Zagubieni. W poszukiwaniu sześciorga spośród sześciu milionów

„Daniel Mendelsohn, filolog klasyczny, autor cenionych książek, podejmuje misję niemal niemożliwą do zrealizowania: postanawia odkryć, co stało się z jego rodziną podczas drugiej wojny światowej, jaki był los Szmila, najstarszego brata dziadka, jego żony i czterech córek - sześciu Żydów z sześciu miliona zamordowanych podczas Zagłady. Sześć milionów - to tylko przerażająca liczba, która nie pozwala uzmysłowić sobie ogromu całej tragedii. Inaczej jest z sześcioma konkretnymi osobami, mają one imiona i nazwiska, można ujrzeć je na fotografii.” Michał Sobelman „Jest w tej pracy przekonanie, bardzo mi drogie i mam wrażenie, nader ważne: pamięć, żeby nie była tylko rytualnym, ba, nawet pięknym i szczerym gestem, musi uciec uogólnieniom, okolicznościowym formułom. Zagłada jest zbiorczym imieniem milionów pojedynczych cierpień i śmierci. Tylko wtedy, gdy zdołamy dotrzeć do pojedynczych losów i możemy zacząć rozumieć, co się stało i jakie wydarzenie ciąży na nas.” Paweł Śpiewak "Trzymająca w napięciu historia detektywistyczna, poruszająca opowieść o duchach i mrocznych cudach – Zagubieni to powieść tak złożona i bogata jak przeszłość, którą pragnie oświetlić. Piękna i pięknie napisana książka." Michael Chabon "Daniel Mendelsohn napisał niezwykle poruszającą opowieść o zagubionej rodzinnej przeszłości, opowieść przywodzącą na myśl przebogatą prozę Prousta i nieuchwytność pisarstwa W.G. Sebalda. Niebywałe osiągnięcie." Joyce Carol Oates "Wzruszająca, jedyna w swoim rodzaju powieść detektywistyczna, której akcja osadzona jest w kontekście historii o zagadkowych interwencjach Boga w ludzkie losy i pogłębiona refleksją o nieuniknionej i niepojętej roli przypadku." J.M. Coetzee "Mendelsohn, filolog klasyczny, tworzy w Zagubionych swą Odyseję - olśniewającą opowieść o wędrowaniu przez rozrzucone zgliszcza do domu, którego już nie ma, a który jednak cudem udaje mu się na nowo odtworzyć w pamięci." Garry Willis "Zagubieni to wzruszająca, pięknie napisana opowieść nie tylko o rodzinnej tragedii, ale także o naturze pamięci, historii, prawdy i samej starożytnej sztuce opowiadania." Jean Strouse "Epicka i osobista, refleksyjna i trzymająca w napięciu, tragiczna, ale i zabawna – Zagubieni to wspaniała książka." Johnatan Safran Foer

Informacje dodatkowe o Zagubieni. W poszukiwaniu sześciorga spośród sześciu milionów :

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-75-36036-3

Kup książkę Zagubieni. W poszukiwaniu sześciorga spośród sześciu milionów

Zagubieni. W poszukiwaniu sześciorga spośród sześciu milionów - opinie o książce

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka