskiego - zarówno po rozstaniu jak i po śmierci. Żałoba ma kilka etapów i niestety trzeba je wszystkie przejść, żeby zacząć dalej żyć. Jak wygląda wtedy nasz mózg? Jakie procesy w nim zachodzą? Poczytajcie.
Ogólnie jestem zadowolona z tego poradnika. Dzięki autorce miło spędziłam czas czytając jej dzieło.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak działa mózg, co ma na niego wpływ i jak radzić sobie ze stresem to śmiało sięgnijcie po ,,Zakochany mózg i inne niezwykłe stany.". Takie poradniki warto czytać.
Macie ochotę na wiedzę - sięgnijcie po tą książkę. Warto wiedzieć, jak działa mózg i co ma na niego pozytywny i negatywny wpływ.
Z całego serca polecam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy